Pablo Picasso   biogram

Szkic na okładce "Le guerre et la paix", 1961

Kredka, Papier

Wymiary:   35.5 cm x 25.5 cm

90 000 zł

Rysunek Picassa powstał na okładce wydania 'La Guerre at La Paix", publikacji powstałej we współpracy artysty oraz poety i filozofa Claude'a Roya, wydanej po raz pierwszy w 1954 roku. Szkic sygnowany w lewym dolnym rogu oraz datowany w prawym dolnym rogu (27. II. 61). Z lewej strony posiada dedykację dla Dominique’a Sassi, współpracownika (a prywatnie przyjaciela) prac w ceramicznej pracowni Madoura w Vallauris.

Do szkicu dołączona jest ekspertyza oraz dwa certyfikaty, wydane przez Claude'a Ruiz Picasso i Mayę Widmaier-Picasso (dzieci artysty).

Motyw gołębia z gałązką oliwną pojawił się w twórczości Picassa najpierw w formie litografii w 1949 roku, zaś wielka kariera tego symbolu rozpoczęła się w tym samym roku, kiedy stał się znakiem przewodnnim paryskiego Kongresu Pokojowego.