shopping_cart EN

Janina Karczewska-Konieczna

visibility WYŚWIETLEŃ: 10

Janina Karczewska-Konieczna to artystka urodzona w 1934 roku w Gdyni. Jest malarką, graficzką, rzeźbiarką, ceramiczką. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. P. Potworowskiego. Aneks z ceramiki wykonała w prac. Prof. H. Żuławskiej, oraz z grafiki w prac. Z.Karolaka. Należała do "Grupy Kadyńskiej". Z powodzeniem uprawia malarstwo, grafikę i rzeźbę, jednak największe sukcesy osiągnęła w zakresie ceramiki. Otrzymała m.in.  I Nagrodę za prace eksponowane we Francji, przyznaną przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Pablo Picasso.

Jej prace znajdują się w polskich muzeach w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Zielonej Górze, Olsztynie, Bolesławcu, Wałbrzychu, jak również w Faenzie ( Włochy), Vallauris (Francja), Bechyne (Czechy), Jonkoping (Szwecja), w kolekcji Instytutu Jana Pawła II w Rzymie, a także w zbiorach MKi DN, PAN, UW m. Gdańsk, Brinelskoland Nassjo (Szwecja), UM m Koszalin, i Kwidzyn oraz na Zamku Książ.

Razem ze Stanisławem Koniecznym zrealizowała ceramiczną dekorację rzeźbiarską w "Kaplicy Ludzi Morza" w Bazylice Mariackiej, oprócz tego w Domu Technika i w Hotelu Heweliusz w Gdańsku oraz w Pałacu Ślubów w Elblągu. Wykonała też rzeźby w wielu polskich kościołach i kaplicach.

Tworzyła cykle tematyczne poświęcone muzyce, baletowi, egzotycznej faunie oraz morskiej florze.

Swoje dzieła prezentowała na wystawach indywidualnych w Toruniu, Sopocie, Koszalinie, Gdyni, "ART Galerii" w Gdańsku, "ART" w Elblągu, w Lęborku, w galerii"Staatligher Kunsthandel" w Berlinie, w Monachium, w Dubrowniku, w Lubece i w Siegen. Brała też udział w wielu międzynarodowych konkursach i wystawach na całym świecie.

arrow_circle_down


Szukasz prac tego artysty?

Poinformujemy Cię o nowych pracach dostępnych w galerii albo na aukcji.

Wyślij

Prace dostępne na aukcji - Janina Karczewska-Konieczna

expand_less mail_outline call