„Emocje towarzyszą mi w trakcie całego procesu tworzenia”
Hanna Kłopotowska jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Grafiki i Malarstwa) oraz brytyjskiej uczelni The Nottingham Trent University (dyplom EMBA). Artystka zajmuje się na co dzień malarstwem i rysunkiem. Motywy takie, jak twarz kobiety i jej ciało, są dla niej punktem wyjścia do stworzenia symbolicznego przekazu estetycznego. Starając się wniknąć w świat, który ją otacza, w prostych sytuacjach, spojrzeniach i gestach próbuje wyłapać jego intymność i tajemnicę. Jak mówi, na płótno i papier przelewa duszę kobiety.
Dynamiczna ekspresja światła i barwy
Jak opowiada Hanna Kłopotowska, wizerunek kobiety to „niewyczerpana obfitość ogromnej różnorodności: wszelkiego piękna, mądrości, mocy i łagodności, energii i spokoju, myśli nowoczesnej i zadumy filozoficznej, frywolności i powagi”. Słowem, człowieczeństwa w pełnym wydaniu.
– Moją podstawową inspiracją zawsze był człowiek. Malując, próbuję uchwycić jego piękno fizyczne i duchowe. Częściej maluję kobiety, ich emocje i charakter. Są mi one bardzo bliskie bo sama przeżywam te same emocje każdego dnia. Kobiety maluję raczej w mocnych, energetyzujących kolorach, a emocje wyrażam dynamiczną ekspresją światła i barwy. Kontrasty, nasycenie i barwny światłocień staram się utrzymać w harmonii, aby w finalnym przekazie nadać im jak najbardziej pozytywny wyraz – opowiada Hanna Kłopotowska.
Jak mówi artystka, te kontrastujące i nasycone barwy oddają także jej charakter.
– Staram się skupiać na pozytywnych aspektach tego, co mnie spotyka. Zależy mi także, by kontrastowość kolorów na moich obrazach podkreślała emocje i nastroje wyrażane wyrazem twarzy czy gestem, które pojawiają się mimowolnie w różnych sytuacjach życiowych. Dodatkowo wierzę, że takie zestawienie i intensywność kolorów nadała wnętrzom, w których będą wisieć moje prace, radość i pozytywną energię – tłumaczy.
Malarka chce, aby jej dzieła zarażały oglądających pozytywną energią. To prace, które mają nastrajać radośnie, a nawet „czasem trochę bojowo”. Mają rozświetlać miejsce, w którym się znajdują i ukazywać ładunek emocjonalny, jaki towarzyszy ich powstawaniu.
– Każda praca to indywidualna i niepowtarzalna historia – moja, malowanej osoby, jak i widza. Emocje towarzyszą mi w trakcie całego procesu tworzenia, są one zmienne, bywają bardzo różne: od szalonej ekscytacji, gdy wizja powstaje w mojej głowie, a pędzel jeszcze nie dotknął płótna, przez emocje niepewności, ciekawości i radości kreowania nowego życia obrazu, kiedy praca pochłania mnie bez reszty do momentu powstania obrazu, który swoim nowym życiem zaczyna kreować moje nowe emocje jako widza – opowiada Hanna Kłopotowska.
Artystka tłumaczy, że zawsze bardzo zależy jej na konkretnym efekcie końcowym dzieła, długo nie jest w pełni zadowolona z osiąganych efektów. Z tego powodu nad każdym obrazem pracuje dość długo, a emocjonalne wsparcie w procesie twórczym otrzymuje od najbliższych, na których może liczyć w takich chwilach.
– Kiedy uznam, że praca jest gotowa i mi się podoba, wtedy czuję radość, którą chcę się dzielić – dodaje na koniec artystka w rozmowie z Art in House.
Jeden z obrazów malowanych Hanny Kłopotowskiej można wylicytować dziś podczas 46. Aukcji Nowej Sztuki w Domu Aukcyjnym Art in House. Serdecznie zapraszamy i polecamy!
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...
-
O Artystach Rynek sztuki
Grzegorz Skrzypek. Obrazy inspirowane twórczością Jerzego Dudy-Gracza
Jego twórczość wyróżnia się osobliwymi stworzeniami zamieszkującymi fantastyczne, baśniowe krajobrazy. Bohaterami kompozycji Grzegorza Skrzypka od lat są wdzięczne „koniostworki”. W najnowszym cyklu artysty te rozkoszne stworzenia wtórują motywom malarstwa Jerzego Dudy-Gracza, by oddać hołd temu wybitnemu polskiemu malarzowi. 30 najnowszych prac Grzegorza Skrzypka można podziwiać we foyer Centrum Olimpijskiego. Wystawa...