Józef Wilkoń na Wawelu!
Już w ubiegłym roku Sławomir Majoch, zastępca dyrektora ds. muzealnych zapowiedział, że 2021 rok będzie rokiem wielkich zmian na Wawelu. Jedną z nich jest rozpoczęcie cyklu wystaw czasowych – a wśród nich ekspozycja wielkoformatowych rzeźb Józefa Wilkonia. Będziemy mogli je obejrzeć w Krakowie już od 10 czerwca.
W poniedziałek 19 kwietnia 2021 roku pracownia Józefa Wilkonia opustoszała. Kilka dni wcześniej wielkie zwierzęta z drewna pojechały na wystawę do warszawskiego Konesera, a teraz grabowa grupa królewska, Sarmaci, Lwia rodzina, krokodyle, ryby, ptaki i wilkołaki powędrowały do Krakowa na Wawel. Ekspozycja dzieł znanego rysownika i rzeźbiarza będzie eksponowana w ogrodach Wawelu, na Zamku w Pieskowej Skale oraz Dworze w Stryszowie.
O Józefie Wilkoniu
Ten znany polski ilustrator i rzeźbiarz urodził się w 1930 roku. W latach 1947–1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a następnie w 1955 roku ukończył edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa) oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wilkoń zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 1978) i projektuje gobeliny (Spółdzielnia im. St. Wyspiańskiego w Krakowie). To uczestnik międzynarodowej akcji charytatywnej „Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom”, z której dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.
W roku 2000 Jakub Nowak poświęcił artyście film dokumentalny pt. Józef Wilkoń. W 2007 roku Grażyna Banaszkiewicz zrealizowała kolejny dokument „Arka Józefa Wilkonia”. W grudniu 2009 roku powstała fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia.
Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Józef Wilkoń zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Tworzy „przestrzenne ilustracje”, czyli zwierzyńce z drewnianych bali i blachy.
Zapraszamy również do zapoznania się z obrazami akwarelowymi wykonanymi na papierze, które znajdują się w ofercie galerii sztuki Art in House.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Defragmentacje. Wystawa Agnieszki Fijał-Czapli, Ewy Jasek i Jacka Opały
Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć. Wojciech Sztaba, historyk i krytyk sztuki Ma wiele oblicz, wykonywany jest w zróżnicowanych konwencjach, przybiera...
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...