I Aukcja w Galopie - 23 października 2020, 19:30 (piątek) - Aleje Jerozolimskie 107, Warszawa

I Aukcja w Galopie

23 października 2020, 19:30 (piątek)

Aleje Jerozolimskie 107, WarszawaKatalog aktualnej aukcji sztuki

„Koń – jaki jest, każdy widzi” – można przeczytać w „Nowych Atenach”, pierwszej polskiej encyklopedii. Jej autor, ksiądz Benedykt Chmielowski najwidoczniej uznał konia za byt tak powszechny i wszystkim znany, iż pozostawił hasło bez żadnego wyjaśnienia. Czy jednak wszyscy patrzą na to piękne zwierzę w ten sam sposób? Nasz debiutancki katalog I Aukcji w Galopie udowadnia, że w przypadku artystów, każdy dostrzega w nim coś unikatowego.

Październikowa aukcja powstała we współpracy z grupą artystyczną Equitas Equitatum, zrzeszającej twórców zafascynowanych tematyką koni oraz jeździectwa; pojawią się na niej również prace artystów stale współpracujących z Art in House, prezentujące cztery kopyta w różnorodnych odsłonach.

Wiele dzieł przywoła atmosferę baśni i niesamowitości: historię o rycerzyku opowie Piotr Kamieniarz, chagallowską kompozycję zobaczymy u Adama Kołakowskiego, echa średniowiecznego malarstwa odnajdziemy u Malwiny de Brade zaś Eugeniusz Ochonko zabierze nas w podróż w nieznane. Szalony tętent końskich kopyt ujrzymy w dynamicznej pracy Krystyny Róż-Pasek, Beaty Musiał-Tomaszewskiej, Stanisława Chomiczewskiego i Adama Bojary. Żywe kolory i ognisty temperament zwierząt złączą się w pardubickiej karuzeli Moniki Ślósarczyk, derbach Krzysztofa Jarockiego, współczesnych jeźdźcach apokalipsy Wojciecha Łuki i batiku Joanny Czubak.

Klasyczne, akademickie ujęcie tematu zaprezentują Jan Dubrowin, Zbigniew Kotowski, Marek Hołda, Samantha Glińska czy Agnieszka Słowik-Kwiatkowska; rusko-bizantyjskie motywy odnajdziemy z kolei w walce świętego Jerzego… z własnym cieniem, autorstwa Sylwii Perczak. W katalogu pojawią się również „klasyczne” nazwiska takie jak Józef Wilkoń, Bogusław Lustyk, Ludwik Maciąg oraz Salvador Dali.

Ostatnie pozycje z katalogu przygotowaliśmy dla tych z Państwa, którzy piękno koni wolą podziwiać w trójwymiarze; są to rzeźbiarskie prace Wojciecha i Zbigniewa Jarockich, Ewy Jaworskiej, Arka Szweda i Kamili Karst.

Zostawiamy Państwa sam na sam ze sztuką – mamy nadzieję, iż przeglądając katalog usłyszycie tętent kopyt pędzącego końskiego tabuna…