Dwurnik: Mojżesz i inni z Rypina
Ta wystawa z pewnością zainteresuje fanów twórczości Edwarda Dwurnika – jest to prezentacja 10 niepokazywanych dotąd prac artysty, wykonanych na papierze. To jednocześnie początek współpracy Galerii Raster z Fundacją Edwarda Dwurnika nad budowaniem archiwum twórczości artysty.

Fotografię Edwarda Dwurnika wykonała Teresa Gierzyńska.
Jak czytamy w opisie wystawy, Edward Dwurnik znany jest z pełnych energii malarskich narracji oraz swobodnego ruchu pędzla. Tymczasem w pokazanych na tej wystawie sztuki dziesięciu pracach Edwarda Dwurnika widzimy już podejście nieco bardziej eksperymentalne, konceptualne, choć nie mniej żywiołowe. Kluczem jest tu metoda montażu, w której artysta zestawia różne, z pozoru bardzo od siebie odległe elementy i wątki.
Efekt montażu widoczny jest w pracach Edwarda Dwurnika łączących rysunek z fotografią. Dzieła te powstały w 1973 roku w wyniku współpracy z Teresą Gierzyńską, fotografką i żoną malarza. Jej zdjęcia, które wykonała m.in. w rodzinnym Rypinie, zostały powiększone i wydrukowane na papierze fotograficznym, na którym pozostawiono puste pola. Te z kolei wypełnione zostały rysunkami Edwarda Dwurnika. Osiągnięty efekt końcowy jest niezwykły: ukazuje on małomiasteczkowe pejzaże w dobie gierkowskich przemian, na które naniesiono apatyczne postacie w zszarzałych, smutnych odzieniach. Wszystko razem tworzy mocno teatralną atmosferę nudy i biedy prowincjonalnego życia czasów komuny.

Jedno z dzieł Edwarda Dwurnika, jakie zobaczymy na wystawie w Galerii Raster. Pochodzi z krótkiego cyklu, który w 1973 roku we współpracy z fotografką Teresą Gierzyńską, a prywatnie żoną artysty.
Wystawę Edwarda Dwurnika i jego żony dopełniają trzy prace kolażowe, będące rodzajem notatnika malarskiego. Znaleźć tu można szkice, fragmenty innych obrazów Edwarda Dwurnika, zdjęcia, stemple czy wycinki z katalogów. Dzięki nim poznać możemy mniej znane oblicze Edwarda Dwurnika – obsesyjnego dokumentalisty budującego przekaz z fragmentów otaczającego świata.
Wystawa dziesięciu nigdzie wcześniej niepokazywanych prac na papierze Edwarda Dwurnika ma być początkiem wspólnej działalności Galerii Raster z Fundacją Edwarda Dwurnika, dzięki której powstanie archiwum artysty.