shopping_cart EN

Ogród Rzeźby. Największa wystawa rzeźby ogrodowej w Polsce

Weronika Kaźmierska,

Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House wraz z Sekcją Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Polskim Komitetem Olimpijskim organizuje niezwykłe wydarzenie dla miłośników rzeźby ogrodowej i nie tylko. Od dziś aż do końca września, ogrody Centrum Olimpijskiego stają się areną dla największej wystawy rzeźby tego typu w kraju. Celem tej nietuzinkowej ekspozycji plenerowej jest prezentacja wielkoformatowych dzieł kilkudziesięciu wybitnych polskich rzeźbiarzy w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie. W prestiżowym anturażu rzeźb Igora Mitoraja („Ikar uskrzydlony”) czy Zbigniewa Wojkowskiego („Zapaśnicy”) będących częścią stałej ekspozycji nowoczesnej siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa), pragniemy ogłosić otwarcie największego w Polsce Ogrodu Rzeźby.

 

Jerzy Kędziora: Złota Piłka, Akrobata z krzesłem

Ogród jako Scena dla Sztuki:

Ogrody, będące symbolem harmonii między człowiekiem a naturą, idealnie wpisują się w kontekst prezentacji rzeźby. Rozmaite prace, wykonane przez utalentowanych polskich artystów, harmonijnie współistnieją z otaczającą je zielenią, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wystawa, będąca owocem współpracy między Domem Aukcyjnym i Galerią Sztuki Art in House oraz Sekcją Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków a Polskim Komitetem Olimpijskim, przeniesie odwiedzających w świat wyjątkowych form, kształtów i inspiracji. Rzeźby, wkomponowane w malownicze otoczenie Centrum Olimpijskiego, staną się integralną częścią krajobrazu na kolejne kilka miesięcy. Zapraszamy do odwiedzin wszystkich bez wyjątku: zarówno doświadczonych kolekcjonerów, entuzjastów sztuki, jak i miłośników natury i piękna.

 

Rzeźba, która ożywia przestrzeń:

Wyjątkowość rzeźby ogrodowej tkwi nie tylko w formie i materiale, z jakiego została stworzona, ale także w sposobie, w jaki wkomponowuje się w otaczający krajobraz, nadając mu nowy wymiar estetyczny i emocjonalny. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów rzeźby ogrodowej jest jej zdolność do interakcji z otoczeniem. Wielu artystów zdecydowało się wyeksponować prace nawiązujące do różnych dziedzin sportowych, na co na pewno miały wpływ usytuowanie wystawy oraz zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska Olimpijskie. Jerzy Kędziora pokaże aż trzy rzeźby balansujące, każda z nich przedstawia aktywność i ruchy pełne precyzji. Autor zwrócił się w stronę cyrkowych dziedzin sportu, bowiem wśród jego lewitujących rzeźb zobaczymy m.in. akrobatę i gimnastyczkę. Monika Osiecka przedstawiła natomiast odlane z brązu, naturalnej wielkości baletnice, o powabnych ruchach pełnych finezji.

 

Monika Osiecka Akt Balet, Sylwester Chłodziński Chiron, Paweł Rubaszewski Wyspa samotności

 

Wielowymiarowa Ekspozycja:

Ogród Rzeźby w Centrum Olimpijskim nie ogranicza się do jednego stylu czy tematu. Od abstrakcji po realizm, od figuratywnych postaci po geometryczne formy, każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie. W nawiązaniu do konstruktywizmu Wit Bogusławski wykonał dwa monolity, Jolanta Herma-Pasińska elementy à la architektoniczne, ulegające destrukcji, a Dorota Grześkiewicz rozczłonkowanego ostrosłupa. Niebagatelną pracę z surowego marmuru ukaże nam Jacek Zwoniarski; konstrukcja sprawia wrażenie kruchej i niestabilnej, ale właśnie to było zamiarem artysty. Rzeźbiarzom niekiedy udaje się uchwycić formy organiczne i opływowe, czego zachwycający efekt możemy zobaczyć w pracach Zbigniewa Maleszewskiego, Zuzanny Grochowskiej, Marka i Barbary Moderau oraz Majida Jammoula.

 

Jolanta Herma-Pasińska z cyklu „Architektura stworzenia”, Marek Moderau Dual

 

Zwierzęce portrety na podniebnej ekspozycji

Wielbicielom zwierząt polecamy ich pomniki w przestrzeni publicznej. Ogród Rzeźby w Centrum Olimpijskim wzbogacony zostanie „Dziećmi morza i wiatru” stworzonej przez Alicję Sidorowicz. Ta stalowa, ażurowa konstrukcja ukazująca jak gdyby poklatkowe ujęcie wynurzających się z wody koni, sprawia wrażenie, że zwierzę za chwilę faktycznie się poruszy. W zupełnie innym klimacie Wojciech Brewka zaprezentuje swoją wesołą świnkę; figura cała pokryta jest charakterystycznymi dla autora kolorystycznymi, street-artowymi plamami. Zobaczymy też „Żubra” i „Źrebaka” autorstwa Anny Dębskiej oraz urokliwą „Fokę” i dostojnego „Bociana” Anny Wszyndybył.

 

Spotkanie z Artystami – Uroczysta Inauguracja Ogrodu Rzeźby:

Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów wystawy jest możliwość spotkania się z samymi artystami. Uroczysta Inauguracja Ogrodu Rzeźby odbędzie się 5 czerwca o godz. 18.00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4). Odwiedzający będą mieli okazję porozmawiać z twórcami, poznać historie i inspiracje stojące za ich pracami oraz zgłębić tajniki procesu twórczego. Wystawie towarzyszyć będą również oprowadzania kuratorskie w terminach: 27 czerwca, 15 sierpnia oraz 26 września 2024 r.

 

Paweł Rubaszewski Do źródła, Krzysztof Renes On z cyklu „Universale”

Olympic Sky

Równolegle z inauguracją Ogrodu Rzeźby odbędzie się otwarcie nowoczesnej restauracji Olympic Sky w Centrum Olimpijskim. W menu znajdą się potrawy nawiązujące do polskich smaków i zdrowej kuchni. Przepisy zostały współtworzone przez wybitnych kucharzy i największe gwiazdy polskiego sportu, a dania serwowane będą na 6 piętrze budynku Polskiego Komitetu Olimpijskiego z panoramicznym widokiem na całą Warszawę. Nowoczesne wnętrze restauracji wypełnią rzeźby, które będą stanowić część ekspozycji w ramach Ogrodu Rzeźby. Wszystkie eksponowane dzieła stanowią ofertę Art in House i będą dostępne do zakupu.

 

Wystawa z Otwartymi Drzwiami:

Ogród Rzeźby jest wystawą otwartą bezpłatnie dla wszystkich. Dzieła można podziwiać codziennie w godzinach 8.00 – 20.00. Jest to doskonała okazja, aby zainicjować nowe pasje, poszerzyć horyzonty czy po prostu cieszyć się dziełami sztuki w niezwykłym otoczeniu. Niezwykłą wartością tego wyjątkowego wydarzenia jest nie tylko możliwość podziwiania sztuki na świeżym powietrzu, ale także szansa na zakup unikatowych dzieł, które staną się niepowtarzalną ozdobą każdego ogrodu czy przestrzeni zielonej.

 

Marek Zyga Foundations, Ula Gogol Figura

 

Artyści biorący udział w wystawie:

Bogusławski Wit

Brewka Wojciech

Chłodziński Sylwester

Czapska Beata

Dębska Anna

Gogol Urszula

Grochowska Zuzanna

Grześkiewicz Dorota

Grzybek Aleksander

Habza Urszula

Herma-Pasińska Jolanta

Jammoul Majid

Jesiotr-Krupińska Iwona

Karłowicz Magdalena

Kędziora Jerzy

Koclęga Tomasz

Kołodziejski Krzysztof

Kościółek Roland

Kotara Magdalena

Kowalski Dariusz

Kozłowski Mieczysław

Krzpiet Tomasz

Lorek Barbara

Maleszewski Zbigniew

Markowski Bogdan

Moderau Barbara

Moderau Marek

Opała Jacek

Osiecka Monika

Pastuszka-Kowalska Teresa

Pawłowski Krzysztof

Pielaszek Kacper

Prokop-Miśniakiewicz Olga

Renes Krzysztof

Roszkowska Joanna

Rubaszewski Paweł

Sidorowicz Alicja

Wątróbska-Wdowiarska Anna

Wszyndybył Anna

Zwoniarski Jacek

Zyga Marek

 

Kuratorzy:

Anita Wolszczak-Karasiewicz

Majid Jammoul

Weronika Kaźmierska 

 

Organizatorzy:

Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House

Sekcja Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków

Polski Komitet Olimpijski

 

Wystawa trwa do 30 września 2024 r.

Wstęp codziennie w godz. 8.00 – 20.00 (bezpłatny)

Inauguracja Ogrodu Rzeźby 5 czerwca 2024 r. o godz. 18.00

Oprowadzania kuratorskie: 27 czerwca, 15 sierpnia oraz 26 września 2024 r. o godz. 18.00

Centrum Olimpijskie, Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa

 

Kontakt w sprawie zakupu rzeźb:

e-mail: info@artinhouse.pl

tel. + 48 510 211 410 / 451 044 827

Inne artykuły z tej kategorii

 • Teatralne widowiska Piotra Kamieniarza. Wystawa „Spojrzenia” w Polskim Komitecie Olimpijskim
  O Artystach Rynek sztuki

  Teatralne widowiska Piotra Kamieniarza. Wystawa „Spojrzenia” w Polskim Komitecie Olimpijskim

  I wszelkie rozświetlenia tylko nowe otwierają otchłanie. Słowa Martina Heiddegera wydają się być idealnym wprowadzeniem do wystawy malarstwa Piotra Kamieniarza. Mroczne przedstawienia, w których obecna czerń, groteska i niepokój wrastają w ilustracyjną opowieść, humor oraz dziecięcą narrację konstytuują opowieść o naturze człowieka. Cudaczne kreatury wzbudzają zainteresowanie kumulując w sobie piękno...

 • Znów będą wakacje! Letnia aukcja w Art in House
  O Artystach Rynek sztuki

  Znów będą wakacje! Letnia aukcja w Art in House

  Lato to najwspanialsza pora roku, pełna relaksu, ciepła i radości. Aby zacząć celebrowanie tego cudownego okresu już teraz zapraszamy Was na Aukcję „Znów będą wakacje” – czyli lato w sztuce, która odbędzie się 21 czerwca 2024 roku o godzinie 19:30 w siedzibie Domu Aukcyjnego Art in House przy Alejach Jerozolimskich 107...

 • Egzotyka w Art in House: Flower Power! Aukcja Sztuki Egzotycznej
  O Artystach Rynek sztuki

  Egzotyka w Art in House: Flower Power! Aukcja Sztuki Egzotycznej

  Orientalia i egzotyka zawsze wzbudzały ogromne zaciekawienie wśród Europejczyków, co skutkowało ogromnym importem chińskiej porcelany, japońskich drzeworytów, afrykańskich masek, hinduskich bożków, itp. Dziś zamawianie produktów z odległych krain nie jest konieczne, żeby poczuć zmianę klimatu: wystarczy, że zajrzycie do Art in House na Flower Power! Aukcję Sztuki Egzotycznej, która odbędzie...

 • Stęsknieni za klasyką – XVI Aukcja Klasyków Współczesności
  O Artystach Rynek sztuki

  Stęsknieni za klasyką – XVI Aukcja Klasyków Współczesności

  „Klasyka – dzieła sztuki i literatury z różnych okresów historycznych uznane za doskonałe” (Słownik Języka Polskiego PWN) Czym w dzisiejszych jest klasyka? Czy jest to coś, co zapada głęboko w pamięć i niesie ze sobą przekaz? Czy wręcz przeciwnie – obiekty minimalistyczne, które odrywają się od znaczeń i treści, a...

×
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Schowaj
Zmień ustawienia