Przejścia. Magdalena Karwowska i Ula Gogol
Wystawa Przejścia to spotkanie dwóch artystycznych światów: malarstwa Magdaleny Karwowskiej i rzeźby Uli Gogol. Ich twórczość opowiada o przejściu przez formę, przez emocje, przez przestrzeń.
Magdalena Karwowska utrzymuje swoje intensywnie barwne obrazy w stylistyce pop-artu. Jej najnowsza seria skupia się na przedstawieniach ludzi odwiedzających galerie sztuki – obserwatorów, którzy sami stają się elementem ekspozycji. Dwie zestawione ze sobą sceny tworzą dyptyk, wchodząc ze sobą w dialog. Forma ta staje się idealną metaforą przejścia: z jednej strony na drugą, od jednego kadru do drugiego, od obserwacji do bycia obserwowanym.
Rzeźby Uli Gogol są abstrakcyjne w formie. Ich intensywne barwy mają być odbiciem emocji. Nowy cykl artystki jest szczególnie związany z ideą skrawków i kawałków. Dzieła są tutaj swoimi wzajemnymi odbiciami, wycinek lub cień jednego dzieła przechodzi w nową, osobną formę. Kierując się słowami Williama Jamesa: „Nasze życie wewnętrzne ma naturę zmienną, przejściową, a wszelkie życiowe doświadczenia tkwią właśnie w przemianach.”, prace Uli Gogol mają tę zmienność odzwierciedlać.