shopping_cart EN

Jerzy Kossak

visibility WYŚWIETLEŃ: 27

Jerzy Kossak - malarz urodzony w Krakowie w 1886 r., zmarły w 1955 roku tamże. To syn Wojciecha Kossaka i marii z domu Kisielnickiej, wnuk Juliusza Kossaka, brat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdaleny Samozwaniec. To malarz - samouk, który mimo zachęty ojca i niekwestionowanego talentu, nigdy nie podjął studiów artystycznych - talent szlifował w pracowni swojego ojca.

Swoją pierwszą wystawę malarz miał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1910 r. Dostrzeżono jego talent, a pokazany na wystawie cykl napoleoński zebrał pozytywne opinie.

W czasie I wojny światowej Jerzy Kossak był na włoskim froncie włoskim. W  czasie międzywojnia malował w pracowni stworzonej przez ojca. Podczas II wojny światowej i w niełatwych latach powojennych, masowa produkcja obrazów malowanych pomogla artyście przeżyć. Niestety, ucierpiała na tym twórczość Jerzego.

Jerzy Kossak do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków. W 1955 został pochowano go na Cmentarzu Rakowickim.

arrow_circle_down


Szukasz prac tego artysty?

Poinformujemy Cię o nowych pracach dostępnych w galerii albo na aukcji.

Wyślij

Prace dostępne na aukcji - Jerzy Kossak

Powrót Napoleona z Moskwy, 1940
Olej, Płyta, 50 cm x 68 cm
VI Aukcja Klasyków Współczesności
15 000 zł
expand_less mail_outline call