Rafał Mruszczak. Przegląd twórczości
Rafał Mruszczak to artysta o bardzo szerokim wachlarzu umiejętności. Oprócz malarstwa sztalugowego, którego efekty często możemy oglądać na aukcjach sztuki, spotkamy się z jego twórczością rzeźbiarską, a nawet artystycznym malarstwem ściennym.
Rafał Mruszczak przy pracy nad prywatną realizacją
Od najmłodszych lat artystę fascynowało malarstwo. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 1995 roku, w międzyczasie uczestniczył jako wolny słuchacz w Hochschule fur Bildende Kunste – Stadelschule w Frankfurcie nad Menem, dzięki czemu poszerzył zakres swojej wiedzy teoretycznej.
Po studiach Rafał Mruszczak zaczął być angażowany w tworzenie wszelakich murali i fresków. Pierwszym samodzielnym i godnym uwagi projektem artysty była oprawa malarska pałacu w Izbicku. Pierwotna murowana budowla powstała w tym miejscu w XVI w., ale pierwsza znana ze szkiców bryła pochodzi z XVII w. Obiekt był kilkukrotnie przebudowywany w XVIII i XIX w., m.in. z powodu pożarów. Dzisiejszy wygląd pałacu jest wynikiem XX-wiecznej nowelizacji. Jednak w 1984 roku pałac został poddany nieumiejętnym pracom remontowym, które pozbawiły go historycznej tkanki i wyposażenia. Dopiero w 2003 roku w budynku przeprowadzono właściwą konserwację, w której brał udział m.in. Rafał Mruszczak. W latach 2005-2007 artystę zaangażowano w odrestaurowanie Sali balowej, w której wykonał fresk na sklepieniu zwierciadlanym. Namalowane postaci inspirowane są mitologią, zobaczymy m.in. Heliosa w słonecznym rydwanie, Irydę, boginię tęczy oraz Dionizosa. Autor ujął kompozycję iluzjonistycznie, nawiązując tym samym do tradycji malowideł sklepiennych, które powstawały w ten sposób od czasów renesansu. Rafał Mruszczak wykonał także sztukaterie zdobiące wnętrze pałacu.
Realizacja fresków autorstwa Rafała Mruszczaka w sali balowej Pałacu w Izbicku oraz jej wygląd przed restauracją
Artysta wracał kilkukrotnie do Krakowa, gdzie zapraszano go do ozdabiania wielu budynków. Pierwsza krakowska realizacja odbywała się w 2008 r. i obejmowała wykonanie iluzjonistycznego fresku na parterze kamienicy przy ulicy Skawińskiej. Malowidło powstało w kolorach sepii i przedstawia dawną panoramę Krakowa; patrzymy na miasto z oddali, widząc na pierwszym planie bujną i ozdobną roślinność, za którą dostrzegamy m.in. Wzgórze Wawelskie. Tutaj również, jak w pałacu Izbicko, Rafał Mruszczak podjął się opracowania elementów sztukateryjnych, obejmujących pilastry oraz fryz z liśćmi akantu.
Malowidła ścienne autorstwa Rafała Mruszczaka w kamienicy z ul. Skawińskiej 13, Kraków
Kolejnym krakowskim zajęciem Rafała Mruszczaka była oprawa malarska hotelu „Wawel” przy ulicy Poselskiej, która trwała w latach 2012-2017. Artysta wykonał tam wiele iluzjonistycznych fresków: malowidło w korytarzu imituje otwarte okno, za którym zobaczymy krakowski rynek, a na nim przede wszystkim Bazylikę Mariacką; natomiast kompozycja przy schodach udaje balustradę i kolumny balkonowe, a także widok na krakowską panoramę. W bramie wjazdowej do kamienicy artysta wykonał również mural z nocnym widokiem na ulicę, a na podwórku hotelu zobaczymy zegar słoneczny w kształcie słońca oraz dekoracyjne wici roślinne jego autorstwa.
Malowidła ścienne i zegar słoneczny z hotelu „Wawel”, ul. Poselska 22, Kraków
Inną hotelową realizację artysta wykonał w latach 2016-2020 na ulicy Grodzkiej w Krakowie. Oprócz malarstwa iluzjonistycznego zobaczymy tu też inspiracje modą kobiecą z lat 20. XX w., a także ozdobne kwiatowe kompozycje na ścianach w pokojach.
Malowidła ścienne autorstwa Rafała Mruszczaka, ul. Grodzka 21, Kraków
W 2018 roku Rafał Mruszczak został zaangażowany w zaprojektowanie i namalowanie muralu przedstawiającego lecące kaczki na prywatnym budynku we wsi Sucha. Rok później artysta ozdobił Dom Seniora w miejscowości Niemodlin.
Realizacje Rafała Mruszczaka we wsi Sucha i miejscowości Niemodlin
W roku 2021 w Baranowie Sandomierskim powstał mural na gmachu Muzeum Teatru Polskiego Radia, które należy do kompleksu pałacowego Zamku w Baranowie Sandomierskim. Na fasadzie i ścianie bocznej artysta odmalował portrety słynnych aktorów, którzy od wielu lat użyczali swoich głosów w Teatrze Polskiego Radia, m.in. Magdaleny Zawadzkiej, Grażyny Barszczewskiej, Piotra Fronczewskiego, Krzysztofa Gosztyły, Gustawa Holoubka i Zbigniewa Zapasiewicza.
Mural przedstawiający aktorkę Magdalenę Zawadzką, pod którym pozuje autor realizacji wraz z przedstawioną, Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim
Warto wspomnieć, o współpracy artysty z zamkiem w Wiśniczu. Renesansowo-barokowa budowla została opatrzona malowidłami autorstwa Rafała Mruszczaka. Był odpowiedzialny za wystrój graficzny i rekonstrukcję fresków w niedawno udostępnionej do zwiedzania Sali, w której wyeksponowana została wystawa poświęcona stowarzyszeniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego oraz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Oprócz tego artysta udekorował „Komnatę Alchemika”, pomieszczenie kuchenne, gdzie na ścianach iluzjonistycznie odtworzył wnętrze XVI-wiecznej kuchni.
Fresk z „Komnaty Alchemika” autorstwa Rafała Mruszczaka, Zamek w Nowym Wiśniczu
Innym artystycznym środkiem wyrazu Rafała Mruszczaka jest rzeźba. Artysta zetknął się z nią pierwszy raz w liceum plastycznym, a później na większą skalę w czasie studiów na ASP. Wyobraźnia przestrzenna pomaga mu w projektowaniu pomieszczeń, w których kreuje freski i murale, często w tych realizacjach wykonuje także sztukaterie. Artysta zajmuje się również tworzeniem ceramiki.
Niektóre realizacje rzeźbiarskie Rafała Mruszczaka
Rafał Mruszczak uprawia także malarstwo sztalugowe, czego efekty możemy często podziwiać na aukcjach sztuki w Art in House. W najbliższym czasie obraz artysty zagości w pięknych okolicznościach Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim na Aukcji „Dworskie Opowieści”, która odbędzie się 10 maja.
Rafał Mruszczak, Herbaciane róże, 2025