Krzysztof Pająk
Krzysztof Pająk urodził się 18 marca 1956 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni projektowania graficznego prof. Romana Duszka oraz w pracowniach malarstwa prof. Jana Dziędziory i prof. Jacka Sempolińskiego (1984).
Jego „elementarzem artystycznym” stały się wykłady prof. Lecha Tomaszewskiego (1926-1982) dla studentów warszawskiej Akademii poświęcone podstawom projektowania, zagadnieniom różnorodności form i struktur oraz esej Wassily’ego Kandinsky’ego „Punkt i linia a płaszczyzna. Przyczynek do analizy elementów malarskich”.
Jest współtwórcą projektu komunikacji wizualnej dla szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (1985), laureatem Nagrody Talensa (2005), laureatem jednej z trzech głównych nagród I Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej, WFFA’05 (2005) Jest również autorem ponad 45 wystaw indywidualnych, m.in. w Elblągu, Warszawie, Włocławku, Kolonii, Munchengladbach oraz uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych.
Wybrane wystawy zbiorowe:
Targi Sztuki, MUBA' 87, Bazylea (1987);
„Arsenał 88”, Hala Gwardii, Warszawa (1988)
Biennale Sztuki, Munchengladbach,(1991)
„Obraz i ruch ” - Muzeum Kinematografii, Łódź (1991);
Fundation Laigle Roermond - Holandia (1992);
„Together in Life and Art” - Instytut Polski, Paryż (1999);
„Syndrom Milenijnego Przełomu" - Galeria DAP, Warszawa (2000);
„Walking Art Tour” - Hotel Victoria, Warszawa (2005);
Beijing International Art Biennale - Chiny (2005);
„Świadectwa czasu” – Instytut Polski, Berlin (2005);
„Wobec zła” Triennale Sztuki Sacrum 2006:
Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2006);
Targi Sztuki Kunstmassan ’07 - Sztokholm, Szwecja (2007);
„Polska dzisiaj. Pomiędzy Tradycją a Nowoczesnością, Droga do Unii …” (wystawa fotografii) - Parlament Europejski, Strasburg (2011);
„Uczta u Mistrzów”,Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Pięknych ,Kraków (2012);
XI Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa (2013);
„Through each other’s eyse” polsko-tajlandzka wyst. Mal, Warszawa DAP ZPAP Warszawa ( 2013);
Exhibition of black light painting, Genua (2015).
Artysta bierze udział w 70 aukcjach charytatywnych, m.in. Stowarzyszenia „Wielkie Serce”, Fundacji Sue Ryder, Fundacji Dzieci Niczyje, Fundacji „Ogród Nadziei”. Jego prace znajdują sie w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Francja, Holandia, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania). Mieszka w Warszawie. Prace Krzysztofa Pająka znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. USA, Kanada, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Austria, Holandia, Japonia, Korea, Australia)
"Malarstwo Krzysztofa Pająka przyciąga urzekającą kolorystyką, nieposkromioną żywiołowością, nieograniczoną paletą barw.. Jego tematem są nie tylko fantastyczne, futurystyczne miasta, ale i kosmiczne pejzaże, rafy koralowe, rytualne totemy, ludzie i zwierzęta podczas obrzędowych zabaw i tańców. Artysta uważnie spogląda w głąb czasu i dziejów. Inspirują go opowieści biblijne i mitologiczne, naskalne obrazy pierwotnych mieszkańców Europy, Afryki, Australii i Oceanii, sztuka starożytnego Egiptu oraz współczesność - ta zwykła, codzienna i ta niezwykła, tajemnicza, trudna do zinterpretowania. Łączy abstrakcyjne formy z kształtami organicznymi i geometrycznymi, różne wątki i motywy. Tworzy fascynujące zbiory znaków i symboli. Sztuka jest dla mnie porządkowaniem chaosu otaczającego nas świata – wyznaje artysta. Pod tym, co uważa się za powierzchowną dekoracyjność, chciałbym ujawnić drugie dno – szlachetną prostotę i harmonię."
Jerzy Brukwicki Wieloletni kurator i szef „Galerii Krytyków Pokaz”
Poinformujemy Cię o nowych pracach dostępnych w galerii albo na aukcji.