Wystawa O Czasie w krakowskim NCK
Wystawa „O czasie” w krakowskim NCK ma być największą od lat krakowską prezentacją artystów związanych z ASP we Wrocławiu.
Galeria sztuki w NCK – odniesienia
W zaproszeniu do tej galerii sztuki wystosowanym do dydaktyków Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych nie zakładano konkretnej tezy, za to nakreślono szeroką perspektywę możliwych odniesień. Uczestników poproszono, aby każdemu dziełu towarzyszył autorski komentarz przedstawiony w dowolnej formie: grafiki, tekstu, obiektu, szkicu lub zdjęcia. Komentarz, który poszerzy pole możliwej interpretacji, a także źródła inspiracji czy przybliżający proces powstawania dzieła.
Na propozycję wzięcia udziału w wystawie odpowiedziało czterdziestu malarzy, a z przysłanych propozycji powstała wszechstronna opowieść o tym, czym jest czas, zarówno w doświadczeniu indywidualnym, jak i w podejściu uniwersalnym. Wystawa mówi też o tym, na jak wiele sposobów można ten czas postrzegać i go interpretować. Co chyba najważniejsze, pokazuje, jak zagadnienie czasu wpisuje się na stałe w malarską materię oraz artystyczną wrażliwość.
Sześć obszarów tematycznych w galerii sztuki
Powstała galeria sztuki obejmuje sześć obszarów tematycznych: zagadnienie cyklu ludzkiego życia i transcendencji, odniesienia do pejzażu naturalnego i miejskiego, dzieła abstrakcyjne powstałe z rozmaitych inspiracji problemem czasu, nawiązania do zdarzeń historycznych, odwołania do popkultury, jak również dzieło jako proces. Opisane obszary nie wyczerpują możliwych ścieżek interpretacyjnych i znaczeniowych tej galerii sztuki.
Kuratorzy wystawy: Jacek Dłużewski, Patrycja Sikora.
Artyści:
Karol Babicz, Piotr Błażejewski, Marta Borgosz, Adam Chmielowiec, Jacek Dłużewski, Waldemar Graczyk, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Marek Jakubek Wingloter, Jacek Jarczewski, Paweł Jarodzki, Wojciech Kaniowski, Dilay Kocogullari, Anna Kołodziejczyk, Stanisław R. Kortyka, Anna Maria Kramm, Marian Waldemar Kuczma, Marek Kulig, Paweł Lewandowski-Palle, Wojciech Lupa, Daria Milecka, Kamil Moskowczenko, Zdzisław Nitka, Joanna Nowińska, Jarosława Pabich-Szmyt, Przemek Pintal, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Andrzej Rafałowicz, Patrycja Sap, Michał Sikorski, Krzysztof Skarbek, Anna Kowalska-Szewczyk, Marta Szymczakowska, Piotr Tyszkowski, Krzysztof Wałaszek, Marian Wołczuk.
Galerią sztuki „O czasie” – wystawę dydaktyków Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu można oglądać w dniach 9 kwietnia – 3 maja 2021 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wernisaż online odbędzie się 9 kwietnia (piątek), godz. 18:00 na stronie NCK na Facebooku. Polecamy!
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...