Stanisław Baj z nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego
Jury Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków przyznała artyście prof. Stanisławowi Bajowi ogólnopolskie wyróżnienie.

Stanisław Baj, „Wieczór” – jeden z obrazów artysty w Galerii Online Art in House.
Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to obok warszawskiej nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie malarskie w Polsce. Wśród dotychczasowych wyróżnionych polskich twórców należą już między innymi Stefan Gierowski, Teresa Pągowska, Władysław Jackiewicz, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, czy Stanisław Fijałkowski. W tym roku nagroda przypadła właśnie Bajowi.
W oświadczeniu kapituły napisano: „Uchwałą dziewiętnastej edycji Kapituły im. Kazimierza Ostrowskiego jednogłośnie nagroda została przyznana za wierność tradycji wielkiego polskiego malarstwa portretowego i pejzażowego, za dostrzeżenie w pejzażu rodzinnej wsi i rzeki Bug oraz licznych egzystencjalnych portretach matki i najbliższych sąsiadów wartości uniwersalnych Czasu i Losu. Baj portrety zwykłych ludzi obdarza niezwykłą godnością, kontynuując tradycje portretowe Piotra Michałowskiego i Konrada Krzyżanowskiego. Natomiast w obrazach „Czarnej rzeki Bug”, środkami artystycznymi swoich czasów, nawiązuje do tradycji pejzażowej Ferdynanda Ruszczyca. Baj odkrył nie tylko dla malarstwa „Czarną rzekę Bug”, dzięki Niemu rzeka Bug będzie istniała w polskiej kulturze, jak proza Wiesława Myśliwskiego. Obrazy Baja ukazujące rodzinną wieś i rzekę jako Centrum Świata są zupełnie wyjątkowe nie tylko w polskim współczesnym malarstwie”.
Stanisław Baj to malarz urodzony w 1953 roku. Jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejskiej Akademii Sztuki. Artysta w latach 1972-1978 studiował malarstwo na warszawskiej ASP pod kierunkiem Ludwika Maciąga, Jacka Siennickiego, Michała Byliny. Dyplom otrzymał z wyróżnieniem w 1978 r. Na ten moment jest profesorem Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Na początku swoich działań twórczych Stanisław Baj tworzył sceny rodzajowe zainspirowane naturą oraz życiem wsi. Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zajmują go przede wszystkim nadbużański pejzaż i malarstwo portretowe. Jego dzieła posiadają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, szczególnie liczne portrety matki i zakola dzikiego Bugu. Malarstwo Stanisława Baja jest uznane i rozpoznawalne w Polsce i za granicą.
Baj zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym oraz rysunkiem. Jest twórcą ponad dziewięćdziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i poza jej granicami. Brał też udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Jego dzieła można znaleźć w kolekcjach polskich instytucji muzealnych muzeów polskich prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.