Rafał Olbiński biogram
Art of the deal, 2020
Olej, Płótno
Wymiary: 101 cm x 71 cm
Sygn. prawy dolny róg; sygnowany i opisany z tyłu.
Kompozycja obrazu nawiązuje do innego dzieła Rafała Olbińskiego, "Europy Zjednoczonej", które ukazało się na historycznej okładce gazety Der Spiegel w 2004 roku. Prace w podobnej tematyce artysta wykonywał również w technice rzeźby, spajając uścisk dłoni z sylwetką byka w jednej masie brązu. W tym przypadku sztuka porozumienia dotyczyła wolnych rynków finansowych oraz integracji europejskiej; mówiąc o obrazie aukcyjnym, warto zwrócić uwagę inny aspekt symboliczny - harmonię ludzkiej cywilizacji oraz przyrody. Optymistyczny wydźwięk pracy jest charakterystyczny dla twórczości Olbińskiego, choć nie tak oczywisty, biorąc pod uwagę polską scenę artystyczną.