Wędrówki osobliwości. Wystawa twórczości Arka Szweda i Arkadiusza Kulpy
Rzeźby Arka Szweda i obrazy Arkadiusza Kulpy spotkały się w jednej przestrzeni, aby zaprezentować bogactwo wyobraźni twórców. Wystawa „Wędrówki osobliwości” jest dostępna w Galerii Art in House do 29 marca 2024 roku. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 21 marca o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy!
Wystawa „Wędrówki osobliwości”, fot. Magdalena Dąbrowska
Arek Szwed i Arkadiusz Kulpa upodobali sobie wyimaginowane światy, postaci rodem z opowieści o błędnym rycerzu, futurystycznych bohaterów wywodzących się z postapokaliptycznych lektur, stwory z mitów, legend oraz baśni. Wystawa jest zatem prawdziwą „Wędrówką osobliwości” i z pewnością możemy stwierdzić, że tej dwójce artystów nie brak wyobraźni!
Dzieła Arkadiusza Kulpy są utrzymane w ciepłej kolorystyce. Artysta zaprasza nas w podróż po wymyślnych miasteczkach zamieszkiwanych przez iluzjonistów, rycerzy i giermków. Szereg kompozycji ukazuje wizerunki kobiet. Odczytujemy je jako silne i zdecydowane, a jednocześnie troskliwe i pełne czułości. Nierzadko kobiety w obrazach Kulpy przybierają fantazyjne kreacje: parają się magią, otacza je szereg symboli i atrybutów, a w ich towarzystwie znajdują się zwierzęta.
Wystawa „Wędrówki osobliwości”, fot. Magdalena Dąbrowska
Wielokrotnie w kompozycjach Arkadiusza Kulpy pojawiają się ryby. Stworzenia te stanowią jeden z najbardziej rozpowszechnionych symboli w kulturze i tradycji. Najczęściej łączone z żywiołem wody do dziś występują w niezliczonych wierzeniach i mitach. Od wieków ryba uchodzi za symbol narodzin, nieśmiertelności, morza, wolności, obfitości, płciowości, a także odrodzenia. Czy można przypuszczać, że czarodziejki z obrazów Kulpy w towarzystwie wodnych stworzeń przepowiedzą nam dobrą przyszłość? Jest na to spora szansa! Otóż w kartach Tarota, numerologii oraz rytuałach związanych z interpretacją snów, ryby tłumaczy się jako znak nadziei i powodzenia.
Wystawa „Wędrówki osobliwości”, fot. Magdalena Dąbrowska
Znamienna dla baśniowych krajobrazów Arkadiusza Kulpy jest także obecności kruków. Kruk to ptak z „łatkami”. Jest traktowany jak zwiastun śmierci lub nieszczęścia, nieodłączny towarzysz wiedźm i czarownic, niewierności i pogaństwa. Jest przeciwieństwem białego gołębia symbolizującego dobroć, szczęście i pobożność. Jednak ze względu na swoją wielką inteligencję, tajemniczość i piękno uważany był też za posłańca bogów, ptaka wróżebnego i proroczego, zapowiedź słońca i świtu. Głęboka czerń upierzenia, duże rozmiary, inteligencja i długowieczność kruka sprawiły, że zajął znamienite miejsce w ludzkiej wyobraźni, a dla mnie stał się niewątpliwą inspiracją w twórczości. – przyznaje artysta.
Wystawa „Wędrówki osobliwości”, fot. Magdalena Dąbrowska
„Wędrówki osobliwości” to wystawa, na której fantastyczny pejzaż rodem z przemierzanych przez Don Kichota krain łączy się z futurystyczną wizją świata i ludzi. Arek Szwed tchnął życie w ceramiczne postaci. Bohaterami jego rzeźb są lotnicy, nurkowie, rycerze, wojskowi, królowie, a także bezimienni podróżnicy przemierzający świat z walizkami w rękach, samotnie lub też w towarzystwie.
Sposób, w jaki artysta prezentuje postaci sprawia wrażenie, że wyglądają jakby przybyły z przyszłości. Takich bohaterów możemy sobie wyobrażać czytając chociażby postapokaliptyczną lekturę Dmitrija Głuchowskiego „Metro 2033”, w której ocaleni z katastrofy nuklearnej ludzie zostają zmuszeni, by zejść do moskiewskiego metra i w podziemiach prowadzić życie z dala od zakażonej powierzchni Ziemi. Być może na powierzchni znajdowały się wymyślne stwory podobne do tych wykreowanych przez Arka Szweda?
Wystawa „Wędrówki osobliwości”, fot. Magdalena Dąbrowska
Figury rzeźbiarza przywodzą również na myśl sztucznych ludzi – termin popularny szczególnie we współczesnej kulturze. Takie istoty znamy w różnorodnych formach: począwszy od mitycznych postaci Galatei i Pandory oraz żydowskiego golema, poprzez kukły, marionetki i figury woskowe, aż po roboty, androidy i cyborgi. Człowiek zawsze poszukiwał swojego sobowtóra, mimo że spotkanie z nim najczęściej kończyło się katastrofą. „Któż go nie ma – pyta w opowiadaniu „Wiosna” Bruno Schulz – w tej lub innej formie, komuż nie towarzyszy jak cień, jak antyteza, jak partner wiecznego dialogu?”. Bezimienne, podobne do siebie twarze wyrzeźbione przez Arka Szweda mogą stać się naszym lustrzanym odbiciem. Przyjrzyjcie się im zatem uważnie!
Wystawa „Wędrówki osobliwości”, fot. Magdalena Dąbrowska
Osobno należy wspomnieć o jednym z niezwykle charakterystycznych jegomości na wystawie. Jest nim Niebieski Faun – najbardziej fantastyczna ze wszystkich postaci – bóg lasów górskich, opiekun pasterzy, symbol namiętności, nieokiełznanych sił, niepohamowanych instynktów oraz sztuki. Czyżby Faun z wystawy był niczym ikoniczny demon z filmu „Labirynt Fauna” – łącznikiem między światem rzeczywistym, a baśniowym?
Arek Szwed, Niebieski Faun, 2024 r.
Arkadiusz Kulpa, Kruki, 2023 r.
Wędrówki osobliwości. Wystawa twórczości Arka Szweda i Arkadiusza Kulpy
18 – 29 marca 2023, godz. 9.00 – 18.00
Art in House Dom Aukcyjny
Aleje Jerozolimskie 107, Warszawa
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Defragmentacje. Wystawa Agnieszki Fijał-Czapli, Ewy Jasek i Jacka Opały
Koniec życia i początek sztuki… te słowa mogą posłużyć za motto niejednemu portretowi, a na pewno wszystkim tym obrazom i rzeźbom, których głównym celem jest przeniesienie obecności człowieka w obszary trwalsze niż sama pamięć. Wojciech Sztaba, historyk i krytyk sztuki Ma wiele oblicz, wykonywany jest w zróżnicowanych konwencjach, przybiera...
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...