W hołdzie lenistwu, wolności i samoakceptacji – wystawa „Szczęściara” Agi Pietrzykowskiej
„Art makes you feel better” – czytamy na blogu Agi Pietrzykowskiej. Nie można się nie zgodzić z artystką, tym bardziej, kiedy patrzymy na jej prace! Pełne żywych kolorów, abstrakcyjne, geometryczne, energetyzujące barwy eksplodują zarówno z jej obrazów jak i ilustracji. Na wystawę prac Agi Pietrzykowskiej „Szczęściara” zapraszamy do Galerii Art in House w dniach od 9 do 12 listopada w godz. 10.00 – 18.00.
Najnowsze prace Pietrzykowskiej są kontynuacją malarskiego cyklu „Kobieta”. Seria zdaje się być osobistym przesłaniem artystki, opartym na psychologii postaci, kształtu i koloru. Na wystawie w Galerii Art in House po raz pierwszy zaprezentowana zostanie kontynuacja cyklu w technice reliefu. Jasne, pastelowe odcienie, w które ubrane są kobiety Pietrzykowskiej kuszą w romantycznych pozach i zachwycają ciekawą kompozycją i fakturą.
–Mam konkretne założenia, które chcę przekazać. Zawsze staram się dołączać komentarz do danej pracy. Zdarza się często, że bez mojej wskazówki odbiorca potrafi zauważyć i zinterpretować pracę w bardzo ciekawy sposób. Uzupełnienie o mój komentarz powoduje, że jest to bardzo interesujący dialog i rozmowa na temat życia, psychologii, miłości, pragnień i spełnienia marzeń. I jest to wspaniały moment. – mówi Pietrzykowska w rozmowie z Aleksandrą Krajewską.
Aga Pietrzykowska, od lewej: Miętowe zmysły, 2021 r., Fioletowe pończochy, 2021 r.
Tworząc w nurcie abstrakcji i figuracji artystka wizualizuje swoje stany wewnętrzne. Przyznaje, że trzon jej myślenia o sztuce stanowi geometryczny porządek i oddziaływanie barw. Interesuje ją człowiek, który jest źródłem inspiracji artystki. Twierdzi, że mapa każdego z nas jest inna i rodzi nieograniczoną przestrzeń do eksperymentu. Przekuwa tym samym indywidualny zapis życia danej osoby w obraz z przesłaniem.
Aga Pietrzykowska, Kobieta wąż, 2021 r.
Z kolei rysowanie kobiecych sylwetek wynika u Pietrzykowskiej z potrzeby nadania rangi ciału kobiety, której idealny wizerunek przez wiele lat był przedstawiany jako wychudzony, wydepilowany, bez oznak fizyczności, cellulitu czy nadwagi. –Nie chodzi tu o skupianie się na niedoskonałościach, ale o próbę zaakceptowania ich poprzez powtarzanie i przedstawianie ciała w odpowiedni sposób. – mówi artystka. Przyznaje też, że historia kobiet, którą opisuje w swojej twórczości jest symbolicznym zapisem dróg kobiet z całego świata: sposobem ubierania się, przekonaniami, wierzeniami, kulturą, relacjami międzyludzkimi. –Kolory, symbole, przedmioty, uczucia, zasady społeczne, marzenia czy lęki – to wszystko stanowi mapę życia. – dodaje artystka.
Aga Pietrzykowska, Letnia kąpiel, 2021 r.
Reliefy znane są jeszcze z czasów przed naszą erą. Powstawały w celu upamiętnienia wielkich przywódców lub ważnych zwycięstw batalistycznych. Prace Pietrzykowskiej są współczesnym hołdem złożonym chwilom odpoczynku i drobnym przyjemnościom. Ukazują człowieka w chwili zapanowania nad pędzącą rzeczywistością, a jednocześnie odnoszą się do bieżącej sytuacji jak np. praca #zostanwdomu odzwierciedlająca rzeczywistość. Szary relief, w którego ramy wpisana jest kobieca postać wydająca się za duża w ciasnym kwadracie pozwala poczuć moment izolacji, zamknięcia w ograniczonej przestrzeni.
Aga Pietrzykowska, Niedzielny lock down, 2021 r.
–Moje reliefy upamiętniają chwile zwycięstw kobiet. Chwile lenistwa i wolności, nicnierobienia i wygrzewania się w promieniach słońca. Te psychologiczne akty są próbą przezwyciężania stereotypów i samoakceptacji oraz pozwolenia sobie na słabości, zwątpienia i czułość wobec siebie. Trzeba jeszcze milion powtórzeń wizerunku kobiety, aby został prawidłowo zapamiętany!
Zapraszamy do zapoznania się z twórczością artystki w Galerii Art in House. Prace Agi Pietrzykowskiej będą prezentowane do 12 listopada w każdy dzień w godz. 10.00-18.00.
Aga Pietrzykowska, Stay home, 2021 r.
Szczęściara. Reliefy Agi Pietrzykowskiej
Wernisaż: 08.11.2021, godz. 18.00
Wystawa: 09.11.2021 – 12.11.2021, godz. 10.00-18.00
Aleje Jerozolimskie 107, Warszawa
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Z przytupem w 2025 rok! 95. Aukcja Nowej Sztuki
Witajcie po świętach Bożego Narodzenia! Już od samego początku 2025 roku, przygotowaliśmy dla Was niezwykłe wydarzenia. W Art in House, mimo nowego roku, niezmiennie pojawia się moc niepowtarzalnych dzieł, które za każdym razem zapierają dech w piersiach i zachwycają. 17 stycznia odbędzie się 95. Aukcja Nowej Sztuki, gdzie 122 prace...
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...