Stęsknieni za klasyką – XVI Aukcja Klasyków Współczesności

Julia Maciejewska,

„Klasyka – dzieła sztuki i literatury z różnych okresów historycznych uznane za doskonałe” (Słownik Języka Polskiego PWN)

Czym w dzisiejszych jest klasyka? Czy jest to coś, co zapada głęboko w pamięć i niesie ze sobą przekaz? Czy wręcz przeciwnie – obiekty minimalistyczne, które odrywają się od znaczeń i treści, a ich zadaniem jest wyciszenie dopływających do nas bodźców? Czy jednym z kryteriów decydujących, czy dany obiekt jest klasykiem, czy nie, jest jego wiek? Według definicji dzieło musi być doskonałe. Czym jest zatem doskonałość?

Być może nie istnieje jedna odpowiedź na te pytania. Zapewne powinniśmy poczuć coś więcej patrząc na klasyk, a zdecydowanie czujemy wiele rozmaitych emocji przyglądając się pracom z XVI Aukcji Klasyków Współczesności, która odbędzie się 24 maja 2024 roku o godzinie 19:30. Katalog obfituje w wysmakowane obrazy i rzeźby wybitnych twórców, dlatego zachęcamy do odwiedzenia Centrum Olimpijskiego, gdzie już dziś możecie stanąć twarzą w twarz z tymi obiektami. Może któryś z obiektów okaże się klasykiem według Waszego gustu.

ANDRZEJ DUDZIŃSKI, THE SPINAL TAP

Niezwykłości w sztuce współczesnej

Na każdej aukcji pojawiają się obiekty nietuzinkowe, czasem osobliwe, które pozwoliłam sobie przedstawić w jednej grupie. Zacznijmy od zdecydowanie największego przedmiotu, czyli XIX-wiecznego, ręcznie malowanego fortepianu, który zachwyca nie tylko swoim wiekiem, ale i jakością wykonania. Instrument wyprodukowała słynna niemiecka fabryka fortepianów C. Bechstein w 1872 roku. Oprócz reprezentacyjnego wyglądu samego w sobie, obiekt został ozdobiony malowidłami przedstawiającymi ptaki, wśród których znajdziecie kruki, sroki, sowy, zimorodki, kaczki, pawie, a nawet jeden bekas. Oprócz ptasich wizerunków, na instrumencie namalowano iluzjonistyczne podziały architektoniczne, dzięki czemu ukazana została głębia.

CARL BECHSTEIN, FORTEPIAN C. BECHSTEIN NR 5017, 1872

Przejdźmy do kolejnej niezwykłej pracy: Dziennik 07III-21III Włodzimierza Pawlaka. Jest to dzieło abstrakcyjne i konceptualne, na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy nic szczególnego. Płótno zostało pokryte farbą, która gdzieniegdzie tworzy zgrubienia. Zauważamy, że wszystkie grudki, mimo pozornego chaosu, układają się w poziome pasy. Ponadto, artysta misternie na całej powierzchni obrazu zarejestrował upływ czasu, liczony w tygodniach. Przyjrzyjmy się jeszcze bliżej: niektóre skreślenia są wyraziste, widzimy, jak wgniatają się w malowaną powierzchnię; natomiast inne są blade, niemal giną pod grubo położoną farbą. Cóż możemy czytać z takiego dzieła? Być może to, że niektóre przeżyte dni zapamiętamy bardzo dokładnie, inne tylko zapamiętamy, a jeszcze inne kompletnie ulecą z naszej pamięci, nie zostawiając po sobie ani śladu, przykryte zdarzeniami, na które nie mieliśmy wpływu.

WŁODZIMIERZ PAWLAK, DZIENNIK 07III-21III, 2018

Na XVI Aukcji Klasyków Współczesności przedstawimy nietypową pracę Janusza Lewandowskiego. Są to trzy szkice narysowane długopisem, na które wycięto osobne okienka w specjalnie do tego przeznaczonym passe-partout. Każdy ze szkiców przedstawia zupełnie inną sytuacje, dlatego tym bardziej wyjątkowe jest ich zestawienie. Dwa górne rysunki ukazują siedzącą kobietę oraz kroczącą po polu osobę, natomiast dolny szkic ukazuje ważkę na tle pejzażu. Tym, co łączy te trzy prace jest nieodłączna bliskość natury, jednak ze względu na użycie niebieskiego tuszu, nie zostało to przestawione w sposób oczywisty. Aby to poczuć, trzeba się niejako zagłębić w studiowaniu szkiców, wczuć się w każdą postawioną przez Lewandowskiego linię, wszystkie cienie i podkreślenia, które zastosował artysta. Takie uczucie będzie towarzyszyć nam długo po zbadaniu szkiców.

JANUSZ LEWANDOWSKI, SZKICE TRZY, XX W.

Portret – odbicie widza

Zerknijcie do katalogu aukcji i zwróćcie uwagę na dzieła portretowe. Zobaczycie tam niezrównanego Leona Wyczółkowskiego i kilka prac jego autorstwa, w tym Portret mężczyzny w fotelu, który jest świetnym studium psychologicznym portretowanego. Innym portretem Wyczółkowskiego jest tym razem litografia; postać patrzy nam prosto w oczy i zdaje się nas dostrzegać. Przyjrzyjcie się szybkiemu szkicowemu portretowi, który wykonał Henryk Berlewi; artysta energicznymi ruchami wykreował wizerunek młodzieńca, co na pewno mówi wiele o charakterze obu panów. Kolejnym męskim wizerunkiem uraczył nas Jan Kaczmarkiewicz. W tym szkicu artysta skupił się na oddaniu ciała modela, tylko umownie zaznaczając pozostałe elementy kompozycji, dzięki czemu praca uzyskała efekt non fini, dodając jej ciekawości i tajemniczości. Natomiast Zdzisław Kraśnik ukaże nam akwarelowy portret skrzypka. Malarz zawarł w pracy odrobinę poezji, nostalgii, a także melancholii.

LEON WYCZÓŁKOWSKI, PORTRET MĘŻCZYZNY W FOTELU, I POŁOWA XX W.
LEON WYCZÓŁKOWSKI, PORTRET MĘŻCZYZNY
HENRYK BERLEWI, PORTRET JANUSZA JAKUBOWSKIEGO, 1922
ZDZISŁAW KRAŚNIK, PORTRET SKRZYPKA, II POŁOWA XX
JAN KACZMARKIEWICZ, BEZ TYTUŁU (RYSUNEK MĘŻCZYZNY), XX W.

Abstrakcyjne podróże

Być może są wśród nas miłośnicy abstrakcji. Mamy dla Was wiele propozycji, zarówno monochromatycznych, jak i polichromatycznych. Autorami prac utrzymanych w szarościach, czerni i bieli są Włodzimierz Pawlak, Jerzy Panek i Andrzej Gieraga, a także Ad  de Keijzer. Natomiast do artystów, którzy odmalowali abstrakcje wielokolorowe należą Eugeniusz Józefowski, Tadeusz Dominik, Piotr i Stanisław Młodożeńcy, Paweł Korab Kowalski, a także Ryszard Gieryszewski. Niefiguratywne poszukiwania w sztuce zawsze budzą ogrom różnych emocji, bo pokazują to, czego nie ma, to, co jest nieznane, nierzeczywiste, nieistniejące. Abstrakcje na naszej aukcji są tak różnorodne, że na pewno znajdziecie wśród nich coś dla siebie.

WŁODZIMIERZ PAWLAK, KWIATY V. V. GOGHA (CZARNE), 2006
JERZY PANEK, BEZ TYTUŁU, LATA 70. XX W.
ANDRZEJ GIERAGA, TRÓJKĄTY, 2020
AD DE KEIJZER, 1/10/2024 12:00:00 AM, 1984

EUGENIUSZ JÓZEFOWSKI, ODROBINĘ MIŁOSNE ASOCJACJE, 2014
PAWEŁ KORAB KOWALSKI, DARK MATTERS INVISIBLE OCEAN, 2021
TADEUSZ DOMINIK, BEZ TYTUŁU, ABSTRAKCJA ŻÓŁTO-NIEBIESKA
TADEUSZ DOMINIK, BEZ TYTUŁU, ABSTRAKCJA, NIEBIESKO-BRĄZOWA
RYSZARD GIERYSZEWSKI, PODZIAŁ PIONOWY NR 12
PIOTR MŁODOŻENIEC, BEZ TYTUŁU, 2021
PIOTR MŁODOŻENIEC, ABSTRAKCJA BIAŁO-CZARNO-ZIELONA W KROPKI I ROMBY, 2023
STANISŁAW MŁODOŻENIEC, BEZ TYTUŁU (KOBALTOWA ABSTRAKCJA), 2019

Na XVI Aukcję Klasyków Współczesności zapraszamy wszystkich, którzy są stęsknieni za klasyką w każdym tego słowa znaczeniu. Prezentowane przez nas prace malarskie i rzeźbiarskie to dryfowanie pomiędzy sztuką figuratywną i abstrakcją, szczegółem i minimalizmem, realizmem i surrealizmem. Odwiedźcie wystawę przedaukcyjną w Centrum Olimpijskim (Wybrzeże Gdyńskie 4), aby przekonać się, ile niezwykłych dóbr dla Was zgromadziliśmy. Zapraszamy!

Inne artykuły z tej kategorii

  • Teatralne widowiska Piotra Kamieniarza. Wystawa „Spojrzenia” w Polskim Komitecie Olimpijskim
    O Artystach Rynek sztuki

    Teatralne widowiska Piotra Kamieniarza. Wystawa „Spojrzenia” w Polskim Komitecie Olimpijskim

    I wszelkie rozświetlenia tylko nowe otwierają otchłanie. Słowa Martina Heiddegera wydają się być idealnym wprowadzeniem do wystawy malarstwa Piotra Kamieniarza. Mroczne przedstawienia, w których obecna czerń, groteska i niepokój wrastają w ilustracyjną opowieść, humor oraz dziecięcą narrację konstytuują opowieść o naturze człowieka. Cudaczne kreatury wzbudzają zainteresowanie kumulując w sobie piękno...

  • Ogród Rzeźby. Największa wystawa rzeźby ogrodowej w Polsce
    O Artystach Rynek sztuki

    Ogród Rzeźby. Największa wystawa rzeźby ogrodowej w Polsce

    Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House wraz z Sekcją Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Polskim Komitetem Olimpijskim organizuje niezwykłe wydarzenie dla miłośników rzeźby ogrodowej i nie tylko. Od dziś aż do końca września, ogrody Centrum Olimpijskiego stają się areną dla największej wystawy rzeźby tego typu...

  • Znów będą wakacje! Letnia aukcja w Art in House
    O Artystach Rynek sztuki

    Znów będą wakacje! Letnia aukcja w Art in House

    Lato to najwspanialsza pora roku, pełna relaksu, ciepła i radości. Aby zacząć celebrowanie tego cudownego okresu już teraz zapraszamy Was na Aukcję „Znów będą wakacje” – czyli lato w sztuce, która odbędzie się 21 czerwca 2024 roku o godzinie 19:30 w siedzibie Domu Aukcyjnego Art in House przy Alejach Jerozolimskich 107...

  • Egzotyka w Art in House: Flower Power! Aukcja Sztuki Egzotycznej
    O Artystach Rynek sztuki

    Egzotyka w Art in House: Flower Power! Aukcja Sztuki Egzotycznej

    Orientalia i egzotyka zawsze wzbudzały ogromne zaciekawienie wśród Europejczyków, co skutkowało ogromnym importem chińskiej porcelany, japońskich drzeworytów, afrykańskich masek, hinduskich bożków, itp. Dziś zamawianie produktów z odległych krain nie jest konieczne, żeby poczuć zmianę klimatu: wystarczy, że zajrzycie do Art in House na Flower Power! Aukcję Sztuki Egzotycznej, która odbędzie...