ZOOM na lata 70.
Ta galeria fotografii i innych przejawów nowych mediów to realizacja własnego pomysłu Andrzeja Paruzela – filmowca i artysty wizualnego, animatora sztuki i aktywnego uczestnika rozwijającej się sfery nowych mediów, jaka miała miejsce w latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W taj galerii sztuki zobaczymy prace artystów takich jak: Natalia LL, Anna Kutera, Grupa Bahama, Július Koller, Ewa Partum, Petr Štembera czy Jerzy Treliński.
Galeria sztuki fotografii i nie tylko w Gdańsku
Galeria fotografii „ZOOM na lata 70.” jest międzynarodową wystawą prac twórców sztuki konceptualnej lat siedemdziesiątych przy uwzględnieniu subiektywnego wyboru kuratorów tej ekspozycji. Ta galeria sztuki fotografii i wideo nawiązuje do większej wystawy, jaka odbyła się w Łodzi w 2017 roku, odbyła się ona pod hasłem „Wobec awangardy XX wieku”, a jej pomysłodawcą był i wtedy Andrzej Paruzel. Obie galerie sztuki fotografii są ekspozycją prac osób wyznaczających kierunek sztuki swojej epoki.
Ta wyjątkowa galeria sztuki jest przypomnienie przełomowych dzieł środowiska polskich twórców skupionych wokół Warsztatu Formy Filmowej oraz reprezentantów nurtu awangardy pochodzących z krajów socjalistycznych. Byli to artyści, dla których sztuka konceptualna była sposobem przetrwania w obliczu przemocy systemowej, stała się również metodą pracy nad sferami życia uniwersalnymi dla wszystkich ludzi.
Na tej wystawie będzie można zobaczyć ciekawą galerię fotografii, wideo instalacje i cenną pod względem artystycznym i historycznym dokumentację, jak również zapoznać się bliżej z koncepcją dwóch nurtów sztuki tamtego czasu: ruchu intelektualnego zaangażowania jako oporu wobec systemu i władzy, jak również próby przekroczenia medium fotografii i filmu w sztuce.
Gdańska Galeria Fotografii i galeria gn.
Ta galeria fotografii i sztuki innych nowych mediów zostanie pokazana w wyjątkowym miejscu – Gdańskiej Galerii Fotografii, będącej spadkobierczynią działającej w latach 1978-81 galerii gn., przy której działali artyści neoawangardy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, pochodzący z Warszawy, Gdańska, Pragi, Bratysławy, Wrocławia, Łodzi czy Poznania, a poświęcenie się sztuce było rodzajem ucieczki od smutnej rzeczywistości komunizmu. Niektórzy artyści zagraniczni, ze względu na większe ograniczenia, nie mogli wystawiać swoich galerii sztuki w swoim kraju, mieli za to możliwość zaprezentowania ich w Polsce. Dołączyli do nich również artyści austriaccy tworząc wspólnie razem z twórcami z kilku polskich miast ciekawą przestrzeń artystycznej wymiany.
Wielu twórców tej galerii sztuki brało też udział w ekspozycji WORK END WORDS, która miała miejsce w Amsterdamie w 1979 roku. Na plakacie tego wydarzenia pojawiła się praca Czechosłowaka Juliusa Kollera, jednak artyści tego kraju nie wzięli udziału w wystawie, ponieważ odmówiono im wydania paszportów na wyjazd.
Niektóre z dzieł artystów konceptualnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku znalazły się w galerii sztuki, którą austriacki kurator i artysta Peter Weibel pokazał w Wiedniu w 1981 roku.
Galeria fotografii i instalacji wideo w Gdańsku to zbiór prac pochodzących z wielu instytucji kultury i sztuki: The Slovak National Gallery Bratislava, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Fundacji Profile, Olomouc Museum of Art, The ARTUM Foundation, Fundacji Energia Obrazu, jak również z prywatnych zbiorów autorów dzieł. Przy okazji tej galerii sztuki prezentowane będą również filmy dokumentalne m.in. i Zbigniewie Dłubaku i Jerzym Lewczyńskim.
Wystawa będzie czynna od 5 października do 28 listopada 2019 roku w Gdańskiej Galerii Fotografii, (Muzeum Narodowe W Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii, Ul. Długi Targ 24).
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...