Sztuka wśród zieleni, czyli 2. edycja Ogrodu Rzeźby
Ogrody Centrum Olimpijskiego na warszawskim Żoliborzu już po raz kolejny zamienią się w prawdziwe królestwo rzeźby plenerowej. Druga edycja Ogrodu Rzeźby, organizowana przez Art in House, to wydarzenie, które mamy nadzieję, na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny stolicy. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo – nie tylko ze względu na imponującą liczbę artystów i dzieł, ale również ich różnorodność. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 czerwca o godzinie 18:00 w samym sercu ekspozycji.
- Marek Moderau, Drzewo pełne nadziei, 2025
- Wit Bogusławski, Reza i Hasan, 2025
Największa wystawa rzeźby ogrodowej w kraju
Koncepcja tej wystawy wyróżnia się przede wszystkim koncentracją na rzeźbie ogrodowej: dedykowanej na zewnątrz, ale nie monumentalnej. Unikalne połączenie sztuki rzeźbiarskiej z naturalnym otoczeniem tworzy największą w Polsce ekspozycje rzeźby ogrodowej.
Prezentacja prac kilkudziesięciu uznanych polskich rzeźbiarzy na terenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w sąsiedztwie takich arcydzieł jak „Ikar uskrzydlony” Igora Mitoraja czy „Zapaśnicy” Zbigniewa Wojkowskiego (należących do kolekcji PKOlu), stanowi nie tylko pokaz artystycznej różnorodności, ale przede wszystkim dialog między formą a naturą.
„Ogród Rzeźby 2025” organizowany przez Dom Aukcyjny i Galerię Sztuki Art in House
Tegoroczna odsłona Ogrodu Rzeźby to również nowe spojrzenie na relację między dziełem a przestrzenią. Staraliśmy się, aby przentowane rzeźby wchodziły w relacje z całym krajobrazem: zielenią, budynkiem, elementami infrastruktury i sobą nawzajem. Zmieniają się w zależności od pory dnia, światła i kąta patrzenia, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu na oglądanie tej wystawy.
Wernisaż, zaplanowany na 10 czerwca o godzinie 18:00, będzie nie tylko dniem otwarcia ekspozycji, ale także okazją do spotkania z artystami, wymiany myśli i wspólnego celebrowania letniego popołudnia w estetycznym otoczeniu. Zapraszamy wszystkich miłośników rzeźby, przestrzeni i letnich spotkań ze sztuką.

Alicja Sidorowicz, Dzieci Morza i Wiatru 2/3, 2022
Zaproszenie do wspólnego przeżywania sztuki
Ogród Rzeźby 2025 to przestrzeń otwarta na dialog i odkrywanie. Każdy z odwiedzających może tu znaleźć własną ścieżkę: czy to przechadzając się między przerastającymi nas, ludzi, żywicznymi postaciami Rolanda Kościółka, czy zatrzymując się przy subtelnych, drobiazgowych kompozycjach ceramicznych Aliony Kryshtofiak. Wierzymy, że sztuka w plenerze pobudza naszą wyobraźnie, rozwija nas estetycznie, ma moc inspirowania i budowania wspólnoty wokół piękna.
Współczesna rzeźba ogrodowa staje się tu czymś więcej niż dekoracją – jest partnerem dla roślin, architektury i światła. Każda praca została wybrana z myślą o tym, by wchodzić w dialog z przestrzenią, prowokować do zatrzymania się, doświadczania i zadawania pytań o rolę sztuki w codziennym życiu.
Sztuka, która oddycha przestrzenią
Nieodłączną częścią ekspozycji w naturalnym otoczeniu, jest jej kontynuacja we wnętrzach Centrum Olimpijskiego: restauracji Olympic Sky, z której rozciąga się niepowtarzalna – ponieważ pełna zieleni – panorama stolicy. Będą tam zaprezentowane między innymi ceramiczne dzieła Doroty Grześkiewicz z cyklu Naturalna Strukturalność, inspirowane modelami struktur biologicznych, czy też opływowe marmury Krzysztofa Pawłowskiego. W upalne dni, w przerwie w zwiedzaniu Ogrodu, warto wjechać na szóste piętro Polskiego Komitetu Olimpijskiego chociażby na mrożoną kawę.
- Kacper Pielaszek, Pnie cmentarne, 2021
- Magdalena Karłowicz, Mały Książę, 2025
Sztuka dostępna dla każdego
Jest to wystawa otwarta bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Przez całe lato, codziennie od godziny 8:00 do 20:00 zachęcamy do tego, by odwiedzić nasz Ogród. Jest to okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, przyjrzenia się wielu ciekawie opracowanym obiektom z bliska, a może i zakupu któregoś z unikatowych dzieł, które będą ozdobą każdej przestrzeni. Serdecznie zapraszamy do wspólnego doświadczania rzeźby, która, zakorzeniona w przestrzeni Ogrodu, wciąż na nowo odkrywa swoje znaczenie.
Artyści biorący udział w wystawie:
Wit Bogusławski
Dorota Grześkiewicz
Iwona Jesiotr-Krupińska
Magdalena Karłowicz
Tomasz Koclęga
Roland Kościołek
Dariusz Kowalski
Aliona Kryshtofik
Tomasz Krzpiet
Waldemar Mazurek
Barbara Moderau
Marek Moderau
Jacek Opała
Monika Osiecka
Krzysztof Pawłowski
Kacper Pielaszek
Olga Prokop-Miśniakiewicz
Paweł Rubaszewski
Alicja Sidorowicz
Michał Wysocki
Stanisław Wysocki
Kuratorki:
Anita Wolszczak-Karasiewicz
Aleksandra Brzeska
Organizatorzy:
Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House
Polski Komitet Olimpijski
Wystawa trwa do 31 października 2025 r.
Wstęp codziennie w godz. 8.00 – 20.00 (bezpłatny)
Wernisaż Ogrodu Rzeźby 10 czerwca 2025 r. o godz. 18.00
Centrum Olimpijskie, Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa
Kontakt w sprawie zakupu rzeźb:
e-mail: info@artinhouse.pl
tel. + 48 510 211 410 / 451 044 827
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Do 100 razy sztuka!
Już 13 czerwca 2025 w Art in House odbędzie się niezwykłe wydarzenie: 100. Aukcja Nowej Sztuki! Już od 10 lat przygotowujemy dla Was nasze aukcje i zauważamy, że robimy to coraz lepiej, przedstawiamy coraz ciekawsze prace oraz z każdym dniem bardziej znamy upodobania naszych klientów. Tym razem również się nie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Wystawa dzieł sztuki na targach SacroExpo 2025 w Kielcach
Od 2 do 4 czerwca 2025 roku Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House z wielką przyjemnością po raz kolejny wystawi dzieła sztuki na wystawie organizowanej podczas targów SacroExpo. Nasi artyści przygotowali nietuzinkowe prace malarskie i rzeźbiarskie okraszone współczesnym spojrzeniem na zagadnienie sztuki sakralnej. Oleh Skoropadskyi, Obdarz nas pokojem,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Las. Jubileuszowa wystawa Martty Węg
Tytuł wystawy oddaje cześć motywowi przewodniemu malarstwa Marty Węg. Las, ze swoją dzikością, ciszą i tajemniczością jest miejscem kontemplacji, duchowego odosobnienia, a także symbolem przemiany i poszukiwania. Wszystkich tych, którzy potrzebują takiej chwili wytchnienia i refleksji, zapraszamy na wystawę do Galerii -1, którą będzie można oglądać codziennie od 29 maja...
-
O Artystach Rynek sztuki
Sztukę lepiej oglądać na żywo | XXI Aukcja Klasyków Współczesności
Już za kilka dni będziecie mogli wziąć udział w XXI Aukcji Klasyków Współczesności! Jest to wydarzenie skierowane przede wszystki, do miłośników sztuki współczesnej. Tym razem będziecie mogli podziwiać zarówno prace figuratywne jak i ciekawe abstrakcje. Zachęcamy do zapoznania się z aukcją. Emilia Knausówna, Portret kobiety w żółtej sukni Sztuka współczesna:...