Nowoczesny impresjonizm: Krystyna Róż-Pasek
„Lata mojego dzieciństwa i młodości to czas bardzo monochromatyczny, czas dopasowywania jednostki do otoczenia. A moim celem i sensem było poszukiwanie kolorowego świata. Dzięki malarstwu było to możliwe. Z czasem pojawiło się również zainteresowanie sztuką. Pamiętam że najbardziej lubiłam impresjonizm, już w liceum, czy nawet w szkole podstawowej. Może dlatego, że był kolorowy, taki ciepły i przyjemny. Ten świat impresjonistów bardzo mnie interesował. Niedawno uświadomiłam sobie, że malarstwo, do którego obecnie sama dotarłam, jest czymś w rodzaju nowoczesnego impresjonizmu” – Krystyna Róż-Pasek opowiedziała nam o swojej twórczości.
Zapraszamy do lektury!
Krystyna Róż-Pasek to artystka urodzona w 1981 roku w Gorlicach. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (profil: tkactwo). W latach 2004-2009 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Architektury Wnętrz. Studia zakończyła pracą dyplomową w pracowni projektowania mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Aktualnie mieszka i rozwija swoją twórczość w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Artystka w swojej działalności zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, tworząc autorskie obrazy. Jej obrazy olejne na płótnie charakteryzują mocne ekspresyjne kolory oraz faktura farby, nakładana przy użyciu szpachelki malarskiej.
Jak powiedziała nam Krystyna Róż-Pasek, zawsze bardzo dużo czasu poświęcała ona rozwijaniu umiejętności, czerpała z różnorodności zajęć w szkołach czy na zajęciach na Akademii Sztuk Pięknych, a cała ta droga, poprzez różnego rodzaju działania twórcze, odtwórcze czy projektowe prowadziła ją do miejsca, w którym teraz się znajduje.
„W pewnym momencie malarstwo nie potrzebuje już inspiracji. Punktem zapalnym do tworzenia jest wewnętrzna potrzeba wylania na płótno kumulowanych emocji. Nie zastanawiam się zbyt długo, maluję bo czuję, maluję, bo to konieczność, a wszystko to, co dzieje się wokół mnie, jest paliwem napędowym„.
Ekspresyjne, kobiece obrazy olejne przepełnione muzyką
Jak mówi Krystyna Róż-Pasek, malarstwem zajmuje się od zawsze, a sztuka towarzyszy jej od najmłodszych lat. Artystka nigdy nie miała wątpliwości, że będzie się w swoim życia zajmować sztuką. Lata ćwiczeń i poszukiwań doprowadziły ją do poczucia, że jestem gotowa na przekazanie swoich odczuć poprzez malarstwo, że poprzez swoją autorską twórczość może wywoływać emocje u innych osób.
„Zawsze byłam osobą sprzeczną wewnętrznie, bardzo spokojną, wręcz nieśmiałą, a jednocześnie nieustannie walczącą, uderzającą z dużym impetem w przyszłość. Bardzo głośną w swoim wizerunku. I takie też jest moje malarstwo: mocno kontrastujące kolory, wręcz przeciwstawne, które dodają obrazom ogromnej energii, niepokoju przy jednoczesnym przedstawieniu bardzo rozmarzonych, wsłuchanych w swoje wnętrze, grających na instrumentach kobiet„.
Przedstawienia kobiet grających na instrumentach pojawiły się na obrazach malowanych artystki z powodu jej zamiłowania do muzyki. Krystyna Róż-Pasek lubi muzykę inną niż klasyczną, którą najczęściej przedstawia, natomiast tematy muzyki klasycznej są dla niej najpiękniejsze wizualnie: „Instrumenty mają piękną linie, są harmonijne i idealne, co znakomicie kontrastuje z ekspresją moich obrazów. Oddaje dźwięk, tonację poprzez kolor, fakturę i ruch na obrazie. W moim odczuciu moja sztuka ukazuje radość życia, radość tworzenia. Pozwala spojrzeć na codzienność z lekkością” – mówi malarka.
Technika, w której tworzy Krystyna Róż-Pasek, jest pewnego rodzaju, jak mówi, wynikiem procesu wcześniejszego tworzenia i poszukiwań. Farby olejne oraz szpachelka malarska, którą się posługuje artystka, pozwalają jej na malarstwo ekspresyjne, na szybkie działanie, „momentalne przekazywanie chwili„. Gruba faktura farby nie pozwala na powracanie do obrazu po dłuższym czasie.
„Obraz, od kiedy powstaje w mojej głowie, kiedy podejmę decyzję o tematyce i kompozycji, w następnym kroku powstaje bardzo zdecydowanie. Tworzenie obrazu w kilka dni pozwala na zachowanie energii i świeżości. Obrazy dzięki temu są lekkie, spontaniczne, a tym właśnie chciałabym się z odbiorcą dzielić. Obrazy malowane są dynamicznie techniką farb olejnych, które pozwalają na wtapianie koloru w kolor. Nadaje to charakterystyczny efekt”.
Gdzie powstają obrazy olejne Krystyny Róż-Pasek?
Warsztat malarski artystki znajduje się w salonie jej rodzinnego mieszkania. Jak mówi, celowo maluje między zajmowaniem się swoimi dziećmi, przygotowaniem obiadu, a zaglądaniem w media społecznościowe.
„Lubię malować intuicyjnie, spoglądając z dystansu, przy okazji na obraz i podchodząc w celu położenia kilku istotnych w tym momencie plam. Nie potrzebuję, a nawet nie lubię ciszy i spokoju. Wokół dzieje się dużo, a w tle zawsze słychać energetyczną muzykę. To czy maluje mi się dobrze, czy źle, wynika też z nastroju. Najlepiej maluje mi się kiedy jestem w dobrym nastroju, kiedy mogę przelewać na płótno pozytywne emocje”.
Zapraszamy do galerii twórczości Krystyny Róż-Pasek w Art in House!
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...
-
O Artystach Rynek sztuki
Grzegorz Skrzypek. Obrazy inspirowane twórczością Jerzego Dudy-Gracza
Jego twórczość wyróżnia się osobliwymi stworzeniami zamieszkującymi fantastyczne, baśniowe krajobrazy. Bohaterami kompozycji Grzegorza Skrzypka od lat są wdzięczne „koniostworki”. W najnowszym cyklu artysty te rozkoszne stworzenia wtórują motywom malarstwa Jerzego Dudy-Gracza, by oddać hołd temu wybitnemu polskiemu malarzowi. 30 najnowszych prac Grzegorza Skrzypka można podziwiać we foyer Centrum Olimpijskiego. Wystawa...
-
O Artystach Rynek sztuki
Między niebem, piekłem i ziemią: VII Aukcja Sacrum Profanum
Jak sama nazwa wskazuje sfera sacrum dotyczy tego, co święte i duchowe, związane z różnorakimi obrzędami. Natomiast sfera profanum odpowiada temu, co ludzkie i świeckie. Aby połączyć te dwa obszary przygotowaliśmy specjalną aukcję, na której prezentowane prace oscylują wokół religijności przełamanej sprawami przyziemnymi. Już 8 listopada, tuż po Uroczystości Wszystkich...