Klaudia Choma
Klaudia Choma urodziła się w 1988 roku. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2015 uzyskała dyplom magisterski w pracowni prof. Stanisława Baja, zaś aneks do dyplomu przygotowała w Pracowni Struktur Wizualnych Profesora Jacka Dyrzyńskiego. Studia artystyczne rozpoczęła w 2009 roku w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni Profesora Ryszarda Osadczego. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, jak i w galeriach sztuki współczesnej.
W jej twórczości przewijają się trzy główne motywy malarskie, odziane w melancholijno-oniryczny kostium: architektura, meble oraz zwierzęta. Pierwsze dwa cykle związane są z fascynacją artystki nieoczywistym wymiarem piękna, podatnym na upływ czasu oraz destrukcję. Choma podejmuje dialog z klasycznie pojmowaną estetyką, czyniąc popękane ściany przedwojennych kamienic i pałaców bohaterami swoich obrazów. Dewastacja staje się w jej twórczości czynnikiem kreacyjnym – rozkład struktury ukazany jest jako proces równie interesujący, co jej powstawanie. To samo podejście artystki można zauważyć w pracach przedstawiających meble o dawnym wzornictwie: obiekty zyskują w nich nową funkcję, już nie estetyczno-użytkową, a silnie emocjonalną. Melancholijny wydźwięk obrazów związany jest z postrzeganiem dawnych form jako pamiątek przeszłości, którym towarzyszy poczucie na zawsze utraconego świata, co daje się łatwo odczytać jako echo tradycji malarstwa romantycznego.
Cykl zwierzęcy Klaudii Chomy to z kolei portrety wykonane z psychologiczną zaciętością: każde ze stworzeń występuje na płótnach jako pierwszoplanowy bohater, wyodrębniony z bezczasowego, mglistego tła. Nawet najmniejsze z istot żywych zdają się opowiadać swoją własną historię, zaś ich prezencja przekonuje o niebanalnej osobowości i charakterze. Wśród portretowanych dominuje ptactwo: pawie, sowy, gęsi, kaczki, kuropatwy, sikorki czy miniaturowe zimorodki; pojawiają się również lisy, psy, a nawet świnie. Każde ze zwierząt wyznacza swój własny porządek rzeczy: stworzenia nokturalne wyłaniają się wiktoriańskiego mroku, zwierzęta gospodarskie dzielą z widzem mądre, spokojne spojrzenie, a niedoszłe ofiary myśliwych stają się panami sytuacji. Warsztatowa precyzja autorki zasługuje na osobną uwagę: delikatność piór i futra odczuwa się niemal haptycznie, a umaszczenie bohaterów podkreślają migotliwe przejścia kolorystyczne.
Charakterystyczna technika malarska Klaudii Chomy pozostaje niezmienna niezależnie od przedstawionego motywu: artystka od lat wierna jest farbom olejnym, zaś a jej dzieła łączy przygaszona, ziemista lub szara gama kolorystyczna. Widz nie odnajdzie w nich silnych kontrastów światło-cieniowych czy wyrazistego linearyzmu: światło i modelunek poprowadzone są miękko i delikatnie. Naturalna, swobodna kompozycja zmierza ku asymetrii, zaś jej dynamika osiągnięta zostaje poprzez antagonizm pomiędzy fakturowo potraktowanym, monochromatycznym tłem a realistycznym, pełnym ekspresji obiektem. To właśnie drugi plan – opracowany szaro-ziemistymi impastami – jest wspólnym mianownikiem wszystkich prac warszawskiej malarki, nadając im wyraz odrealnienia i melancholii.
2023
Menażeria - wystawa indywidualna, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia
Menażeria - wystawa Klaudii Choma i Emila Gosia, Galeria Art in House, Warszawa
2022
Jasiek dla Śpiocha - wystawa zbiorowa, Zamek Królewski, Warszawa
Dzikie serce - wystawa indywidualna, Teatr Kamienica, Warszawa
Nic nie jest nam dane dwa razy - Noc Muzeów, wystawa zbiorowa, Galeria Officyna Art&Design, Warszawa
Wystawa indywidualna, Andratx, Majorka, Hiszpania
2021
W Galopie - wystawa zbiorowa, Tor wyścigów konnych Służewiec, Warszawa
2019
Z różnych powodów vol. 3 - wystawa zbiorowa, Noc Muzeów, Galeria Officyna Art & Design, Warszawa
2018
Ziarno sztuki - Ogród nadziei - wystawa zbiorowa, Muzeum Narodowe, Warszawa
Wystawa zbiorowa, Noc Muzeów, Warszawa
2017
Wystawa indywidualna, Galeria Wiele Sztuki, Warszawa
PRLove - Wystawa indywidualna, Galeria Wiele Sztuki, Warszawa
2016
Zaadoptuj Zwierzaka - wystawa indywidualna, Galeria Wiele Sztuki, Gdynia
Wystawa indywidualna, Galeria Wiele Sztuki, Warszawa
Wystawa indywidualna, Galeria Wiele Sztuki, Gdynia
Wystawa zbiorowa, Pałac Ministrów Skarbu, Mazowiecki Urząd Wojewódzki – siedziba prezydenta miasta Warszawy, Warszawa
Wystawa zbiorowa, siedziba wydawnictwa Agora, Warszawa
2015
Debiut w Studio – wystawa zbiorowa, Galeria Studio, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Wystawa indywidualna, siedziba TVP (Telewizji Polskiej), Warszawa
Wystawa indywidualna, Galeria Wiele Sztuki, Warszawa
Na biało w Podlaskiej – wystawa zbiorowa, Galeria Podlaska, Biała Podlaska
2014
Wystawa indywidualna, Galeria Wiele Sztuki, Sopot
Targi sztuki - Arkady Kubickiego, Zamek Królewski, Warszawa
Wystawa indywidualna, Łysy Pingwin, Warszawa
2013
Słowo – wystawa zbiorowa, Noc Muzeów, Lutheraneum, Warszawa
Kontekst – Noc Muzeów, wystawa zbiorowa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, Warszawa
2012
Wystawa zbiorowa, Galeria RAL 9010, Warszawa „Gdzie jest brat Twój?” – wystawa zbiorowa, Noc Muzeów, Lutheraneum, Warszawa
Cisza – wystawa indywidualna, Łysy Pingwin, Warszawa
Cisza – wystawa zbiorowa, Galeria Wystawa, Warszawa
Głuchy - ślepy telefon – wystawa zbiorowa, Galeria Turbo, Warszawa
Poinformujemy Cię o nowych pracach dostępnych w galerii albo na aukcji.