Mistrzowskie Inside Bruegel
W ubiegłym roku obchodziliśmy 450. rocznicę śmierci Bruegela Starszego – flamandzkiego mistrza malarstwa. Z tej okazji ten wyjątkowy projekt przygotowało wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki. Na specjalnie powstałej stronie obejrzeć można w szczegółach obrazy malowane wielkiego malarza, jak również zobaczyć, jak wyglądają prace konserwatorskie nad wielkimi dziełami Bruegela.
Na stronie poświęconej obrazom malowanym Petera Bruegela Starszego można obejrzeć każdy szczegół prezentowanych dzieł, nawet przyjrzeć się dokładnie fakturze tych obrazów malowanych, a wyjątkową jakość uzyskano dzięki makrofotografii, reflektografii, RTG, światłu ukośnemu oraz zdjęciom wykonanym w podczerwieni. To sztuka online w najbardziej profesjonalnym wykonaniu. Ujrzymy szczegółowo każde pociągnięcie pędzla widoczne na oryginalnym dziele.
Na podstronie „Backstage” (z ang. „za kulisami„) zobaczymy z kolei, jak wyglądają prace konserwatorskie nad dziełami wielkiego mistrza malarstwa. Będzie też okazja, aby dowiedzieć się więcej o metodach fotografowania obrazów malowanych.
Polecamy – insidebruegel.net
Pieter Bruegel Starszy urodził się ok. 1525 roku niedaleko holenderskiej Bredy, zmarł w Brukseli w 1569. To jeden z najbardziej znanych malarzy holenderskich, a ze względu na poruszaną na tych obrazach malowanych tematykę niderlandzkiego artystę nazywano „Chłopskim”.
Bruegel uczył się malarstwa w pracowni artysty Pietera Coecka van Aelsta, a następnie u Claude’a Doriziego. Do cechu malarzy Antwerpii, z tytułem mistrza malarstwa, przyjęto go w 1551 roku. Dużo podróżował, a ostatnie lata życia spędził w Brukseli. Dwaj jego synowie również zostali malarzami, choć nie pobierali nauk u swojego ojca, który zmarł dość młodo.
Pieter Bruegel starszy malował przede wszystkim pejzaże, najczęściej zapełnione postaciami mieszkańców wsi. Inspirację czerpał z codziennego życia chłopów, Biblii, ilustrował również znane przysłowia. Jego styl uważany jest za prosty i niepoddający się ówczesnej modzie na włoskie motywy. Jego obrazy malowane kojarzone są z twórczością Hieronima Boscha. Najsłynniejsze obrazy malowane Bruegela obejrzeć można w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki, które przygotowało wystawę artysty w formie sztuki online.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...