Rzeźby w Art in House
Rzeźbiarstwo jest dziedziną sztuk plastycznych, która od malarstwa odróżnia się trójwymiarowością. Istnieje wiele technik rzeźbiarskich, w zależności od użytego materiału. Najbardziej popularnym jest drewno, kamień, metale szlachetne, tworzywo sztuczne, glina, gips czy nawet wosk.
Rzeźby w drewnie
Rzeźby w drewnie powstają na skutek wybierania i drążenia we fragmencie drewna. Na terenie Polski, najczęściej wybieranym drewnem jest lipa, jednak każde drzewo liściaste stanowi dobry materiał do rzeźbienia. Odpowiednie drewno należy wybrać, biorąc pod uwagę takie aspekty jak wielkość, twardość, cena, czy ekspozycja będzie zadaszona, jak również tendencje do tworzenia się naturalnie występujących przebarwień na drewnie.
W ofercie galerii Art in House znajduje się wiele rzeźb w drewnie takich jak:
Rzeźba w drewnie Aleksandra Grzybka pod tytułem “Anioł II”
Rzeźba w drewnie Piotra Worońca pod tytułem “Rodzina”
Rzeźby ceramiczne
Kolejnym popularnym typem rzeźb są obiekty ceramiczne. Powstają one w wyniku odpowiedniego uformowania i wypalania danego surowca np. gliny, kwarcu czy skalenia. Poprzez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, które poddawane są obróbce cieplnej w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza.
Poniżej przedstawiamy przykłady rzeźb ceramicznych dostępnych w galerii Art in House:
Rzeźba ceramiczna Marka Zygi, „I will be waiting”
Rzeźba ceramiczna Jakuba Niewdana pod tytułem “Mały nosorożec”
Rzeźba ceramiczna Aleksandry Koper pod tytułem “Wybuch zachwytu”
Rzeźby z metalu
Dość popularną techniką tworzenia rzeźb jest również odlewanie rzeźb z formy. Rzeźby te są wykonane zazwyczaj z metalu- najczęściej z brązu lub miedzi, który po wcześniejszym podgrzaniu wlewany jest do ukształtowanej formy. Następnie płynny metal pozostawia się w formie, aż do momentu utwardzenia. Przykładami takich rzeźb są:
Rzeźba z brązu Tomasza Koclegi pod tytułem “tenens magnus perfectum”
Rzeźba z brązu Wiesława Fijałkowskiego pod tutułem “postać 1”
Rzeźby z kamienia
Można również natrafić na rzeźby wykonane z kamienia- najczęściej z marmuru bądź piaskowca. Jest to dość trudna technika ze względu na długi proces tworzenia i koszt materiału. Jednym z niewielu artystów, który tworzy rzeźby z kamienia, jest Antoni Pastwa.
Antoni Pastwa urodził w 1944 roku w Brzózie. Z wykształcenia jest pedagogiem oraz artystą. Specjalizuje się w rzeźbiarstwie (studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Obecnie tworzy również rzeźby wystawiane w przestrzeni publicznej.
Rzeźba kamienna Antoniego Pastwy, „Koń XI”
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...