Ciekawa akcja krakowskiego muzeum
Od 12 marca 2020 roku wszystkie muzea i inne instytucje kultury są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Wiele takich miejsc otwiera się ze swoją sztuką online – kolekcje i wystawy można zwiedzać w Internecie. Tak jest między innymi z Muzeum Narodowym w Krakowie, które poza udostępnieniem swoich zbiorów w swojej galerii sztuki online, to jeszcze zaprasza do wspólnej zabawy.
Krakowskie MN oferuje wirtualne zwiedzanie swojej galerii sztuki, edukacyjne karty, jak również konkursy i filmy w mediach społecznościowych. Wszystko dostępne jest bez wychodzenia z domu.
Internetowa kolekcja sztuki online oraz iMNK – wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie
Na stronie www.zbiory.mnk.pl można bezpłatnie oglądać kolekcję ponad 130 tysięcy dzieł sztuki online znajdujących się we wszystkich oddziałach krakowskiej instytucji. Wystarczy jedno kliknięcie, aby znaleźć się wśród dzieł wielkich mistrzów, takich jak Rembrandt, Leonardo da Vinci, Jan Matejko i Stanisław Wyspiański, niezwykle cennych fotografii i rysunków czy obiektów rzemiosła tradycyjnego. Poszczególne obiekty łatwo znajdziemy przez wpisanie tytułu, autora albo słowa kluczowego. Można też posurfować po tematycznych galeriach sztuki, takich jak Sztuka Dalekiego Wschodu czy Malarstwo Młodej Polski. Wszystko to wzbogacone jest o komentarze przygotowane przez pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest iMNK – wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie. Tutaj zaprezentowano trzy stałe galerie sztuki oraz jedną wystawę archiwalną zatytułowaną „Stanisław Wyspiański. Teatr Ogromny”. Dzięki stworzonym wirtualnym panoramom można oglądać wystawę z ciekawych perspektyw.
Konkurs na mem – MNK zaprasza po sztukę online
Żeby wziąć udział w konkursie krakowskiego muzeum, należy ściągnąć z cyfrowych zbiorów tej instytucji swój ulubiony obraz (lub inne dzieło sztuki) i przygotować ze ściągniętego pliku mem internetowy. Trzeba mieć także konto na Instagramie, ponieważ mem powstać ma z narzędzi tej aplikacji, ma być udostępniony tamże w adekwatnymi hasztagami: #zbioryotwartemnk i #opencollectionmnk, jak również oznaczony profilem MNK (@thenationalmuseuminkrakow). Taki post na Instagramie weźmie udział w w konkursie ZBIORY OTWARTE MNK.
Wśród wszystkich takich postów opublikowanych przez użytkowników Instagrama, jury konkursowe wybierze osiem prac – ich autorzy dostaną podwójne bilety wstępu na wybraną wystawę. Autorów trzech najlepszych memów otrzymają też gadżety i wybrane publikacje Wydawnictwa muzealnego.
To do dzieła!
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...