Ponownie otwarto galerie Beksińskiego i Dudy-Gracza
Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie zaprasza do nowo otwartych galerii sztuki dwóch jakże lubianych i cenionych polskich malarzy: Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza. Obie ekspozycje będzie można oglądać w każdy wrześniowy weekend – naturalnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Galeria sztuki Zdzisława Beksińskiego
Zdzisław Beksiński to artysta, którego w naszym kraju już chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Tworzył obrazy olejne pełne emocji, wzbudzające sporo kontrowersji. Na pewno dzieła te nikogo nie pozostawiały obojętnym, często powodując skrajne emocje: od wielkiego podziwu po mocną krytykę. Stałą galerię sztuki Beksińskiego w krakowskim NCK stworzono kilka lat temu, a zobaczyć w niej można 50 obrazów olejnych sanockiego mistrza pędzla. Większość z nich pochodzi z lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to trwał tzw. okres fantastyczny tego artysty. Wtedy właśnie powstały najbardziej znane obrazy malowane Zdzisława Beksińskiego. Tę galerię sztuki uzupełniono o kilkanaście obrazów malowanych, pochodzących z ostatnich lat życia sanockiego malarza. Dzięki temu zobaczyć można interesujący zwrot tego twórcy w stronę bardziej ascetycznych form wyrazu.
Okazjonalnie tę galerię sztuki wzbogacają także fotografie i rysunki tego artysty. Kuratorem całej galerii sztuki Beksińskiego w NCK jest Joanna Gościej-Lewińska.
Galeria Jerzego Dudy-Gracza
Jerzego Dudę-Gracza najpierw bardzo uwielbiano, a następnie zaczęto się go wstydzić, a nawet obawiać! Jedno jest pewne: artysta ten był fenomenem polskiego malarstwa i kultury ostatniego półwiecza. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku poruszał umysły i serca, a odbiór jego wystaw bardziej przypominał recepcję pokoleniowych bestsellerów, niż inne zjawiska z dziedziny sztuk plastycznych. Popularność obrazów malowanych Dudy Gracza rosła z zawrotną prędkością, aż do wystawy w stołecznej Kordegardzie w 1978 roku. Do końca lat 70. wystawa odwiedziła w sumie aż 14 polskich miast. Zdania o tym malarzu były podzielone: jedno uważali, że kocha on swój kraj, a inni – że go nienawidzi.
Dzisiaj prace Jerzego Dudy-Gracza znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego Warszawy, galeriach Poznania, Łodzi, w muzealnych zbiorach Austrii, Danii, Japonii, Kanady i USA. Choć artysta ten zmarł w 2004 roku, to można powiedzieć, że jego twórczość ma jeszcze sporo do powiedzenia. Może warto poczytać go na nowo? Kuratorem galerii sztuki Dudy Gracza jest Joanna Gościej-Lewińska.
Obie galerie sztuki dwóch polskich mistrzów malarstwa, można oglądać od piątku do niedzieli w godzinach 13:00-19:00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...