Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…)
Virginia Woolf „Do latarni morskiej”
Światło, które przenika obrazy i rzeźby jest subtelne, podkreśla gęste draperie, uwypukla otulone nimi postaci, a także odbija mrok spowijający przestrzenne figury. W twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej przeszłość zderza się z przyszłością, natura splata się z fantazją. Każde dzieło to opowieść o czasie, przemijaniu i ponownym narodzeniu w innej formie. Postaci, choć realistyczne, wydają się odległe, niedoścignione. Zapraszamy na wystawę „Body & Emotions” w Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) codziennie, do 20 listopada w godz. 8.00 – 20.00.
Anna Chorzępa-Kaszub – malarstwo emocji i ekspresji w Art in House
Anna Chorzępa-Kaszub urodziła się w 1985 roku. Ukończyła Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 2010 roku. Przez lata pracowała jako graficzka kreatywna w jednej z poznańskich agencji reklamowych, a zdobyte w tej roli doświadczenie zaczęła wykorzystywać w swojej malarskiej twórczości. Punktem wyjścia do moich prac jest człowiek, ale nie w dosłownym znaczeniu. Skupiam się na tej nienamacalnej części, trudnej do uchwycenia. Wyłapuję momenty, w których się znajduję i zwracam uwagę na uczucia towarzyszące mi w różnych sytuacjach. To właśnie emocje staram się oddać na płótnie. – mówi artystka.
Anna Chorzępa-Kaszub, Stany świadomości, 2024 r.
Emocje i ruch w sztuce współczesnej
W twórczości Anny Chorzępy-Kaszub elementy takie jak draperia, gra światłem i ruch stanowią nieodłączną część narracji. Chociaż twarze rzadko pojawiają się w jej pracach, to dłonie, układ tkanin i luministyczne eksperymenty przejmują rolę narratora. To właśnie poprzez te detale artystka stara się oddać głębię wewnętrznych przeżyć postaci. Anna Chorzępa-Kaszub przyznaje, że malując obrazy, tworzy jednocześnie dialog pomiędzy poszczególnymi dziełami. Choć nie są one bezpośrednią kontynuacją jednej historii to korespondują ze sobą.
Anna Chorzępa-Kaszub, Ocean skrytych myśli, 2024 r.
Obrazy pełne emocji – nowoczesna sztuka do wnętrz
Symbolicznie tekstylne formy mogą reprezentować ochronę, zasłonę między światem zewnętrznym a wewnętrznym, jak również płaszczyznę, na której spotykają się zmysłowość i duchowość, dotyk i abstrakcja. Miękkie, gęste draperie stanowią zarówno estetyczny, jak i znaczeniowy most między człowiekiem a przestrzenią wokół niego. Otaczają postaci dodając dramatyzmu kompozycjom artystki. To przywodzi na myśl tradycję malarstwa renesansowego i barokowego, gdzie draperia była używana do wyrażania ruchu, tekstury i symboliki. Barwa oraz sposób ułożenia materiału wydaje się być odpowiednikiem stanów emocjonalnych, zjawisk i uczuć, które trudno wyrazić słowami. Kompozycje Anny Chorzępy-Kaszub uwypuklają momenty, w których to, co wewnętrzne i duchowe, przechodzi w coś wykraczającego poza zwykłą, racjonalną rzeczywistość.
Anna Chorzępa-Kaszub, Rozdzielenie, 2024 r.
Abstrakcyjne rzeźby i ekspresyjne obrazy Joanny Roszkowskiej – sztuka intuicji
Joanna Roszkowska jest absolwentką Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie rzeźby w pracowniach Krystiana Jarnuszkiewicza i Wiktora Gutta. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Mieszka i tworzy w Warszawie.
Twórczość Joanny Roszkowskiej obejmuje abstrakcyjne rzeźby ceramiczne i obrazy, które powstają bez wcześniejszych szkiców – artystkę prowadzi intuicja. Jej obrazy są pełne ekspresji i bogatych struktur. Roszkowska wykorzystuje różnorodne materiały i techniki malarskie, w tym opiłki żelaza, które przekształca w rdzę zmieniającą odcień pod wpływem wilgoci i niejako „żyjącą”. Często tworzy duety – mini-kolekcje składające się z rzeźby i obrazu.
Joanna Roszkowska, wybrane prace z cyklu „Body language”
Sztuka emocji – nowoczesne rzeźby i obrazy z cyklu „Body Language”
Na wystawie „Body & Emotions” prezentowane są najnowsze prace artystki z cyklu „Body Language”. Kolekcja ta prezentuje głęboko zakorzenione emocje poprzez rzeźbione ciało. W każdej z trójwymiarowych rzeźb ludzka forma jest zarówno kanwą, jak i narratorem. W krętych liniach, wygięciach i pustych przestrzeniach można dostrzec odbicia naszych najbardziej intymnych uczuć – od łagodnego skrętu, który może sugerować wahanie, po drapieżne wgłębienia przypominające o sile i determinacji.
Joanna Roszkowska, wybrane prace z cyklu „Body language”
Język ciała w twórczości Joanny Roszkowskiej
Rzeźby Joanny Roszkowskiej ujawniają złożoność ludzkiego doświadczenia, a ich niewypowiedziane gesty i pozycje komunikują więcej niż słowa mogłyby wyrazić. Jak mówi sama artystka: “Body Language” nie jest tylko obserwacją formy ludzkiej, ale świadectwem, jak przez ciało przemawia psychika, jak gesty i postawy mogą odkrywać to, co niewerbalne. Gładkie linie i delikatne krzywizny przemawiają językiem wewnętrznego spokoju i kontemplacji, jednak ich zewnętrzna łagodność jest tylko powierzchowna. Podobnie jak w życiu, gdzie najgłębsze uczucia często skrywamy przed światem, tak i tutaj, płynna forma skrywa w sobie skomplikowaną sieć wewnętrznych doświadczeń i tajemniczych głębin.
Joanna Roszkowska, rzeźba z cyklu „Body language”
Wystawa malarstwa i rzeźby „Body & Emotions”
Prace Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej wydają się oddychać i przeżywać – przypominać o ciągłym procesie przetwarzania i gromadzenia uczuć, które nadają kształt naszemu doświadczaniu świata i samych siebie. Są to prace wielowymiarowe, które zachęcają do refleksji nad nieuchwytną naturą emocji i ich mocą kształtowania ludzkiej egzystencji. Zapraszamy na wystawę „Body & Emotions” w Galerii -1 (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) codziennie, do 20 listopada w godz. 8.00 – 20.00. Wszystkie prace prezentowane na wystawie dostępne są w sprzedaży.
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Grzegorz Skrzypek. Obrazy inspirowane twórczością Jerzego Dudy-Gracza
Jego twórczość wyróżnia się osobliwymi stworzeniami zamieszkującymi fantastyczne, baśniowe krajobrazy. Bohaterami kompozycji Grzegorza Skrzypka od lat są wdzięczne „koniostworki”. W najnowszym cyklu artysty te rozkoszne stworzenia wtórują motywom malarstwa Jerzego Dudy-Gracza, by oddać hołd temu wybitnemu polskiemu malarzowi. 30 najnowszych prac Grzegorza Skrzypka można podziwiać we foyer Centrum Olimpijskiego. Wystawa...
-
O Artystach Rynek sztuki
Między niebem, piekłem i ziemią: VII Aukcja Sacrum Profanum
Jak sama nazwa wskazuje sfera sacrum dotyczy tego, co święte i duchowe, związane z różnorakimi obrzędami. Natomiast sfera profanum odpowiada temu, co ludzkie i świeckie. Aby połączyć te dwa obszary przygotowaliśmy specjalną aukcję, na której prezentowane prace oscylują wokół religijności przełamanej sprawami przyziemnymi. Już 8 listopada, tuż po Uroczystości Wszystkich...