Jedno z dzieł Cimabue znaleziony na ścianie w kuchni
Jeden z zaginionych obrazów olejnych malowanych na drewnianym panelu genialnego malarza Cimabue (urodzony jako Cenni di Pepo), nauczyciela Giotta, został odnaleziony w kuchni starszej kobiety mieszkającej we Francji. Trafił do domu aukcyjnego Acteon w Senlis, miasteczka położonego się na północ od Paryża.
Ze ściany w kuchni na aukcję sztuki
Nieduża praca Cimabue (20 cm x 24 cm), pochodząca z końca XIII wieku, zatytułowana „Chrystus ośmieszony”, wykonana została na drewnianym panelu. Ten jeden z obrazów olejnych włoskiego mistrza został wyceniony na 6 milionów euro.
Jak doszło do odnalezienia jednego z genialnych obrazów olejnych artysty? Mieszkająca we francuskim miasteczku Compiegne 90-letnia Francuzka zwróciła uwagę na obraz podczas czerwcowego sprzątania. Dzieło florenckiego mistrza pędzla Cimabue całe lata wisiało na ścianie między salonem i kuchnią, a rodzina myślała, że jest to zwykła ikona religijna pochodząca z Rosji. Nie przywiązywali do jej istnienia zbyt dużej wagi, nikt też nie pamiętał już, skąd się tutaj wzięła. Latem tego roku starsza kobieta poprosiła jeden z domów aukcyjnych o wycenę tej pracy. Eksperci uznali, iż jest to bez wątpienia jeden z obrazów olejnych mistrza warty miliony euro.
Odnalezione dzieło jest najprawdopodobniej częścią serii ośmiu scen religijnych z 1230 roku, ukazujących mękę oraz ukrzyżowanie Chrystusa. Dwa spośród tych ośmiu niewielkich obrazów olejnych Cimabue znajdują się w londyńskiej National Gallery oraz w nowojorskiej Frick Collection. Jak mówią eksperci z londyńskiej instytucji sztuki, dzieło Cimabue można uznać za kluczowy moment w historii sztuki, kiedy to włoscy malarze, zafascynowani sztuką bizantyjską, skupili się na przedstawieniu realistycznym i trójwymiarowej przestrzeni.
Wielkie dzieło na aukcji sztuki
Kiedy pracowniczka domu aukcyjnego Philomène Wolf weszła do domu starszej kobiety i zobaczyła obraz, od razu wiedziała, że jest to coś niezwykłego, jednak jak mówiła w rozmowie z Le Parisien, do głowy jej nie przyszło, że może to być dzieło Cimabue. Zasugerowała właścicielce, aby ta oddała pracę w ręce ekspertów. Myślała, że jej wartość rynkowa będzie wynosiła ok. 300 tysięcy euro.
Francuski znawca w dziedzinie sztuki, Eric Turquin, który badał ten jeden z obrazów malowanych Cimabue powiedział, że nie ma żadnej wątpliwości co do pochodzenia dzieła. Potwierdziły to testy przy pomocy podczerwieni.
Obraz znaleziony kuchni starszej kobiety będzie sprzedany na aukcji sztuki w domu aukcyjnym Acteon w Senlis w dniu 27 października 2019 roku.
Genialny malarz – autor obrazów olejnych
Cimabue, właściwie Cenni di Penni urodził się ok. 1240 roku, zmarł w Pizie w 1302 r. Był florenckim malarzem epoki gotyku. Tworzył swoje obrazy olejne, freski oraz mozaiki o tematyce religijnej we Florencji, Pizie, Rzymie i Asyżu. Według historyków, artysta był nauczycielem innego genialnego autora obrazów olejnych, Giotta, najbardziej uznanego malarza czternastowiecznego.
Uważa się, że Cimabue żył w czasach, w których gotyk był powoli wypierany przez włoski renesans, a sam artysta mocno się do tego przyczynił. W 1543 roku Giorgio Vasari, włoski artysta napisał, że Cimabue był tą postacią w historii europejskiego malarstwa, która przyczyniła się do rozwoju sztuki renesansowej. Z kolei Dante ubolewał nad tym, że rewolucja Giotta w malarstwie przyćmiła geniusz obrazów olejnych jego nauczyciela.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Bożonarodzeniowe historie – Aukcja „Opowieści Domowego Zacisza”
W tegorocznym grudniu do Art in House oprócz Świętego Mikołaja zawita także niezwykle kameralna aukcja. Mowa o Aukcji „Opowieści Domowego Zacisza”, z której prace malarskie i rzeźbiarskie zachęcą Was do zaparzenia sobie zimowej herbaty, otulenia się kocykiem przy rozpalonym kominku i cieszenia się towarzystwem bliskich i klimatem Bożego Narodzenia. Zachęcamy...