Jubileuszowe plany Muzeum Sztuki w Łodzi
W 2022 roku Muzeum Sztuki w Łodzi obchodzi 90-lecie otwarcia dla publiczności stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r.
będącej jednocześnie początkiem działalności łódzkiego muzeum. Przygotowując się do okrągłego jubileuszu, w tym roku Muzeum Sztuki w Łodzi zamiast angażować się w nowe, duże produkcje wystawiennicze, stawia na rozbudowę swojej stałej galerii sztuki. Ruszyła inicjatywa gromadzenia dzieł najważniejszych polskich artystów przełomu lat 20. i 30.
Dziewięćdziesiąta rocznica otwarcia dla publiczności stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r.
stanowiło jednocześnie początek działalności łódzkiego Muzeum Sztuki jako jednej z pierwszych na świecie instytucji awangardowych. Zbliżająca się rocznica będzie pretekstem do głębszej eksploracji muzealnych zbiorów, w ramach cyklu „dziewięć projektów na dziewięć dekad”.
Ze względu na obecny ograniczony dostęp do zagranicznych galerii sztuki, praca nad własnym zbiorem zostanie w MS poszerzona o prezentacje sztuki międzynarodowej. Zobaczymy tu dzieła wielkich malarzy dwudziestowiecznych, takich jak Kandinsky, Picasso, Mondrian, Malewicz. Pojawią się także współczesne nam nazwiska: londyńska artystka Celine Condorelli, Jasmina Cibic czy Wendelien van Oldenborgh, która reprezentowała Holandię na Biennale w Wenecji w 2017 roku.
MS zamierza przedstawić także swoją stałą kolekcję także profesjonalnemu środowisku międzynarodowemu, podczas dorocznego kongresu CIMAM, które jest największym i najbardziej prestiżowym zgromadzeniem dyrektorów i kuratorów placówek muzeów sztuki współczesnej z całego świata.
Galeria sztuki: dziewięć projektów na dziewięć dekad
Główny projekt związany z obchodami okrągłej rocznicy rozpoczęcia działalności przez łódzkie MS, to wystawa i towarzysząca jej monumentalna publikacja „Awangardowe muzeum”. Mają one na celu ukazanie początków Muzeum Sztuki w kontekście różnych rewolucyjnych inicjatyw służących powstawaniu nowatorskich instytucji artystycznych, które poza gromadzeniem dzieł sztuki stwarzały także przestrzeń do eksperymentów w obrębie tworzenia takiej instytucji oraz jej odbioru. Wystawa dzieł światowej awangardy wzbogacona zostanie o unikalne materiały archiwalne pochodzące z instytucji kultury na świecie: z TATE w Londynie, MoMA w Nowym Jorku, Uniwersytetu Yale i wielu zbiorów z Rosji, Niemiec, Holandii czy tak odległych miejsc jak Armenia.
W 2021 roku pojawią się także inne ekspozycje, dla których punktem wyjścia będą zgromadzone dzieła oraz historia Muzeum Sztuki w Łodzi. Współcześni artyści podejmą m.in. dialog z najważniejszą przestrzenią łódzkiego MS, czyli Salą Neoplastyczną zaprojektowaną w 1948 roku przez Władysława Strzemińskiego jako miejsce ekspozycji kolekcji grupy „a.r.“. Oprócz tego zorganizowana zostanie m.in. galeria sztuki nawiązująca do polityczno-kulturalnego gestu, jakim jest dar. W kontekście tzw. dyplomacji kulturalnej i jej form estetycznych, do ekspozycji odniesie się słoweńska artystka Jasmina Cibic, która przeanalizuje współczesnej podejście do pojęcia daru. Wśród planowanych dziewięciu projektów znajdzie się także anglojęzyczna publikacja „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego.
Wystawa Edwarda Dwurnika, międzynarodowa ekspozycja „Ziemia znów jest płaska”
Przyszłoroczna działalność MS w Łodzi to nie tylko wspomniane dziewięć projektów. Poza tym w przyszłym roku w łódzkim muzeum zobaczymy galerię sztuki międzynarodowej „Ziemia znów jest płaska”, której tytułowe hasło stanowi motto obecnej ery globalizacji, gdzie wizja rzeczywistości opiera się często na myśleniu magicznym czy wyobraźni duchowej.
W historycznych wnętrzach Muzeum Pałac Herbsta, w otoczeniu sztuki tradycyjnej, obejrzeć będzie można z kolei galerię sztuki Edwarda Dwurnika, którego obrazy i rysunki stanowią krytyczną refleksję kulturowych klisz i narodowych symboli.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...