Witold Kaczanowski biogram
Bez tytułu, 1974
Olej, Płótno
Wymiary: 91 cm x 76 cm
Witold Kaczanowski, znany również jako Witold-K., to rozpoznawany na świecie malarz, grafik i rzeźbiarz, który za pomocą minimalistycznych form przedstawia wątki autobiograficzne, na przykład trudy życia na emigracji i wynikająca z niej samotność. Na prezentowanym w katalogu 17. Aukcji Klasyków Współczesności obrazie, Kaczanowski połączył charakterystyczny i powtarzalny w jego pracach motyw kuli, z symbolicznymi znakami rzadziej spotykanymi na innych dziełach autora. Od lat 80. XX wieku artysta tworzy głównie w Denver, USA, ale także w swojej pracowni w Polsce. Licytowany obraz pochodzi od prywatnego kolekcjonera, który zakupił pracę Stanach Zjednoczonych. Kaczanowski to pierwszy polski artysta uhonorowany indywidualną wystawą w Sotheby’s (Amsterdam, 2007). Z tej okazji został wydany wyjątkowy album „Witold-K. at Sotheby’s”, w którym zostały pokazane prace z cyklu, do którego przynależy właśnie prezentowana praca aukcyjna.