Tomasz Koclęga: emocje zaklęte w brązie
W New Dehli stanęła ogromnych rozmiarów rzeźba polskiego artysty Tomasza Koclęgi “Inner balance” (tłum. z ang. “Wewnętrzna równowaga”). Dzieło waży aż 6,5 tony i ma rozmiar 8 x 7 x 10 metrów. Prace nad rzeźbą trwały od stycznia 2019 roku. Pierwotnie zaplanowano ukończenie dzieła na kwiecień 2020, jednak z powodu pandemii udało się tego dokonać dopiero z końcem grudnia tegoż roku.
Dzieła Tomasza Koclęgi, już w mniejszym formacie, pojawiają się regularnie w ofercie aukcyjnej i galeryjnej Domu Aukcyjnego Art in House. Jedno z dzieł tego artysty, zatytułowane “Rebus Amet” zobaczyć można w katalogu II Aukcji Rzeźby Kolekcjonerskiej.
Jedna z rzeźb Tomasza Koclęgi, która pojawiła się w katalogu II Aukcji Rzeźby Domu Aukcyjnego Art in House – choć nie tak monumentalna jak jej indyjska “siostra”, wciąż jednak stanowi centralny punkt każdej przestrzeni, w której zostaje ulokowana. “Rebus amet” to postać wykonana z żywicy poliestrowej oraz maty szklanej, która wydaje się lekka jak obłok nie tylko ze względu na zastosowany materiał, ale również samą formę dzieła. Organiczna, miękka struktura pracy oblepia ludzki korpus wyrażający się poprzez uniwersalne gesty, które mogą być odczytne przez publiczność operującą zróżnicowanym systemem znaków i symboli – zarówno europejską, jak i azjatycką.
Mimo bezruchu rzeźby, w oczach widza znajduje się ona w stanie ciągłej transfiguracji – między dążeniem do przyjęcia pozycji embrionalnej a ucieczką w przestrzeń. W zależności od otoczenia, jedno z tych pragnień staje się dominujące; bez wątpienia, w otwartym ogrodzie “Rebus Amet” rozpłynie się w kosmosie, zaś zamknięty w czterech ścianach powróci do łona niewidzialnej matki.
Tomasz Koclęga to polski rzeźbiarz urodzony w 1968 roku. Konsekwentnie kroczy swoją ścieżką artystycznej kariery. Od wielu lat prezentuje monumentalne dzieła rzeźbiarskie w przestrzeniach publicznych polskich miast. Kariera zawodowa zaprowadziła go także do wielu innych krajów na świecie – artysta prezentował swoje rzeźby w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Taiwanie, Indonezji, Hong Kongu, Indiach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgi, Rosji, Czechach, na Słowacji, Litwie, w Niemczech i Finlandii. Posiada w swoim dorobku monumentalne realizacje zainstalowane na stałe w przestrzeniach publicznych nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Republice Czeskiej i na Litwie. Teraz do listy dołączyła instalacja w Indiach.
O duchowości człowieka: monumentalna realizacja rzeźbiarska Koclęgi w Indiach
Tomasz Koclęga w swojej monumentalnej rzeźbie po raz kolejny poruszył temat sobie najbliższy – duchowość człowieka, jego emocje, postawy i zachowania. Artysta buduje swoje dzieła w oparciu o ulotne, trudne do zdefiniowania odczucia, emocje, które targają każdym z nas czy ukryte pragnienia, pojawiające się w snach bądź na jawie.
Zrealizowane w Indiach dzieło pt. “Inner Balance” jest największym w karierze tego artysty. To monumentalna rzeźba z brązu o wymiarach 8 x 7 x 10 metrów i wadze 6,5 tony. Została zainstalowana na stałe w New Delhi – induskiej stolicy. To zupełnie niecodzienne dzieło sztuki, największa praca zagranicznego twórcy zrealizowana kiedykolwiek w Indiach. Artysta wykonał rzeźbę w Polsce, ale odlew zrobiony został w Indiach, w Jaipurze.
Praca nad rzeźbą w pracowni artysty trwała aż pięć miesięcy. Przed wysłaniem do odlewni w Indiach obiekt został starannie zeskanowany, z dokładnością do 2 mm. Celem tego działania było sprawdzenie proporcji bryły względem wnętrza, w którym rzeźba miała być zainstalowana – tego wymagało biuro architektoniczne z Czandigaru, które zaprojektowało budynek.
Po pocięciu rzeźby na wiele części została ona wysłana z Polski do Indii drogą morską. Z wielkim trudem zmieściła się do największego kontenera. Odlewnia w Jaipurze potrzebowała kolejnego pół roku, aby odlać rzeźbę w brązie. Odlew ten wykonano przy użyciu tradycyjnej, ale bardzo czasochłonnej techniki tzw. wosku traconego. Przy odlewie, montażu i patynowaniu dzieła pracowało łącznie ponad 30 osób.
“Inner balance” – o wewnętrznej równowadze
Tematyka prac Tomasza Koclęgi oscyluje wokół emocjonalności i duchowości człowieka. I tym razem nie jest inaczej: monumentalnych rozmiarów przykucnięty człowiek zastygł w bezruchu.
Kumulacja energii i jej potencjał jest tu widoczny na pierwszy rzut oka. Mięśnie są napięte, ramiona uniesione w górę, a głowa pochylona. Wyczuć można niesamowitą siłę płynącą z masywnego ciała odlanego z brązu, zamkniętą w geście pełnym pokory i szacunku. Całość sprawia wrażenie zastygnięcia w uchwyconej przez rzeźbiarza chwili – momencie zatrzymania, który wydaje się być także chwilą kumulowania wewnętrznej siły. Ta siła jest nam potrzebna zarówno do działania w świecie, jak i budowania wewnętrznego balansu, pewnej równowagi życiowej. A to, co pomaga ją zbudować, to właśnie ta chwila zatrzymania, odpoczynku, namysłu. Efektem jest równowaga, będąca stałym balansowaniem między myśleniem i działaniem, a byciem i czuciem.
Tomasz Koclęga to artysta wrażliwy. Dostrzega w świecie i życiu każdego z nas stale występujący dualizm: świat materialny – duchowość. Widzi go we wszystkim, co żywe i ma świadomość, jak ważne jest utrzymywanie ich w równowadze tak, aby nigdy jedno nie osiągnęło przewagi nad drugim. Najważniejsze jednak, według rzeźbiarza, jest poszukiwanie wewnętrznej równowagi, która jest drogą do samego siebie i sensu własnego istnienia. O tym też stara się mówić w swoim monumentalnym dziele, podobnie jak w innych swoich projektach.
Olbrzymia postać trzyma w obu dłoniach złote bryły. Zastygła w bezruchu zdaje się je ważyć. Złote bryły są tu symbolem niezniszczalności, wieczności i nieśmiertelności. Złoto ma również ogromne znaczenie dla naszej sfery duchowej – jest symbolem czystości i duchowego oświecenia. Blask złota ma za zadanie wskazywać nam drogę własnego rozwoju, kierunek osobistych przemian, które, w kontekście wewnętrznej równowagi, mają wymiar zarówno fizyczny jak i duchowy. Ta potrzeba równowagi zdaje się być jednym w kluczowych tematów artysty.
Zachęcamy do udziału w II Aukcji Rzeźby Kolekcjonerskiej, która odbędzie się w piątek 9 kwietnia 2021 roku w Domu Aukcyjnym Art in House. W katalogu tej aukcji sztuki znaleźć można jedną z niezwykłych realizacji Tomasza Koclęgi.
Zapraszamy też do Galerii Online Art in House, w której znaleźć można rzeźby Tomasza Koclęgi
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Bożonarodzeniowe historie – Aukcja „Opowieści Domowego Zacisza”
W tegorocznym grudniu do Art in House oprócz Świętego Mikołaja zawita także niezwykle kameralna aukcja. Mowa o Aukcji „Opowieści Domowego Zacisza”, z której prace malarskie i rzeźbiarskie zachęcą Was do zaparzenia sobie zimowej herbaty, otulenia się kocykiem przy rozpalonym kominku i cieszenia się towarzystwem bliskich i klimatem Bożego Narodzenia. Zachęcamy...