shopping_cart EN

Zbigniew Bury

visibility WYŚWIETLEŃ: 508

Zbigniew Bury (vel Alex Johanson) urodził się w 1966 roku. Zajmuje się tworzeniem ceramiki artystycznej, maluje oraz rzeźbi w drewnie. Od niedawna tworzę krótkie cykle rzeźb, które są poszukiwane przez galerie sztuki i osoby prywatne.

"Spostrzeżenia widza są jednym z pierwszych wrażeń, jakie się narzucają zwiedzającym wystawę twórczości plastycznej Zbigniewa Burego – vel Alexa Johansona jest zaskoczenie wielością tematów, odniesień, powtórzeń, form i technik. Sam artysta twierdzi, że świat jego alter ego (Alexa Johansona) jest "rzeczywistością jakby równoległą", wyprowadzoną wprost z życia.

Spróbujmy uporządkować. Prace prezentują malarstwo, rzeźbę i ceramikę. Zwłaszcza ceramikę. Język tych dzieł nawiązuje do sztuki dziecka – swobodnych wyobrażeń rzeczywistości, mocno uproszczonych, często geometrycznych form. Swoiste "innobyty" – karykaturalne koguty, ptasie głowy, wynaturzone formy zwierzęce zaludniają ten świat. Wypełnia go wszechobecny Eros. Szokuje mocno przerysowanymi szczegółami i dosłownością namiętnych sytuacji; obsesją seksu. Autor nawiązuje w nich do rubasznego, sowizdrzalskiego humoru, którego korzenie odnajdujemy w sztuce prymitywnej. Współczesnym punktem odniesienia jest natomiast wirtualna rzeczywistość internetowa – swoiste "fantasy". Ale i sam twórca.

Niektóre ptasio-zwierzęce głowy mają coś z autoportretu specyficznie "odwróconego podszewką" i odsłaniającego żartobliwy, zabarwiony odcieniem ironii stosunek do świata. Oglądamy więc prace nawiązujące do przeszłości; aluzje do Leonarda da Vinci sąsiadują z odniesieniami do Picassa, postacie historyczne z aktualnymi wydarzeniami np. "EURO 2012 – kibole", "Kolędnicy" i "Anioły" z "Pocałunkami". Spoiwem są charakterystyczne detale: guziki, broszki, nakrycia głowy, kokardki, gwiazdki, wyłupiaste oczy, dekoracyjne rysunki w stylu dziecięcych szlaczków na kołnierzykach i pieczołowicie uczesane fryzury.

Wyróżnikiem twórczości tego artysty dwojga oblicza jest osobliwy klimat lekkości i zabawy, w labiryncie tematów, barw, technik i form. Czy odsłoni jeszcze inne pokłady artystycznej osobowości?"
Krystyna Korbut - Płonka

arrow_circle_down


Szukasz prac tego artysty?

Poinformujemy Cię o nowych pracach dostępnych w galerii albo na aukcji.

Wyślij

Prace dostępne na aukcji - Zbigniew Bury

Czekolada, 2021
Ceramika, Złoto, 49 cm x 40 cm x 20 cm
II Aukcja Rzeźby Kolekcjonerskiej
800 zł

Prace dostępne w galerii online - Zbigniew Bury

Deska, 30 cm x 22 cm
Cena sprzedaży $70
Deska, 56 cm x 21 cm
Cena sprzedaży $100
Ceramika, Ceramika, 48 cm x 22 cm
Cena sprzedaży $400
Zimorodek, 2020
Deska, 26 cm x 10 cm
Cena sprzedaży $60
Dudek, 2020
Deska, 48 cm x 28 cm
Cena sprzedaży $80
Ptaszek 1, 2020
Deska, 37 cm x 23 cm
Cena sprzedaży $60
Ptaszek II, 2020
Deska, 107 cm x 22 cm
Cena sprzedaży $60
Deska, 30 cm x 18 cm
Cena sprzedaży $60
Ptaszek IV, 2020
Deska, 35 cm x 24 cm
Cena sprzedaży $60

Archiwum sprzedaży - Zbigniew Bury

Ceramika, Ceramika, 54 cm x 21 cm
SPRZEDANO
Ceramika, Ceramika, 46 cm x 30 cm
SPRZEDANO
Ceramika, Ceramika, 46 cm x 31 cm
SPRZEDANO
Pokaż więcej
expand_less mail_outline call