Dwa polskie obrazy własnością Muzeum Narodowego w Szczecinie
Negocjacje z mBankiem zakończyły się sukcesem – „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta oraz „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” monogramisty J.R stały się własnością Muzeum Narodowego w Szczecinie. Te dwa obrazy malowane były w depozycie tej instytucji kultury od 20 lat, jednak właściciel postanowił je wystawić na aukcję sztuki. Dzięki porozumieniu, już na stałe zostaną w Szczecinie.

„Handlarze ryb” z 1846 roku – jeden z obrazów malowanych Augusta Ludwiga Mosta zostanie w szczecińskim MN.
Te dwa polskie obrazy zakupiono już dwadzieścia lat temu dzięki dr Bogdanie Kozińskiej, będącej ówczesną kierowniczką Muzeum Historii Szczecina. Inwestorem był BREBank (dziś: mBank). Dzieła te znalazły się w depozycie muzealnym i były pokazywane podczas ekspozycji w szczecińskim Muzeum Narodowym – Muzeum Historii Szczecina.
Na początku 2020 r. mBank postanowił sprzedać swoje zbiory dzieł na aukcjach sztuki. Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego przekonali firmę do wycofania ich ze sprzedaży aukcyjnej i sami je nabyli. Dzięki temu te dwa polskie obrazy będą już stale prezentowane w Muzeum Narodowym – Muzeum Historii Szczecina. Towarzystwo Przyjaciół MNS posiada środki wyłącznie z darowizn społecznych i z takich właśnie środków zakupiło od banku dwa obrazy malowane.

Monogramista J. R., „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta”, 1899.
Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina zaprasza od czwartku do niedzieli w godzinach 12:00-18:00. Jeden z obrazów malowanych „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta oglądać można w „Gabinecie Biedermeieru” (I piętro), a „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” J. Richtera zobaczymy tymczasowo na ekspozycji „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” (II piętro).