David Pataraia   biogram

Byk I, 2022

Olej, Płótno

Wymiary:   60 cm x 110 cm

1 000 zł
3 000 zł

W 2022 roku artysta namalował cykl obrazów „Byki z Kaukazu”. Tytuł dość dwuznaczny, gdyż jego twórca nie tylko jest zodiakalnym bykiem, ale i pochodzi z tego regionu. Wspomniany wyżej cykl złożony jest z 12 olejnych prac, utrzymanych w charakterystycznej dla artysty kolorystyce, oczarowujących odbiorcę energią i dynamizmem. Artysta już wielokrotnie podejmował w swojej twórczości ten temat .

Byk kojarzy się z siłą fizyczną, uporem i ciężarem. To także symbol pracowitości i wytrzymałości. Już w czasach prehisotrycznych otaczany był czcią. To wspaniałe zwierzę napawające niejednokrotnie grozą, przystało na współpracę z człowiekiem czym zapewniło sobie mityczny status przez egipskiego Apisa, złotego cielca w biblii, po święte krowy w Indiach. I taki też jest byk, „którego za rogi wziął” David – silny, trochę zadziorny, waleczny, uparty i hardy; młody i rozbrykany jak Fernando. Patrząc na te obrazy możemy ulec niezwykłemu urokowi przedstawionych zwierząt, ale musimy pamiętać, że każdym nawet najłagodniejszym byczku drzemie rogata dusza.