Spotkania na plaży. Najnowszy cykl obrazów Renaty Magdy
Już sam tytuł najnowszego cyklu malarskiego Renaty Magdy „Spotkania na plaży” sugeruje, że w kompozycjach znajdziemy iście morską kolorystykę. Słoneczne obrazy kipią jaskrawymi, wakacyjnymi kolorami i przenoszą do letnich, beztroskich dni. Maj wydaje się być idealnym miesiącem do planowania wakacji, a obrazy Renaty Magdy mogą być do tego najlepszą inspiracją. Zapraszamy na wystawę artystki prezentowaną w warszawskim Teatrze Kamienica. Ekspozycję można oglądać do 20 maja przed każdym spektaklem odbywającym się na Scenie Orlej.
Renata Magda, obrazy z cyklu Spotkania na plaży, 2021/22
Alicja Stasiak: Opowiedz proszę, skąd się wziął pomysł na stworzenie cyklu „Spotkania na plaży” i jak powstają kolejne obrazy z tej serii.
Renata Magda: Cykl plażowy swój początek miał 2 lata temu. Zaistniał dzięki wewnętrznej potrzebie szukania harmonii w kompozycji, dążącej do minimalistycznych środków wyrazu. Obrazy z tego cyklu często tworzyłam po pojawieniu się impulsu, emocji przywołanej z pamięci. Tak jak każde miłe wspomnienie ubarwiamy często w wyobraźni, tak też w tym przypadku żywa kolorystyka daje intensywniejszy przekaż w moich obrazach.
Renata Magda, obraz z cyklu Spotkania na plaży, 2021/22
Jesteś członkinią krakowskiej Grupy X. Zdradź nam, kiedy zaczęła się Twoja przygoda z kolektywem i w jaki sposób rozwijasz się przynależąc do tej grupy?
Kooperatywna Artystyczna Grupa X powstała w 2014 r. W tym momencie członkami jest kilka osób. Wszyscy mamy chęć do poruszania współczesnych tematów przenosząc je na dowolną technikę, charakterystyczną dla każdego członka grupy.
Inny krakowski kolektyw – Grupa Ładnie, ograniczał się w swoich działaniach do akcji o charakterze ironiczno-absurdalnych spektakli, podczas których prezentowano obrazy, filmy i organizowano koncerty, wydawali też artzin. Opowiedz proszę, jak funkcjonuje Grupa X?
Był to projekt mający na celu wymianę myśli i spostrzeżeń. Poznaliśmy się na ASP w Krakowie. Łączyła nas chęć dzielenia się ideami, dając temu środek wyrazu poprzez działania artystyczne. Lubiliśmy spędzać wspólnie czas i dzielić się uwagami na dane tematy. Dzięki temu powstało kilka ciekawych projektów i wystaw.
Renata Magda, obrazy z cyklu Spotkania na plaży, 2021/22
Jakie jest Twoje podejście do sztuki? Czy tworzenie jest dla Ciebie procesem kształtującym się pod wpływem inspiracji i jak awangardziści – masz przekonanie, że sztuka może zmieniać świat, czy bliższy jest Ci stosunek do sztuki jako towaru podlegającego reklamie?
Przede wszystkim sztuka jest dla mnie osobistym środkiem wyrazu wynikającym z wewnętrznej potrzeby, która towarzyszy mi od najmłodszych lat. Obce są mi kontrowersje. Nie uważam że sztuka może zmienić świat, ale dzięki sztuce świat jest bardziej fascynujący .Wciąż mimo upływu lat, styli, epok artyści niezmiennie potrafią zaskakiwać , wręcz oczarowywać odbiorcę, docierając głęboko do jego wrażliwości. Uważam, że ten element zaskoczenia i dotarcia do odbiorczy poprzez wizualny zmysł jest ekscytujący. Często spotykam się z różnorodnością interpretacji jednego obrazu, pokazuje to jak cudownie rozliczne są spostrzeżenia i odczucia odbiorców.
Renata Magda, obraz z cyklu Spotkania na plaży, 2021/22
Wróćmy jeszcze do Twoich studenckich czasów. Nie każdy wie, że oprócz malarstwa, ukończyłaś również architekturę wnętrz. Czy ten kierunek nadal jest Ci bliski?
Tak jest mi bliski. Często patrząc na ukończony obraz widzę oczami wyobraźni do jakiego wnętrza będzie idealny.
Nad czym obecnie pracujesz?
Od dłuższego czasu nieprzerwanie towarzyszy mi myśl o uproszczeniu kompozycji i formy. Niezmiennie pozostawiam kolor i tajemniczość jako charakterystyczny element w moich obrazach. Nowy cykl będzie tego kwintesencją.
Renata Magda, obraz z cyklu Spotkania na plaży, 2021/22
Spotkania na plaży. Wystawa malarstwa Renaty Magdy
Wystawa: 05.05.2022 – 20.05.2022, wstęp bezpłatny przed każdym spektaklem odbywającym się na Scenie Orlej
Aleja Solidarności 93, Warszawa
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Defragmentacje. Wystawa Agnieszki Fijał-Czapli, Ewy Jasek i Jacka Opały
Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć. Wojciech Sztaba, historyk i krytyk sztuki Ma wiele oblicz, wykonywany jest w zróżnicowanych konwencjach, przybiera...
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...