Sztuka sztuce dla sztuki – o inspiracjach naszych artystów
Kto lub co inspiruje artystów nowej sztuki polskiej współpracujących z Domem Aukcyjnym Art in House? Jakie nurty sztuki dawnej odcisnęły piętno na ich twórczości pojawiającej się na aukcjach sztuki? Która stylistyka jest im najbliższa? Zobaczcie sami!

Wojciech Brewka na aukcjach sztuki młodej w Domu Aukcyjnym Art in House.
Młoda sztuka w wykonaniu Wojciecha Brewki – Street art
Malarstwo Wojtka Brewki czerpie ze sztuki ulicy, która nie dyskryminuje żadnego odbiorcy, kusi kolorami, dostarcza czysto wizualnej przyjemności. Nam kojarzy się z przestrzenią miejską, graffiti, muralami, polemiką ze światem toczoną na ścianach budynków. Dziecięce zabawki są czasami wtłaczane w brutalny kontekst – misie Brewki bywają często poturbowane, zmęczone, jakby brały udział w walkach ulicznych. A może faktycznie to robią?

Tomasz Kostecki na aukcji sztuki w Domu Aukcyjnym Art in House.
Tomasz Kostecki na aukcjach sztuki polskiej – Art déco
Te obrazy młodej sztuki polskiej cechuje linearyzm, geometria, kult techniki. Są wspaniali mężczyźni w swoich szybkich automobilach, w tle modernistyczna architektura, luksusowe łódki kołysane falami, na niebie dwupłatowi władcy chmur. Dzięki obrazom malowanym artysty młodej sztuki polskiej, luksus dwudziestolecia międzywojennego mamy na wyciągnięcie ręki.

Katarzyna Kałdowska na aukcji sztuki w Domu Aukcyjnym Art in House.
Katarzyna Kałdowska – William Turner inspiracją dla młodej sztuki
Ta artystka młodej sztuki polskiej większość swojego dorosłego życia spędziła w Londynie, miała więc okazję do licznych odwiedzin w galerii sztuki Tate Britain. Duże piętno na jej twórczości odcisnęły prezentowane tam płótna Williama Turnera, jednego z najwybitniejszych malarzy wszech czasów. U Kałdowskiej fascynacja ta jest zauważalna od razu. Ujawnia się w budującej kompozycję plamie barwnej, eksperymentach ze światłem oraz konfrontacji widza z wrażeniem nieskończoności formy.

Sylwia Perczak, obrazy malowane na aukcji sztuki młodej w Domu Aukcyjnym Art in House.
Sylwia Perczak na aukcjach sztuki – Quattrocento
Quattrocento, określane przez Giorgia Vasariego jako „wiek młodzieńczy” sztuki florenckiej, powraca na obrazach malowanych Sylwii Perczak w formie onirycznej wizji utraconej sztuki. W złotej, odrealnionej przestrzeni zawieszone są jedynie elementy renesansu: charakterystyczne ujęcia jeźdźców, twarze spod znaku pędzla Botticellego oraz motywy będące obiektem zainteresowania monachijskich znawców odrodzenia.

Steampunkowy obraz Emila Gosia: młoda sztuka polska w Art in House.
Młoda sztuka w wykonaniu Emila Gosia – Steampunk
Steampunk to nurt młodej sztuki obecny głównie w literaturze popularnej, filmie i komiksie. Swoją stylistyką nawiązuje do epoki wiktoriańskiej, wieku pary, ale nie elektryczności. Twórczość Gosia, artysty młodej sztuki polskiej, osadzona jest właśnie w takim uniwersum, gdzie koła zębate są zdolne tworzyć nawet najbardziej skomplikowane mechanizmy. Jednym z nich może być nawet sowa.

Barokowe klimaty Michała Janickiego na aukcji sztuki polskiej w Art in House.
Michał Janicki – barokowe weduty
Zamglone porty, wykwintna architektura, precyzyjne ujęte detale budynków – malarstwo Janickiego jest echem włoskich, flamandzkich i holenderskich realistycznych ujęć miejskich. Naturalne barwy i gra światła są stałymi elementami jego kompozycji, wszystko to okraszone świetnym warsztatem technicznym.

Młoda sztuka polska: Borys Fiodorowicz w Domu AukcyjnymArt in House.
Młoda sztuka Borysa Fiodorowicza – ikony
Ikony mają status wyjątkowy w prawosławnej tradycji: stanowią wrota do metafizycznej rzeczywistości, są pośrednikami między obserwatorem a istotą nie z tego świata, której wizerunek oglądamy. Borysa Fiodorowicza nie nazwiemy jednak artystą konserwatywnym. Jego ikony w nurcie młodej sztuki stanowią raczej żartobliwą polemikę ze wschodnią pobożnością, niż obiekt kultowy. Czy znajdziemy w nich jakikolwiek przejaw duchowości? To zależy od nas.