Obrazy Nicolaesa Maesa
Artystę Nicolaesa Maesa uważa się za jednego z holenderskich mistrzów Złotego Wieku malarstwa niderlandzkiego. Wystawa jego obrazów olejnych malowanych na płótnie odbędzie się w londyńskiej National Gallery w dniach 22 lutego-31 maja 2020 roku.

„Stara kobieta drzemie” – jeden z obrazów malowanych na płótnie Nikolaesa Maesa.
Obrazy malowane holenderskiego mistrza
To pierwsza tak duża wystawa obrazów malowanych na płótnie mistrza Złotego Wieku malarstwa holenderskiego. Obejrzeć na niej będzie można trzydzieści pięć obrazów olejnych na płótnie oraz rysunków, które pochodzą z wielu kolekcji na całym świecie i obejmują cały okres twórczości malarskiej artysty, który spędził w dwóch holenderskich miastach: Amsterdamie oraz Dordrechcie. To prace wczesne, malowane w stylu Rembrandta, jak również obrazy olejne i rysunki pochodzące z późniejszych lat twórczości, kiedy artysta poświęcił się tworzeniu przede wszystkim portretów, wprowadzając w nich elegancję w stylu Van Dicka.
Najważniejszą częścią tej kolekcji obrazów olejnych i rysunków tego niderlandzkiego artysty są przedstawienia życia codziennego ówczesnej Holandii. Pokazują pionierstwo Maesa we włączaniu widza w scenę, jaka zadziewa się na jednym z obrazów malowanych na płótnie tego twórcy. Jego drobiazgowo dopracowane narracje przełamują granicę między dwoma światami, sprawiając, że odbiorca staje się uczestnikiem, kiedy postacie z obrazów olejnych na płótnie wskazują na coś, bądź przysłuchują się w ukryciu.

Nicolaes Maes, „Bezczynny sługa” (detal), 1655 r., National Gallery, Londyn.
Nicolaes Maes: obrazy olejne i rysunki mistrza
Nicolaes Maes urodził się w styczniu 1634 roku w Dordrechcie jako syn handlarza tkaninami i bojlerami mydlanymi Gerrita Maesa oraz jego żony Idy Hermana Claesdr. Zmarł jesienią 1693 roku w Amsterdamie. Był holenderskim artystą okresu baroku i jednym z najzdolniejszych uczniów Rembrandta, u którego pobierał nauki przez pięć lat, pod koniec lat czterdziestych XVII wieku. Po ich zakończeniu wrócił z Amsterdamu do rodzinnego miasta na kolejne dwadzieścia lat. Odniósł tu spory sukces artystyczny i społeczny – mianowano go między innymi porucznikiem lokalnej gwardii obywatelskiej. Artysta tworzył początkowo głównie obrazy olejne o tematyce biblijnej i rodzajowej, później skupił się na portrecie.

Holenderskie obrazy olejne na płótnie: Nikolaes Maes.
W połowie XVII wieku Maes wyjechał do Antwerpii (Belgia). Studiował tu twórczość flamandzkich artystów: van Dycka, Rubensa, Jordaensa. W 1673 roku przeprowadził się do Amsterdamu, gdzie żył do końca swoich dni. Decyzja o przeprowadzce pokierowana była kryzysem na rynku sztuki spowodowanym inwazją wojsk na ziemie holenderskie w 1672 roku. Maes zaczął intensywnie tworzyć w tym czasie obrazy malowane z przedstawieniami postaci – jego portrety przyciągały bogatych mieszczan Amsterdamu i wkrótce stały się niezwykle popularne. O sukcesie artysty świadczy liczona w setkach, olbrzymia liczba obrazów malowanych – portretów, tworzonych przez artystę w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
We wczesnych obrazach malowanych Maesa przedstawiających postacie zobaczyć można pozujących ulokowanych na ciemnym, tle, pokazanych w oszczędny sposób. W tym okresie malarz był jednym z najbardziej pomysłowych twórców baroku w Republice Holenderskiej. Wprowadził między innymi ekspresję mimiki, gestu i pozy w portrecie, jak również zupełnie nowe tematy scen rodzajowych.
Zainspirowany twórczością malarzy flamandzkich takich jak van Dyck oraz portretami francuskimi, w późniejszych latach tworzy obrazy olejne, na których pozujący pokazani już są na tle jakiejś sceny, wyposażeni w akcesoria, pozbawieni wcześniejszej surowości, raczej wyrafinowani i upozowani. Tło późnych portretów mistrza holenderskiego to już bardzo często jasne przestrzenie ogrodów.
W ostatnich latach swojego życia Maes cierpiał na dnę moczanową. Jego żona Adriana Brouwers zmarła w 1690 roku a sam artysta odszedł niedługo później, pochowano go obok żony 24 grudnia 1693 r.