Tomasz Kokott
Tomasz Kokott jest grafikiem i malarzem, finalistą 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień.
Pokazuje rzeczywistość, w jakiej funkcjonujemy, tematy społecznie ważne oraz ludzi – ich emocje i doświadczenia. Jest Artystą odważnym, bywa kontrowersyjny, a w jego sztuce widać silny męski pierwiastek.
Przedstawienie świata w sposób twórczy pomaga Artyście lepiej go zrozumieć. Takim indywidualnym spojrzeniem dzieli się z odbiorcami. Niezależnie czy tworzy komentarz do bieżących wydarzeń społecznych czy pokazuje piękno duszy i ciała ludzkiego, jego prace zawsze zawierają ogromny ładunek emocjonalny i są wielowymiarowe.
Obiorcę swoich dzieł Tomasz Kokott traktuje jako partnera we wspólnym odkrywaniu rzeczywistości – we wszystkich jej barwach, kształtach i odcieniach. Uważa, że swoboda w interpretacji sztuki jest niezbywalnym prawem wszystkich, którzy na kontakt z nią się zdecydowali.
Tomasz Kokott posługuje się takimi technikami jak malarstwo akrylowe, kolaż, asamblaż czy linoryt. Jak sam podkreśla, najlepiej odnajduje się w malarstwie graficznym, gdzie kontur określa formę. Lubi jednak eksperymentować z technikami i dostosowywać je do zadanego sobie tematu.
Artysta ze sztuką związany był od najmłodszych lat. Sam mówi, że lekkość rysunku w jego rodzinie przychodziła naturalnie i to te predyspozycje pchnęły go w kierunku pracy artystycznej właśnie. Warto wspomnieć, że wśród przodków Tomasza Kokotta znajdują się Teofil Ociepka z Grupy Janowskiej, wybitny polski prymitywista oraz francuski malarza polskiego pochodzenia, portrecista i ilustrator Paul Merwart.
Sam Tomasz Kokott pochodzi ze Śląska i czuje się z tym miejscem związany emocjonalnie. Urodził się w 1983 roku w Zabrzu, gdzie rozpoczynał kształcenie w zakresie sztuk pięknych w tamtejszym w Liceum Sztuk Plastycznych. Po jego ukończeniu studiował w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki w 2008 roku z dziedziny Grafiki Warsztatowej i Projektowania Graficznego. W 2010 roku ukończył podyplomowo Architekturę Wnętrz i Wzornictwo na Politechnice Śląskiej.
Warto także wspomnieć, że artysta nie tylko na Śląsku tworzy i mieszka, ale także od wielu lat twórczo pracuje w tamtejszych instytucjach kultury, przygotowując społecznie ważne projekty - najpierw jako projektant i realizator wystaw w Muzeum Śląskim w Katowicach, a obecnie realizując projekty artystyczne w Willi Caro – oddziale Muzeum w Gliwicach. Prowadzi także aktywnie własną galerię malarstwa, póki co w przestrzeni Internetu pod adresem www.kokottomek.com. To tam można prace zobaczyć i nabyć.
Tomasz Kokott jest także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego. Jest laureatem ponad 10 nagród i wyróżnień, zarówno za prace malarskie, jak i graficzne. Brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych, prezentując swoje prace na wystawach w całej Polsce. Malarskie interpretacje rzeczywistości Tomasza Kokotta można także było podziwiać podczas zorganizowanych na Śląsku indywidualnych wystawach Artysty.
Sztuka Tomasza Kokotta jest sztuką nacechowaną indywidualnym stylem Artysty, zarówno w zakresie podejmowanych tematów, jak i technik plastycznych, co wyróżnia ją w znaczący sposób na tle innych dzieł artystycznych. Jest ona także uniwersalna – odnosi się do wycinków rzeczywistości, z którym każdy z jej odbiorców miał kontakt, dzięki czemu daje odbiorcom swobodę w jej interpretacji. To połączenie czyni ją wyjątkową i wartą posiadania. Posiadanie takiej sztuki z kolei to możliwość zachwytu nad nią – na co dzień.
Poinformujemy Cię o nowych pracach dostępnych w galerii albo na aukcji.