A sio, 2016
Akryl, Olej, Płótno
Wymiary: 50 cm x 70 cm
A kysz, kotku! Wydawać by się mogło, że Martyna Czech traktuje swój obraz humorystycznie - tymczasem artystka podchodzi do świata zwierząt zupełnie poważnie i tego samego wymaga od obserwatora. Dlaczego zawłaszczamy ich terytorium jak bezlitośni zdobywcy? Dlaczego postrzegamy nadużycia wobec braci mniejszych jako niewinną zabawę? I w końcu - dlaczego bagatelizujemy ich uczucia? Przecież żaden kot nie chce być wyrzucany z własnego łóżka...