Cyfrowa galeria Gustava Klimta
To niecodzienna galeria obrazów w wersji cyfrowej znanego wiedeńskiego malarza Gustava Klimta oraz jego naśladowców i następców, przygotowana przez paryskie Atelier des Lumières. W tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci tego artysty. Odwiedzający mogą się zanurzyć w kolorowy świat artysty dzięki projektowi Massimiliano Siccardi, Renato Gatto i Gianfranco Iannuzzi, przy muzycznej współpracy z Lucy Longobardi.
Galeria sztuki Gustava Klimta w Paryżu
W sierpniu, październiku i listopadzie 2019 roku we francuskim Atelier des Lumières w Paryżu pokazana zostanie niesamowita, cyfrowa galeria obrazów Gustava Klimta oraz tych, którzy zainspirowali się jego twórczością. Ta podróż przez sto lat wiedeńskiej historii malarstwa została przygotowana na otwarcie paryskiej galerii sztuki w 2018 roku. Teraz będzie dostępna na kilkunastu pokazach.
Gustav Klimt był w swoich czasach postacią kluczową artystycznego świata Wiednia. Pod koniec dziewiętnastego wieku artysta ten był głównym dekoratorem zabytków przy Ringstrasse, a w pierwszych latach dwudziestego wieku był już czołową postacią Secesji Wiedeńskiej (było to stowarzyszenie wiedeńskich artystów, którzy chcieli się odciąć od sztuki akademickiej) inaczej zwanej wiedeńskim modernizmem.
W tej galerii sztuki współczesnej zobaczyć można, w wersji cyfrowej, obrazy malowane Gustava Klimta – te najbardziej charakterystyczne i znane dzieła ze „złotego okresu”, jak również pejzaże i portrety. Poza tym w tej galerii obrazów ujrzymy wiele dzieł Egona Schiele oraz zmarłego w 2000 roku Friedensreicha Hundertwassera (architekt i malarz) – są to dwaj austriaccy twórcy mieszkający w Wiedniu, na których twórczość malarstwo Klimta miało olbrzymi wpływ.
Galeria sztuki w Atelier des Lumières daje możliwość nowego spojrzenia na twórczość Klimta i Secesji Wiedeńskiej. Dostępna w wybrane dni w sierpniu, październiku i listopadzie. Polecamy!
Galeria sztuki współczesnej: naśladowcy Klimta
Uważa się, że Gustav Klimt był jednym z artystów, którzy utorowali drogę do nowoczesnego malarstwa. Celem tego artysty było wyjście poza wszelką konwencję akademicką, poza ograniczenia formy. Sądził, że dzieło sztuki powinno być nieskrępowanym wyrazem swobody twórczej artysty. Jednocześnie w swojej galerii obrazów chciał zawrzeć wielość i złożoność swojej epoki. Zainspirował swoim podejściem wielu artystów. I inspiruje do dzisiaj. Dwaj najbardziej znani artyści, którzy bardzo zainspirowali się twórczością i podejściem do malarstwa Gustava Klimta byli Egon Schiele oraz Friedensreich Hundertwasser.
Egon Schiele był grafikiem i malarzem. Poznali się z Klimtem w 1907 roku. Ponieważ twórca wiedeńskiej secesji bardzo wspierał młodych artystów, a do tego prace Schiele’go uważał za obiecujące, postanowił zostać jego mecenasem – kupował od niego prace, przedstawiał go kolekcjonerom sztuki. Wkrótce Egon Schiele stał się istotnym reprezentantem Secesji Wiedeńskiej. Pierwszą wystawę miał w 1908 roku, a jego kariera rozkwitła szczególnie w czasie wojny. W 1918 roku zmarł w czasie epidemii hiszpanki. Miał 28 lat.
Urodzony w 1928, zmarły w 2000 roku Friedensreich Hundertwasser znany jest przede wszystkim ze swoich niekonwencjonalnych pomysłów architektonicznych projektowanych w duchu ekologii. Na wiedeńskiej akademii Sztuk Pięknych studiował przez trzy miesiące, jednak porzucił ją. Wkrótce odkrył galerię obrazów Egona Schiele’go, Waltera Kampmanna i Gustava Klimta. Hunderwasser dużo podróżował, jednak farby zawsze miał ze sobą, aby móc nieprzerwanie malować. Pierwsze ekspozycje jego obrazów miały miejsce w Wiedniu w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Malował obrazy, projektował znaczki, jednak najwięcej czasu spędził nad niezwykłymi projektami architektonicznymi realizowanymi na całym świecie. Pod koniec życia zamieszkał w Nowej Zelandii. Tam również zmarł.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Defragmentacje. Wystawa Agnieszki Fijał-Czapli, Ewy Jasek i Jacka Opały
Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć. Wojciech Sztaba, historyk i krytyk sztuki Ma wiele oblicz, wykonywany jest w zróżnicowanych konwencjach, przybiera...
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...