Roman Zakrzewski   biogram

Portret, 1991

Olej, Płótno

Wymiary:   80.5 cm x 46.5 cm

20 000 zł
30 000 zł

Sygnowany i opisany z tyłu: R ZAKRZEWSKI | I 1991 AKRYL

Jerzy Nowosielski pisał o Romanie Zakrzewskim (swoim uczniu) jako o nowym Modiglianim, który zmartwychwstał, aby w innej rzeczywistości historycznej dokończyć swe obrazy. To zdecydowanie trafna pararela - u Zakrzewskiego widzimy podobne, manierystycznie wydłużone postacie oraz tajemniczą, subtelną stronę kobiecości. Artysta czerpał również inspirację ze sztuki renesansu, zwłaszcza quattrocenta: nawiązania są widoczne w układach kompozycyjnych, kolorystyce oraz linearnym potraktowaniu portretowanych.