Picasso, Łempicka, Lenica, czyli klasycy na Olimpiadzie
Rafał Olbiński, Gondola
To już XII Aukcja Klasyków Współczesności, ale dla nas stanowi ona pewnego rodzaju debiut – po raz pierwszy bowiem wystawa oraz licytacja prac odbędzie się w Centrum Olimpijskim w Warszawie, gdzie otwieramy naszą nową galerię. O tym, że sport i sztuka idą ze sobą w parze, wiedzieli już starożytni – Art in House powraca więc niejako do źródeł doznań artystycznych. W klimat miejsca wprowadzą Państwo rzeźby Mitoraja, stojące przed siedzibą Komitetu Olimpijskiego; i właśnie tę stronę PKOLu chcemy Wam pokazać!
Start licytacji: 29 września 2023 (piątek), 19:30, Centrum Olimpijskie, Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa
Kim są „Klasycy Współczesności”, których dzieła zgromadziliśmy w niniejszym katalogu? Dla nas to artyści o ugruntowanej pozycji na rynku artystycznym, dojrzali w swojej twórczości, świadomi autorskiego gestu malarskiego.
Pierwszą grupę tworzą nazwiska „kultowe”, funkcjonujące w przestrzeniach muzealnych oraz powszechnej świadomości odbiorców sztuki, takie jak Rafał Olbiński, mistrz surrealizmu i szkoły plakatu; Alfred Lenica, jeden z pierwszych przedstawicieli nurtu informel w Polsce; Witold Kaczanowski, abstrakcjonista doceniony w Stanach Zjednoczonych czy Aleksandra Waliszewska, artystka poruszająca się po szeroko zakrojonym obszarze dawnej kultury wizualnej.
Alfred Lenica, Abstrakcja
Ciekawe obiekty na Aukcji Klasyków Współczesności
Gratką dla kolekcjonerów z pewnością okaże się szkic Pabla Picassa na okładce słynnej publikacji „Le guerre et la paix” powstałej we współpracy z poetą Claudem Royem. Państwa uwagę pragniemy również skierować na inkografię Tamary Łempickiej z podpisem wnuczki artystki, rysunek i grafikę Jacka Yerki oraz zwierzęce prace Józefa Wilkonia z przedstawieniem koni oraz pawi.
Pablo Picasso, Szkic na okładce „Lea Guerre et la Paix”
Klasyczny warsztat współczesnego artysty
Na kwietniowej aukcji pojawią się w również artyści z grupy tych klasyków, których twórczość czerpie garściami z tradycji artystycznej: Krzysztof Kopeć, Jan Bonawentura Ostrowski, Waldemar Marszałek, Jacek Pałucha, Adam Bakalarz, Jan Dubrowin, Iwan Kulik i Leszek Sokół.
Adam Bakalarz, KFZK
Sztuka w trzech wymiarach – jakie rzeźby zobaczymy na aukcji?
Warto zapoznać się również z rzeźbami: przygotowaliśmy dla Państwa neoklasyczne prace Igora Mitoraja, modernistyczną figurę Krzysztofa Pawłowskiego, słynną „Smutną” Konstantego Laszczki, baśniowe dzieła Tomasza Sętowskiego czy – po raz pierwszy – kobiecą postać autorstwa Joanny Sarapaty, którą do tej pory znali Państwo przede wszystkich jako malarkę.
Tomasz Sętowski, Nobille
Czy klasycy zadomowią się w Centrum Olimpijskim już na stałe? Mamy taką nadzieję i liczymy na Państwa obecność w tym niezwykłym pod wieloma względami miejscu. Zapraszamy!
XII Aukcja Klasyków Współczesności
29 września 2023, 19:30 (piątek)
Centrum Olimpijskie, Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa
Wystawa w miejscu aukcji czynna od 25 września 2023.
Katalog oraz regulamin licytacji dostępny TUTAJ.