„Fascynuje mnie ruch, tempo i myślę, że widać to w moich pracach”
Krzysztof Jarocki to malarz, rysownik i rzeźbiarz. Głównym motywem jego twórczości są konie. Fascynuje go ruch, a jego obrazy malowane charakteryzuje dynamika, a jednocześnie lekkość. Artysta organizuje tradycyjnie wystawy na Torach Wyścigów Konnych podczas najważniejszych gonitw sezonu oraz w Janowie Podlaskim przy okazji aukcji koni arabskich. W latach 2015-2016 roku dzieła Krzysztofa, syna Jędrzeja oraz rzeźbiących braci Krzysztofa prezentowane były w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach Królewskich. W 2019 roku obrazy artysty gościły na wystawie w hiszpańskiej Marbelli, w Excellence Art Gallery.
Krzysztof Jarocki ma dwóch braci rzeźbiarzy, a sam maluje od kilkudziesięciu lat. Tradycją jego rodziny jest tworzenie koni, w rzeźbie i w malarstwie. Tradycje rodzinne podtrzymuje też jego młodszy syn Jędrzej, który studiuje malarstwo.
– Moja przygoda ze sztuką trwa już od ponad pięćdziesięciu lat. Wszystko zaczęło się od starszego brata Wojciecha, który w dzieciństwie przejawiał zdolności w rysowaniu, malowaniu oraz rzeźbieniu. Spod jego ręki wychodziły także malowane, rzeźbione konie. Jak to często bywa, starsze rodzeństwo jest autorytetem dla młodszego – dlatego podjąłem próby naśladowania brata – mówi Krzysztof Jarocki.
Rodzeństwo wychowane zostało w malowniczym miejscu, na terenie obecnego Narwiańskiego Parku Narodowego, a otoczenie miało ogromny wpływ na kształtowanie wrażliwości estetycznej artystów.
– Nie bez znaczenia było to, że nasz ojciec posiadał wybitne zdolności manualne, był stolarzem, zdunem, murarzem, spod jego ręki wychodziły narzędzia, które miały również walory estetyczne. Mieliśmy z braćmi dostęp do narzędzi stolarskich oraz materiałów, głównie było to drewno. Tak spontanicznie złożyło się, że do tematu twórczości wybraliśmy konie, symbol siły, elegancji. Jak wiemy, koń w wielu kulturach na całym świecie cieszy się wieloma względami – opowiada artysta.
Jak tłumaczy Krzysztof Jarocki, w sztuce nie temat jest dla niego istotny, ale sposób wykonania dzieła. Temat to jedynie pretekst do tworzenia.
– Malując konie, przez lata wypracowałem swój charakterystyczny styl, fascynuje mnie ruch, tempo i myślę, że widać to w moich pracach. Tematy sportowe, hipiczne, dają mi możliwość stosowania szerokiej gamy kolorystycznej. Różnorodne ujęcie tematu, od realnego przedstawienia przez ekspresję do abstrakcji – mówi.
Wszystko zaczyna się od szkicu.
– Stosuję zasadę od ogółu do szczegółu, ostateczny rezultat daje wrażenie wielu niedopowiedzeń, a co za tym idzie, pozwala na dowolną interpretację oglądającego. Rysunek jest bardzo szybki, intuicyjny, odzwierciedla w ten sposób mój temperament. Wykorzystuję różne techniki od rysunku przez akwarelę, akryl, pastele, po farby olejne. Często też tworzę własne techniki, łącząc różne materiały malarskie. Nie unikam innych tematów, pejzaż marynistyczny, martwa natura, czasem portret – dodaje Krzysztof Jarocki.
Razem z braćmi, Wojciechem i Zbigniewem – absolwentami warszawskiej ASP, wielokrotnie organizowali rodzinne wystawy. Kilka lat temu do ich grona dołączył syn Krzysztofa Jarockiego – Jędrzej, obecnie student Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na przełomie 2015-2016 dzieła rodziny Jarockich przez sześć miesięcy można było oglądać na wystawie w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
– Organizując wystawy, łączę je z pokazem malowania na żywo. Wystawy często organizowałem przy okazji imprez hipicznych, na torach wyścigów konnych, Cavaliadzie oraz aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim. Oprócz tego, od wielu lat posiadam pracownię, a zarazem galerię autorską w centrum handlowym Blue City, która daje mi możliwość spontanicznego spotkania z odbiorcą mojej twórczości – opowiada malarz.
Do klientów Krzysztofa Jarockiego należą osoby prywatne z kraju i zagranicy, firmy, banki, hotele (m.in. Warszawianka, Dolina Charlotty, Holiday Inn). Jak mówi malarz, dla artysty oprócz satysfakcji z tworzenia ważne jest, aby efekty jego pracy przypadły do gustu chociaż jednej osobie.
Jak mówi, sztuka odbierana jest najlepiej przez dzieci, a w jego pracowni odbywają się indywidualne zajęcia dla najmłodszych. Wciąż zaskakuje go talent dzieci, zachęca je m.in. do kaligrafii. Cieszy go również to, że ma wpływ na kolejnych odbiorców sztuki w Polsce.
– Mam ogromną satysfakcję z tego, że pod moim wpływem wiele osób zaczyna odwiedzać galerie, muzea – mówi Krzysztof Jarocki.
Zapraszamy do galerii obrazów Krzysztofa Jarockiego w Art in House
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Defragmentacje. Wystawa Agnieszki Fijał-Czapli, Ewy Jasek i Jacka Opały
Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć. Wojciech Sztaba, historyk i krytyk sztuki Ma wiele oblicz, wykonywany jest w zróżnicowanych konwencjach, przybiera...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...