Wydarzenie odwołane! David Schab – Sztuka optymizmu
Ze względu na panującą obecnie sytuację, zdecydowaliśmy się odwołać sobotni wernisaż oraz następującą po nim wystawę. Wystawa odbędzie się, jednak w dogodniejszym i bezpieczniejszym dla wszystkich terminie. Do zobaczenia!
David Schab (właśc. Dawid Schab) urodził się w 1973 w Rybniku. Obecnie mieszka i tworzy w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Studiował Prawo, jest absolwentem Politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Artysta uczęszczał przez dwa lata na zajęcia malarstwa i rysunku na ASP w Krakowie. Jednak to malarstwo zdominowało jego życie – artysta zajmuje się nim od 1999 roku. Jego ulubionym medium są farby olejne na płótnie oraz suche pastele na papierze.
Dzieła Davida Schaba charakteryzują się bardzo bogatą kolorystyką i silną grą światła oraz cienia, z pogranicza fowizmu i ekspresjonizmu. Jego ulubiona tematyka to martwa natura, maluje również pejzaże, ludzi oraz zwierzęta.
Malarz brał ma już na swoim koncie uczestnictwo w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Swoje prace sprzedaje on również w Australii, Danii czy USA. W 1998 pracował w Firmie Film Factory w Bielsku-Białej na stanowisku Asystenta Animatora Głównego dla Walta Disneya przy produkcji gier komputerowych.
„Wielka Smuta” i bogactwo koloru
Obrazy malowane na płótnie Davida Schaba charakteryzują się bardzo bogatą kolorystyką, sprawiają wrażenie niezwykle pogodnych, radosnych i optymistycznych, choć te z ostatnich lat powstały w najczarniejszym okresie życia artysty – w czasie, który nazywa on „Wielką Smutą”:
– Rozsypała mi się rodzina, byłem sam na obczyźnie, dorabiałem, opiekując się osobami ze schorzeniami psychicznymi, co tylko pogłębiało mój fatalny stan. Z pomocą przyszło malarstwo, które uprawiałem już od wielu lat, ale wtedy właśnie odczułem trudną do opisania słowami chęć tworzenia. Wpadłem w wir malowania. Malowałem jak w amoku. Codziennie – opowiada artysta.
W procesie tworzenia David Schab zaczął dobierać coraz to nowsze kolory, których wcześniej nigdy nie używał: jasne, intensywne, pełne życia. Zaczął tworzyć
– Tworzyłem zupełnie podświadomie bardzo kolorowe i pozytywne w odbiorze obrazy. Była to jakby reakcja obronna organizmu na świat, który okazał się porażająco smutny wokół mnie. Odnalazłem w malowaniu alternatywny, lepszy świat – mówi David Schab.
Pewnego dnia jeden ze znajomych artysty wpadł do jego pracowni i zobaczył kilka obrazów wiszących na ścianach oraz stojących przy meblach na podłodze. Zdziwił się, że David Schab z nikim nie dzieli się swoją twórczością. Za namową znajomego, malarz zaczął publikować obraz po obrazie w mediach społecznościowych.
– Na początku odbiór był różny: odważne kolory, mieszana perspektywa, jaką lubię stosować, były średnio zrozumiałe. Wiele osób sugerowało mi zmianę nazwiska, bo rzekomo podpis „Schab” na obrazie drażnił ich oczy i „nie pasował do sztuki”. Nie zwracałem zbytnio na to uwagi i koncentrowałem się na malowaniu. Zajmowało mi to cały wolny czas pomiędzy zmianami w szpitalu. Zacząłem otrzymywać coraz więcej pozytywnych komentarzy z całego świata – opowiada artysta.
W końcu pojawiły się pierwsze zamówienia z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Australii, Francji, a David Schab zaczął sprzedawać to co namalował. Przyjechała też do niego córka, która postanowiła zostać na stałe. Przybyło obowiązków, ale też nowa sytuacja wniosła wiele pozytywnego i dobrego do życia artysty. Obrazy stały się przez to jeszcze bardziej urozmaicone i kolorowe.
Od dwóch lat David Schab współpracuje na stałe z Domem Aukcyjnym i Galerią Online Art in House. Inne galerie z całego świata też zaczęły interesować się twórczością artysty.
– Dostałem skrzydeł, ożyłem. Od tego czasu malarstwo i opieka nad kilkunastoletnią córką zajmuje mi cały mój czas. Jestem wdzięczny losowi za sposób, w jaki pokierował moim życiem. Mam dwójkę wspaniałych dzieci. Syn jest w Polsce, ale mam z nim świetny kontakt. Mam również nadzieję, że kiedyś będę bliżej niego. Obecnie robię to, co kocham, czyli maluję, w sposób, w jaki lubię to robić, sprzedaję moje obrazy – wylicza artysta.
David Schab kończy obecnie kolejne studia, tym razem na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza, ucznia wielkiego Jana Szancenbacha.
Wystawa Davida Schaba w Art in House
Dom Aukcyjny i Galeria Online Art in House zapraszają do swojej siedziby w Warszawie (Al. Jerozolimskie 107) na wernisaż i wystawę obrazów mieszkającego w Wielkiej Brytanii polskiego malarza.
Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 do końca października.
Na wystawie „Sztuka optymizmu” artysta zaprezentuje 100 obrazów namalowanych w latach 2015-2020. Wszystkie powstały na obczyźnie, w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Bristolu. Stanowią jednocześnie część z 450 obrazów powstałych w tym czasie. Wszystkie wykonane są w technice olejnej.
Zachęcamy do odwiedzin i zapoznania się z pracami Davida Schaba w Galerii Online Art in House: https://artinhouse.pl/pl/artysta/david-schab/236
Serdecznie zapraszamy!
Inne artykuły z tej kategorii
-
O Artystach Rynek sztuki
Nieznane dzieło Magdaleny Abakanowicz | XVIII Aukcja Klasyków Współczesności
Dom aukcyjny i galeria sztuki Art in House ma ogromny zaszczyt ogłosić Wam, że w katalogu XVIII Aukcji Klasyków Współczesności zagości niezwykłe dzieło. Mowa tu o tkaninie, wykonanej w latach 60. ubiegłego wieku z sizalu, wełny i bawełnianego sznurka, która znajdowała się przez kilka dekad w kolekcji prywatnej i nigdy...
-
O Artystach Rynek sztuki
Ogromne emocje na wielkich płótnach – III Aukcja Sztuki Wielkiego Formatu
Jesteście gotowi na OGROMNE emocje? Przygotowaliśmy dla Was naprawdę dużą rzecz: III Aukcję Sztuki Wielkiego Formatu! Jak sama nazwa wskazuje, w katalogu aukcji znajdziecie same wielkoformatowe prace, które z pewnością pobudzą ciekawość i ucieszą wasze mocą barw, wątków i szczegółów umieszczonych przez artystów na obrazach i rzeźbach. Ryszard Rabsztyn, ANTIDOTUM PS...
-
O Artystach Rynek sztuki
III Aukcja Charytatywna „Jasiek dla Śpiocha” w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyjątkowe wydarzenia wymagają pięknej oprawy. Tegoroczna trzecia edycja Aukcji Charytatywnej „Jasiek dla Śpiocha” odbędzie się we foyer Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Budynek na co dzień wypełniony unikatową sztuką oraz jej pasjonatami stanie się sceną dla nadziei i wsparcia. Na aukcję zapraszamy w czwartek 21 listopada o godz. 19.30, a...
-
O Artystach Rynek sztuki
Body & Emotions. Wystawa twórczości Anny Chorzępy-Kaszub i Joanny Roszkowskiej
(…) nasz zewnętrzny wygląd, cechy charakterystyczne, po których się nas poznaje, to po prostu dziecięca zabawka dla oka. Pod nimi wszystko jest ciemne, skłębione, nie do zgłębienia; znacie nas tylko z tego, że od czasu do czasu wypływamy na powierzchnię. (…) Virginia Woolf „Do latarni morskiej” Światło, które przenika...