Dwurnik. Totalnie
Obrazy malowane, które będzie można zobaczyć na wystawie Dwurnik. Totalnie w Muzeum Historii Katowic należą do rozbudowanego, prywatnego zbioru, który był gromadzony przez całe lata, stale powiększany dziełami Edwarda Dwurnika zdobywanymi na aukcjach sztuki, w galeriach sztuki lub bezpośrednio od artysty. Wiele z tych dzieł nigdy nie pokazywano publiczności.
Jak wyglądało zbieranie prac do tej kolekcji? Aukcje i galerie sztuki to jedno. Dużo ciekawszy jest wątek prywatnych spotkań z artystą, związany z relacją twórcy i kolekcjonera sztuki, często obejmujący sferę prywatności i wielokrotne starania o nabycie prac, które czasem kończyły się porażką – Edward Dwurnik bardzo niechętnie pozbywał się swoich dzieł, mając do wielu stosunek sentymentalny. Ścieżka tworzenia tej kolekcji na pewno nie była łatwa.
W efekcie starań kolekcjonera, w tym zbiorze znalazło się aż 75 obrazów malowanych, jak również ok. 160 grafik, rysunków, akwarel i kolaży Edwarda Dwurnika. Ta sporych rozmiarów kolekcja, która i tak jest kroplą w morzu dzieł tego twórcy, pokazuje podróż artystyczną Edwarda Dwurnika. Artysta zmarł w grudniu 2018 roku i pozostawił po sobie ok. 8000 obrazów malowanych na płótnie lub desce, niezliczoną ilość rysunków i innych prac wykonanych na papierze.
Edward Dwurnik najbardziej jest chyba kojarzony z jego cyklem obrazów malowanych „Podróże autostopem”, który powstawał przez wiele lat począwszy od czasów studenckich artysty. Są to niezwykłe portrety polskich miast widzianych z lotu ptaka, w których mocno przejawia się inspiracja twórczością Nikifora. Kilka prac z tej serii będzie można zobaczyć na katowickiej wystawie.
Edward Dwurnik – dorobek
Twórczość Edwarda Dwurnika pobudza emocje, wywołuje niechęć albo wielką miłość. Z pewnością jest to artysta, wobec którego dzieł nikt nie pozostaje obojętny. Edward Dwurnik od lat denerwuje krytyków i historyków sztuki, jak również artystów młodego pokolenia. Ekscytuje kolekcjonerów, którzy widzą, jakie ceny dzieła Edwarda Dwurnika osiągają obecnie na aukcjach sztuki.
Malarz był twórcą totalnym i prawdziwym tytanem pracy. Pozostawił po sobie ponad 3500 obrazów malowanych, jak również ponad 10 tysięcy rysunków i szkiców. Jak mówił w wywiadach, poprzez swoje malarstwo stara się wyrazić samego siebie oraz komentować otaczający go świat. Wypracował swój własny styl, rozpoznawalny w kraju i poza jego granicami. Mocno inspirowała go sztuka naiwna w wykonaniu Nikifora.
Poza słynnym cyklem „Podróż autostopem”, Edward Dwurnik zasłynął również z cyklów powstających w okresie PRL-u: „Sportowcy” oraz „Robotnicy”. Na oba te cykle składały się prace przedstawiające różne ludzkie typy zawodów czy osobowości. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku do przedstawianych osób dołączył typ „człowieka podziemnego”. Z kolei w nowym millenium Edward Dwurnik zainteresował się abstrakcją. W tym czasie powstały dzieła kojarzące się z twórczością action painting Jacksona Pollocka.
Sztukę Edwarda Dwurnika można pokochać albo odrzucić, na pewno pozostawia w odbiorcy jakiś ślad. Od lat drażni krytyków, historyków sztuki, a także innych artystów z zazdrością patrzących na komercyjny sukces twórcy. W drżenie wprowadza kolekcjonerów, a każde pojawiające się na aukcjach dzieła niemal od razu znajdują nowych właścicieli, osiągając bardzo wysokie stawki.
Dwurnik. Totalnie – Muzeum Historii Katowic, 7 września 2020 – 14 marca 2021.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Na planecie Obok. Emilia Waszak i Piotr Banaszkiewicz
„Wszystkie te historie znacie. Ale dziś mam – daję słowo – bajkę dla was całkiem nową” zapowiadał Jan Brzechwa w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł „Brzechwa dzieciom”. Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym dedykowana jest wystawa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicza „Na planecie Obok”. W tę niezwykłą, bajkową podróż zapraszamy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Inspiracje sztuką sprzed wieków | II Aukcja „Śladami Dawnych Mistrzów”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na II Aukcję „Śladem Dawnych Mistrzów”, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w domu aukcyjnym Art in House. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla tradycji sztuki dawnych epok, a jednocześnie okazją do odkrywania jej współczesnych interpretacji. Prezentowane na aukcji dzieła to starannie wyselekcjonowane prace artystów,...
-
O Artystach Rynek sztuki
Infinity of Space. Karolina Zwoniarska, Jacek Zwoniarski i Marek Zając
Przestrzeń — fizyczna, metaforyczna, emocjonalna — jest spoiwem łączącym twórczość trojga artystów, których prace prezentowane są na wystawie „Infinity of Space”. Obrazy Karoliny Zwoniarskiej i Marka Zająca oraz rzeźby Jacka Zwoniarskiego eksplorują pojęcie przestrzeni, a zarazem redefiniują jej granice i charakter. Zapraszamy na wystawę do Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie...
-
O Artystach Rynek sztuki
Bożonarodzeniowe historie – Aukcja „Opowieści Domowego Zacisza”
W tegorocznym grudniu do Art in House oprócz Świętego Mikołaja zawita także niezwykle kameralna aukcja. Mowa o Aukcji „Opowieści Domowego Zacisza”, z której prace malarskie i rzeźbiarskie zachęcą Was do zaparzenia sobie zimowej herbaty, otulenia się kocykiem przy rozpalonym kominku i cieszenia się towarzystwem bliskich i klimatem Bożego Narodzenia. Zachęcamy...