Wiosenne słońce w Art in House | 98. Aukcja Nowej Sztuki
Po zimie każdemu przyda się złapać oddech i odpocząć w promieniach słońca i na łonie natury. Takie przyjemności zapewnią nam dzieła z 98. Aukcji Nowej Sztuki, która odbędzie się w Art in House 11 kwietnia 2025. Wiele wątków w pracach aukcyjnych łączy właśnie potrzeba relaksu i spokoju. Zanurzcie się z nami w przegląd katalogu aukcyjnego i sprawdźcie, który obraz lub rzeźba najbardziej do Was trafia.
Alicja Kappa, Czerwień maków, ciepło słońca, 2025
Obrazy malowane promieniami słońca
Uchwycenie światła za pomocą pędzla i farb nie jest najprostszym zabiegiem, dlatego skupmy teraz uwagę na zdolnych twórcach, którzy postanowili uraczyć nas słońcem na zawsze zatrzymanym na płótnie. Wspaniale oświetlone wielkomiejskie pejzaże zobaczymy na obrazach Bartłomieja Kotera i Piotra Zawadzkiego. Niezwykłą grę światła i cienia ujrzymy także w kompozycji Asyi Bayli, która, dzięki tym środkom nadała pracy niezwykłej nastrojowości. Z kolei Joanna Buszko i Sebastian Komorowski-Nalazek ukazali swoich bohaterów w pomieszczeniach rozświetlonych przez okna. Luizie Los-Pławszewskiej udało się opowiedzieć historię o bajecznym zachodzie słońca nad zatoką. Temat światła zakończą dwa obrazy na płótnie opowiadające o blasku rozproszonym wśród drzew. Jednym z nich jest nieco mroczna, acz frapująca kompozycja Beaty Mury, na której zobaczymy omszałe konary i przedzierające się przez gęste listowie niemal mistyczne światło. Natomiast Izabela Szewczyk-Martin w słonecznym parku ukryła sielankowy dworek.
Bartłomiej Koter, Goodbye sunny day, 2015
Piotr Zawadzki, Metropolis. Bryant Park New York Library, 2025
Asya Bayli, Objęcia, 2024
Sebastian Komorowski-Nalazek, Bez tytułu, 2024
Izabela Szewczyk-Martin, K3, 2024
Luiza Los-Pławszewska, W słonecznej zatoce, 2025
Joanna Buszko, Moja droga, moja Droga, 2025
Beata Mura, Oddech lasu XXI, 2025
Jan Dubrowin, Audiencja z cyklu Kocie bajki, 2024
Piotr Rembieliński, Zachód słońca, 2024
Minimalistyczne dzieła sztuki do kupienia
Minimalizm to kierunek w sztuce, który ma na celu upraszczanie form, posługiwanie się prostymi bryłami i ograniczoną paletą barw. Odbiorcy takich syntetycznych prac czują uspokojenie i wyciszenie, a w efekcie relaksują się, wychodząc z założenia, że im mniej, tym lepiej. Niektórzy artyści upodobali sobie tę stylistykę, odkrywając w niej kolejne sposoby ukazywania cichej i zatrzymanej rzeczywistości. Na 98. Aukcji Nowej Sztuki odsłonimy przed wami kilka prac minimalistycznych, których autorzy zaplanowali każde pociągnięcie pędzlem, dzięki czemu dzieła te są niezwykle wypracowane. Jedną z takich kompozycji jest pływaczka nad błękitną taflą basenu ujęta przez Renatę Magdę. Autorka ożywiła kompozycję punktami w odcieniu wyrazistego oranżu. Z kolei Aleksandr Yasin niebieskość podzielił na wodę i niebo, a pomiędzy nimi ukazał dziewczynkę, którą być może za chwilę w przestworza porwą balony. Z zupełnie innej strony do minimalizmu podeszła Patrycja Szmyt, która słynie z portretowania stoczniowych dźwigów. Tym razem artystka na tle surowego płótna ukazała industrialną zabudowę z czerwono-błękitnymi żurawiami. Mimo potęgi i olbrzymich rozmiarów tych maszyn, autorka zaprezentowała ich piękno i lekkość.
Ilona Herc, Pożegnanie lata w Starych Sadach, 2025
Aleksandr Yasin, Zmysły ciszy IX, 2025
Renata Magda, Silence XIV, 2025
Patrycja Szmyt, Rytm przestrzeni, 2025
Tomasz Bartelik, Blue elephant, 2025
Katarzyna Zielska, Zachód słońca nad Pacyfikiem II, 2024
Minimalizm w najczystszej postaci zobaczymy również w niesamowicie wypracowanej rzeźbie Piotra Kuscha. Autor pracuje intuicyjnie, dba o każdy szczegół, ale dokonuje tego inaczej niż większość z nas, ponieważ jest niewidomy. Tworzy więc prosto z serca, bardziej dla samego tylko działania niż efektu, dzięki czemu jego dzieła wzbudzają inne doznania w odbiorcach. Piotra Kuscha możemy nazwać obserwatorem duchowym. Artysta w białym wapieniu ukrył spokojną postać anioła, którego poznać możemy po umownym skrzydle i emocjach, które w nas wzbudza, otwierając portal do innego świata.
Piotr Kusch, Anioł, 2021
Na 98. Aukcji Nowej Sztuki zobaczycie o wiele więcej dzieł. Zachwycicie się pracami abstrakcyjnymi i ekspresjonistycznymi, scenami rodzajowymi i fantastycznymi opowieściami. Waszym oczom ukażą się nie tylko obrazy olejne, ale i akrylowe, a także rzeźby z ceramiki, kamienia i brązu. Wszystkich zainteresowanych sztuką serdecznie zapraszamy na wystawę przedaukcyjną, która będzie dostępna w Art in House od 7 kwietnia. Do zobaczenia!
Bartłomiej Kulpa, Ciało z cyklu Podróż przez Sen, 2024