shopping_cart EN

Teresa Legierska

visibility WYŚWIETLEŃ: 251

Teresa Legierska urodziła w 1992 roku w Koniakowie. W 2019 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Malarstwo, w pracowni prof. Jacka Rykały. Obecnie kontynuuje cykl artystyczny pt. "Delikatność do obrony".

W życiu zawodowym jest u progu własnej działalności pod nazwą Legierska wARTe, w której zajmuje się malarstwem dla ludzi oraz dla siebie. Tworzy malowane meble, murale, a przede wszystkim obrazy. Pasję połączyła z pracą. Kiedy maluje, prowadzi ją mieszanka doświadczenia, wrażliwości, intelektu i intuicji, która podpowiada jej,  jak i co malować. 

Tytuł cyklu "Delikatność do obrony" - ponieważ właśnie oto chodzi, żeby stanąć po stronie tej delikatności, żeby ją dostrzec, zrozumieć, żeby otulić tą bezbronność i naiwność o której artystka mówi w swojej twórczości.

Są to prace o bardzo zróżnicowanym podłożu (np. drewno, szkło, kamień, plastik), technice, oraz formacie. Praca przebiega w dwojaki sposób. Czasem napotkany, znaleziony gdzieś przedmiot, podpowiada temat (np. Gra pozorów), a czasem zupełnie odwrotnie- artystka nosi w sobie jakiś pomysł, i szuka odpowiedniego podłoża (np."Spotkanie"). Ogranicza kolorystykę, balansuje na granicy malarstwa, rysunku, obiektu i asamblażu. 

Dla artystki niezwykle istotne jest stworzenie klimatu melancholi. Nie chce wywołać strachu, ale wprowadzić widza w stan cichego niepokoju i refleksji. Pragnie przemycać te uczucia delikatnie. Nie interesują ją gwałtowne emocje, głośny krzyk sztuki, prośba o uwagę widza. W pracach panuje klimat lęku, mimo, że nie widać bezpośredniego zagrożenia. 

Głównym bohaterem prezentowanego cyklu jest dziecko, lecz nie o nim chce mówić. Teresa postać dziecka traktuje jedynie symbolicznie, aby wyrazić  istotne dla niej samej treści, które pochodzą ze świata dorosłych. Dziecko jest symbolem, który naturalnie i najlepiej wyraża-  Niewinność, Bezbronność i Naiwność. Te trzy cechy kierują twórczością artystki, są dla niej najistotniejsze. 

To wszystko co tworzy, jest jej bardzo bliskie, z serca. Uważa, że nie mogłaby malować czegoś, o czym nie ma pojęcia. Autentyczność w życiu jak i sztuce jest dla niej bardzo cenną wartością. 

arrow_circle_down


Szukasz prac tego artysty?

Poinformujemy Cię o nowych pracach dostępnych w galerii albo na aukcji.

Wyślij

expand_less mail_outline call