Galeria rodziny Potockich odnaleziona w Peru
Dwadzieścia obrazów odnalezionych w Limie w Peru, powróciło do Polski, za porozumieniem peruwiańskiego oraz polskiego ministerstwa kultury. Po uzgodnieniu, za zaginioną wiele lat temu polską galerię sztuki zapłacono 180 tysięcy złotych.
Kiedy w 1944 roku żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do Polski, Alfred Potocki, w obawie przed utratą cennych dzieł – obrazów, wyposażenia zamku itp. – wywiózł je specjalnym pociągiem (chronionym przez Niemców) do zachodniej Europy. Pociąg dotarł najpierw do Liechtensteinu, bo rodzina tutejszych książąt była spokrewniona z Potockimi. Kolekcja trafiła potem do Szwajcarii, a stamtąd prosto do Peru. Zbiorem opiekował się w Peru do swojej śmierci w 1958 roku Alfred Potocki, a następnie jego brat Jerzy. Po jego śmierci pieczę nad majątkiem przejął syn Jerzego, Stanisław Potocki. Ten ostatni przez swoje problemy finansowe zaczął wyprzedawać rodzinny majątek.
Osoba bliska Potockim w Peru przejęła obrazy malowane z kolekcji rodzinnej w ramach spłaty długu i bezpiecznie je przechowała. Pięć lat po śmierci najmłodszego Potockiego, udało się odzyskać tę wyjątkową galerię sztuki. Większość z tych obrazów malowanych na płótnie była przechowywana w Limie w zawilgoconej przestrzeni piwnicznej, dlatego ma trochę widocznych uszkodzeń. Są one szczególnie widoczne na dziełach wykonanych pastelą. Siedemnaście z dwudziestu obiektów musiało przejść konserwację.
Galeria sztuki w Łańcucie
Galeria sztuki zatytułowana „Łańcuciana w zbiorach fundacji Trzy Trąby i Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego” w Muzeum – Zamku w Łańcucie jest przedstawieniem odzyskanych obrazów malowanych i innych przedmiotów z kolekcji rodzinnej Potockich.
Wśród odzyskanych obrazów malowanych na płótnie, które można już oglądać w łańcuckim muzeum, znajdują się między innymi portrety Marii Kazimiery, króla Jana III Sobieskiego i Jana Potockiego, jak również dzieło zatytułowane „Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem”, które pochodzi z połowy XVII wieku i ma na sobie ślad po kuli.
Do obejrzenia w tej galerii sztuki w Łańcucie są portret oraz miniatury zakupione wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła. Podziwiać można również łańcuckie portrety oraz pamiątki królewskie.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Bożonarodzeniowe historie – Aukcja „Opowieści Domowego Zacisza”
W tegorocznym grudniu do Art in House oprócz Świętego Mikołaja zawita także niezwykle kameralna aukcja. Mowa o Aukcji „Opowieści Domowego Zacisza”, z której prace malarskie i rzeźbiarskie zachęcą Was do zaparzenia sobie zimowej herbaty, otulenia się kocykiem przy rozpalonym kominku i cieszenia się towarzystwem bliskich i klimatem Bożego Narodzenia. Zachęcamy...