Strona główna » Galeria online » Artyści » Bogusław Fleck

Bogusław Fleck - Artyści - malarze i rzeźbiarze
flag

Obserwujących: 0 Prac na sprzedaż: 3 Prac sprzedanych: 1

Boguslaw Fleck jest absolwentem berlińskiej Hochschule der Künste, wydziału komunikacji wizualnej oraz form przemysłowych. Urodzony w Sopocie, od roku 1980 mieszka w Berlinie. Od czasu uzyskania dyplomu zawodowo realizuje projekty użytkowe jako grafik, a równocześnie przez cały czas eksploruje różne techniki wyrazu artystycznego. W sferze sztuki angażuje się pro publico bono, w charakterze kuratora wystaw „Galeria Uniwersytetu Trzech Pokoleń“, cyklu comiesięcznych wernisaży w historycznych wnętrzach Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, promującego polskich artystów, tworzących w Niemczech.
Ostatnią fascynacją artysty jest malowanie na płótnie.
Doświadczenie zawodowe, związane z możliwościami wyrazu i formy, jakie w dzisiejszej dobie oferują programy komputerowe, zdobyte na potrzeby komercyjnych prac graficznych, zainspirowały artystę do odmiennych niż dotychczasowe form wyrazu. Spontaniczne i eksperymentalne próby komputerowe, z biegiem czasu stały się przemyślanymi, kontrolo-wanymi działaniami plastycznymi, zmierzającymi do maksymalnego uproszczenia formy, wyeliminowania zbędnych elementów i pełnego oddania zamierzonej kompozycji.
W efekcie, na przestrzeni lat, powstał cykl obrazów „PRZEJRZYSTOŚĆ RZECZY”, precyzyjnie dopracowanych przy pomocy programów komputerowych, a następnie przeniesionych na płótno.

PRZEJRZYSTOŚĆ RZECZY


Geometryczna abstrakcja od jej początków aspirowała do ukazania właściwości świata głębszych niż te okazywane w widzialny sposób. To, co pomyślane, skonstruowane, wyliczone, domniemane jako głębsza warstwa rzeczywistości zająć miało miejsce malarstwa „realistycznego” znajdującego się w odwrocie od czasu powstania fotografii.

…Dzisiaj nie da się malować tak, jakby się nie wiedziało. Bogusław Fleck malując przeźro-czystość – po tym wszystkim, co się w sztuce wydarzyło, może malować tylko tak, jak gdyby wszystko wiedział. To oczywiście wiedza Sokratejska, Kantowska, Schopenhauerowska, wiedza Erwina Schrödingera czy Wernera Heisenberga, niewzruszona pewność nieostrości, nieoznaczoności, niejednoznaczności. Wiemy bez żadnej wątpliwości, że nie możemy wiedzieć. Artysta, który potrafi to pokazać, jest głosem współczesności.

Bogusław Fleck zachowuje dystans, wie o tej niemożności, lecz nie wykorzystuje swej wiedzy do milczenia, lecz zawiesza swój sąd w przeźroczystości, w przejrzystości homage to the square, dla tego atomu malarstwa, na który wskazał Malewicz, a któremu hołd składali Josef Albers, Henryk Stażewski, Mark Rothko i wielu innych.
…Fleck wnosi nową jakość, wprowadzając do geometrycznych form przeźroczystość jako główny, definiujący dzieło element, zaprasza do interakcji estetycznej odbiorcę obrazu, bez podmiotu estetycznego kategoria przeźroczystości nie istnieje, ona rodzi się dopiero w sy-tuacji estetycznej, w intencjonalności, skierowaniu się odbiorcy na dzieło sztuki.

Obrazy Flecka są ćwiczeniami postrzegania. Widzieć przesłonięte, sięgać wgłąb, poza warstwę oferowaną przez wielość rzeczy-w-istości. To także ćwiczenie na wciąż nowy ogląd obrazu, „akomodację” oka i umysłu wnikających coraz głębiej pod powierzchnię zjawisk z pomocą interakcji estetycznej. Choć artysta tworzy ograniczoną macierz wyborów interpretacji, to odbiorca ma niewyczerpaną ilość możliwości, z których korzystać może w spotkaniu z dziełem. Wspólnie tworzą rodzaj przeźroczystej międzynarodówki, swoistą „transparency international”
dr Piotr Olszówka, Berlin, 31.8.18

Pokaż więcej Szukam prac tego artysty


Galeria prac - Bogusław Fleck

Bogusław Fleck
70 cm x 100 cm
$1 980
Bogusław Fleck
100 cm x 100 cm
$1 980
Bogusław Fleck
80 cm x 80 cm
$1 720
Bogusław Fleck
130 cm x 130 cm
REZERWACJA

Nasi partnerzy:

BeArt Kultura i sztuka RMF Classic Antykwariusze Cinoa Młody Byron Koneser

Płatności obsługują:

PayPal PayU

Jesteśmy też na: