Maja Berezowska - Artyści - malarze i rzeźbiarze
flag

Obserwujących: 0 Prac na sprzedaż: 2 Prac sprzedanych: 2

Maja Berezowska, właśc. Maria Berezowska, pseudonim „Ditto” – polska malarka, graficzka, karykaturzystka i scenografka.
Uczyła się w prywatnej szkole plastycznej w Petersburgu (1908-1909), studiowała na uczelniach artystycznych w Krakowie (1910-1912) i Monachium (1913).
Od 1918 żona malarza, karykaturzysty i scenografa Kazimierza Grusa, z którym rozwiodła się ok. 1926 roku. Już przed wojną zyskała sławę jako autorka subtelnych grafik o tematyce erotycznej.
Pierwszą indywidualną wystawę miała w 1916 w Kijowie. Do 1939 jej karykatury, rysunki i ilustracje zamieszczały poczytne tygodniki satyryczne: „Cyrulik Warszawski”, „Szpilki”, czy wydawany we Lwowie „Szczutek”.
Współpracę ze „Szpilkami” kontynuowała również po wojnie. W tym tygodniku najczęściej jej rysunki prezentowano w latach 60., jednak już tylko sporadycznie po usunięciu w 1968 na fali antysemickich czystek Arnolda Mostowicza ze stanowiska redaktora naczelnego. Jej prace prezentowały też swoim czytelnikom m.in. „Teatr”, „Nowa Kultura” i „Przekrój”.
W czasach PRL zilustrowała kilkanaście książek: głównie tomików poetyckich i zbiorów satyr, ale m.in. także o tematyce szachowej, np. do nowel Ludwika Niemojowskiego Szach i mat i Lancelot i królowa za szachownicą oraz do powieści Wacława Berenta Żywe kamienie.
Katalogi wystaw jej prac ukazały się jako osobne wydawnictwa m.in. w 1947 i 1950. Dopiero pośmiertnie zaczęły się ukazywać monograficzne wydawnictwa jej akwarel i rysunków, m.in. Piórkiem przez stulecia i Maja Berezowska: Antologia twórczości.

Szukam prac tego artysty Pokaż


Galeria prac - Maja Berezowska

Maja Berezowska
23 cm x 33 cm
$700
Maja Berezowska
31 cm x 22 cm
$700
Maja Berezowska
33 cm x 23 cm
SPRZEDANO
Maja Berezowska
32 cm x 22 cm
SPRZEDANO

Nasi partnerzy:

BeArt Kultura i sztuka RMF Classic Antykwariusze Cinoa Młody Byron Koneser

Płatności obsługują:

PayPal PayU

Jesteśmy też na: