Stanislaus Stückgold   biogram

Rzeka, pocz. XX w.

Olej, Płótno

Wymiary:   43 cm x 49 cm

4 000 zł

Stanisław Stückgold to polski artysta o korzeniach żydowskich, który osiągnął międzynarodowy sukces już za swojego życia: jako przedstawiciel europejskiej Moderny nawiązał artystyczne kontakty z Matissem i Rousseau (był jednym z pierwszych, którzy dostrzegli potencjał francuskiego prymitywisty); związał się z grupą Der Blaue Reiter, prowadził też prywatną szkołę malarstwa w Monachium. Jego przyjaźń z Albertem Einsteinem zaowocowała pośmiertną wystawą prac artysty w paryskiej Galerie Bernheim-Jeune, która była hołdem fizyka dla Stückgolda.

To właśnie fowizm Matsse'a i prymitywizm Rousseau odcisnęły największe artystyczne piętno na twórczości Stückgolda, którego historia sztuki uznaje za jednego z najwybitniejszych polskich awangardzistów początku XX wieku. Sztuką artysty interesowano się w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Rumunii oraz na Węgrzech; do dziś dzieła artysty pojawiaja się częściej na zagranicznych aukcjach, niż polskich. Warto dostrzec nowatorskość stylu Stückgolda, która wynikała nie tylko z jego wielkiego talentu oraz wrażliwości, ale również znakomitej znajomości filozofii.