Strona główna » Galeria online » Artyści » Teresa Legierska

Teresa Legierska - Artyści - malarze i rzeźbiarze
flag

Obserwujących: 0 Prac na sprzedaż: 0 Prac sprzedanych: 0

Urodzona w 1992 roku, wychowana w pięknej, górskiej miejscowości Koniaków. W 2019 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku; malarstwo, w pracowni prof. Jacka Rykały.  


Obecnie kontynuuuje cykl artystyczny pt. "Delikatność do obrony".         W życiu zawodowym jest u progu własnej działalności- Legierska wARTe, w której zajmuje się malarstwem dla ludzi, i dla siebie. Tworzy malowane meble, murale, a przede wszystkim obrazy. Pasję połączyła z pracą. Kiedy maluje, prowadzi ją mieszanka doświadczenia, wrażliwości, intelektu i intuicji, która podpowiada jej,  jak i co malować. 


 


                                                               ***


Tytuł cyklu "delikatność do obrony"... ponieważ właśnie oto chodzi, żeby stanąć po stronie tej delikatności, żeby ją dostrzec, zrozumieć, żeby otulić tą bezbronność i naiwność o której mówię w swojej twórczości.


Są to prace o bardzo zróżnicowanym podłożu (np. drewno, szkło, kamień, plastik) , technice, oraz formacie. Praca przebiega w dwojaki sposób. Czasem napotkany, znaleziony gdzieś przedmiot, podpowiada temat (np. Gra pozorów), a czasem zupełnie odwrotnie- artystka nosi w sobie jakiś pomysł, i szuka odpowiedniego podłoża (np."Spotkanie"). Ogranicza kolorystykę, balansuje na granicy malarstwa, rysunku, obiektu i asamblażu. 


Dla artystki niezwykle istotne jest stworzenie klimatu melancholi. Nie chce wywołać strachu, ale wprowadzić widza w stan cichego niepokoju i refleksji. Pragnie przemycać te uczucia delikatnie. Nie interesują ją gwałtowne emocje, głośny krzyk sztuki, prośba o uwagę widza. W pracach panuje klimat lęku, mimo, że nie widać bezpośredniego zagrożenia. 


Głównym bohaterem prezentowanego cyklu jest dziecko, lecz nie o nim chce mówić. Teresa postać dziecka traktuje jedynie symbolicznie, aby wyrazić  istotne dla niej samej treści, które pochodzą ze świata dorosłych. Dziecko jest symbolem, który naturalnie i najlepiej wyraża-  Niewinność, Bezbronność i Naiwność. Te trzy cechy kierują twórczością artystki, są dla niej najistotniejsze. 


To wszystko co tworzy, jest jej bardzo bliskie, z serca. Uważa, że nie mogłaby malować czegoś, o czym nie ma pojęcia. Autentyczność w życiu jak i sztuce jest dla niej bardzo cenną wartością. 

Pokaż więcej Szukam prac tego artysty


Nasi partnerzy:

BeArt Kultura i sztuka RMF Classic Antykwariusze Cinoa Młody Byron Koneser

Płatności obsługują:

PayPal PayU

Jesteśmy też na: